Trwa ładowanie...

Negatywne skutki palenia przekazujemy nawet wnukom

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bristol w Wielkiej Brytanii poddało analizie dane zebrane od trzech pokoleń Brytyjek, które wzięły udział w Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC), długoterminowym projecie, który rozpoczął się na początku lat 90.

Naukowcy rekrutowali kobiety w ciąży, a następnie na drodze regularnej obserwacji dogłębnie zbadali ich styl życia, nawyki i stan zdrowia.

Liczba przypadków autyzmu, charakteryzującego się powtarzającymi się zachowaniami i trudnościami z interakcjami społecznymi, wzrasta. W dużej mierze wynika to z polepszenia wskaźników wykrywalności i większej świadomości rodziców. Wielu ekspertów uważa jednak, że na rosnącą liczbę diagnoz wpływają również czynniki środowiskowe oraz styl życia rodziców, a nawet dziadków.

Zobacz film: "Rozwój intelektualny dziecka autystycznego"

Wcześniej naukowcy podejmowali już próby określenia związku między paleniem tytoniu a autyzmem, ale do tej pory wyniki były niejednoznaczne. Niektóre badania potwierdzały istnienie powiązania, podczas gdy inne go negowały.

Autyzm dziecka może być związany z paleniem przez babcię dziecka w okresie ciąży
Autyzm dziecka może być związany z paleniem przez babcię dziecka w okresie ciąży (Shutterstock)

W badaniu brytyjskich naukowców uczestniczyło 14 500 osób. Dokładna analiza danych zaczerpniętych z ALSPAC i uwzględnienie innych czynników kontrolowanych dały zaskakujące wyniki.

Okazało się, że jeśli babcia ze strony matki w czasie ciąży paliła, wnuczka była o 67 proc. bardziej narażona na pojawienie się cech związanych z autyzmem, co oceniono na podstawie sposobu komunikacji społecznej i powtarzalnych zachowań.

Ponadto jeśli babcia ze strony matki paliła, ryzyko autyzmu u wnuków obu płci wzrastało o 53 proc.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby

zobacz galerię

Co dziwne związek był znacznie silniejszy, gdyby babcia paliła podczas ciąży, a matka tego nie robiła. Podobna zależność nie występowała, jeżeli to dziadkowie ze strony ojca byli miłośnikami papierosów.

Jak podkreślają autorzy badania, rozwijający się płód jest niezwykle wrażliwy na substancje chemiczne wydzielane w czasie palenia tytoniu i szkody wyrządzone w organizmie mogą być tak silne, że są przekazywane kolejnemu pokoleniu.

Może to się odbywać za pośrednictwem mitochondriów komórkowych, które są dziedziczone w następnym pokoleniu za pośrednictwem jajeczek matki. Współautor badania, prof. Marcus Pembrey, uważa, że niewielkie zmiany w mitochondriach przekazanych przez babkę mogą nie mieć dużego wpływu na funkcjonowanie organizmu matki, jednak po ich odziedziczeniu przez wnuki, te uszkodzenia mogą uleć wzmocnieniu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Niestety naukowcy nie potrafią wytłumaczyć różnic wynikających z płci, które wykazano w badaniu. Potrzebna więcej danych, aby potwierdzić te wyniki i odpowiedzieć na kolejne pytania, które pojawiły się w czasie analizy. Obecnie specjaliści analizują kolejne pokolenie uczestników, więc będzie można określić, czy efekt przenosi się z pradziadków na prawnuki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza