Trwa ładowanie...

Jest zgoda Europejskiej Agencji Leków na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat preparatem Pfizer/BionTech

Jest zgoda Europejskiej Agencji Leków na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat preparatem Pfizer/BionTech. "Wszyscy bardzo długo na to czekaliśmy"
Jest zgoda Europejskiej Agencji Leków na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat preparatem Pfizer/BionTech. "Wszyscy bardzo długo na to czekaliśmy" (WP)

Długo wyczekiwana decyzja Europejskiej Agencji Leków w końcu zapadła. 25 listopada EMA zatwierdziła wniosek o stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. - To bardzo dobra wiadomość zarówno dla dzieci, rodziców, jak i lekarzy. Wszyscy bardzo długo na nią czekaliśmy – mówi dr Łukasz Durajski, pediatra.

spis treści

1. EMA: Można szczepić dzieci w wieku 5-11 lat preparatem Comirnaty

Europejska Agencja Leków (EMA) w połowie października rozpoczęła proces oceny stosowania szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. 25 listopada dowiedzieliśmy się, że preparat zostanie dopuszczony do użytku w także w tej grupie wiekowej. Teraz opinia zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję.

- To bardzo dobra wiadomość zarówno dla dzieci, rodziców, jak i lekarzy. Wszyscy bardzo długo czekaliśmy na to zatwierdzenie wniosku o szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat przez Europejską Agencję Leków, bo wiemy już, że dzieci są grupą, w której odsetek zachorowań jest coraz większy. Wielu rodziców pytało mnie, kiedy ta możliwość szczepień się pojawi i cieszę się, że w końcu ten czas nastał – komentuje decyzję Europejskiej Agencji Leków dr Łukasz Durajski, członek Amerykańskiej Akademii Pediatrii i popularyzator wiedzy medycznej.

Zobacz film: "Szczepienia najmłodszych. Kiedy będą możliwe? Prof. Simon odpowiada"

Lekarz przyznaje, że coraz więcej dzieci choruje na COVID-19, dlatego im szybciej zaczniemy je szczepić, tym lepiej.

- Wśród dzieci niestety też zdarzają się zachorowania i to jest duży problem. Do tej pory wychodziliśmy z założenia, że tylko i wyłącznie szczepienia dorosłych są istotne, natomiast okazało się, że wśród dzieci także są konieczne, bo one chorują coraz częściej. Poza tym rekomendacja szczepień dla najmłodszych jest już od 3 listopada, wydało ją ECDC. Decyzja Europejskiej Agencji Leków to tylko potwierdzenie, że szczepionki są w pełni bezpieczne oraz skuteczne także w tej grupie wiekowej – komentuje ekspert.

Dr Durajski dodaje, że kolejnym krokiem będą szczepienia dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5. roku życia.

- Liczę też, że szczepionki zostaną dopuszczone do użytku u jeszcze młodszych dzieci. Biorę udział w badaniach klinicznych szczepień dzieci od 6 miesiąca do 5. roku życia. Na chwilę obecną badania są w fazie obserwacji, wiem, że trochę czasu minie, zanim tę grupę zaczniemy szczepić. Jest to bardzo duże wyzwanie, ale wierzę, że także w tej grupie szczepienia będą możliwe – podkreśla dr Durajski.

EMA wydała zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat preparatem Pfizer/BionTech
EMA wydała zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat preparatem Pfizer/BionTech (East News)

2. Dlaczego należy szczepić dzieci przeciwko COVID?

Pediatra dr Alicja Sapała-Smoczyńska podkreśla, że powodów, dla których należy szczepić najmłodszych, jest wiele.

- Korzyści ze szczepienia dzieci są niezaprzeczalne. Dzieci warto szczepić z tych samych powodów, z których szczepi się dorosłych. Przede wszystkim po to, aby zmniejszyć liczbę chorych oraz złagodzić przebieg infekcji. To prawda, że większość dzieci przechodzi COVID-19 łagodnie, ale pamiętajmy, że są też takie dzieci, które zmagają się z wieloukładowym zespołem zapalnym po COVID-19, czyli zespołem PIMS, który może prowadzić do wielu poważnych powikłań – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Sapała-Smoczyńska.

Pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny PMIS-TS jest schorzeniem, które przypomina w swoim przebiegu dwie jednostki chorobowe: zespół skórno-śluzówkowo-węzłowy i chorobę Kawasakiego. We wszystkich przypadkach choroba atakuje naczynia krwionośne. Dla dzieci jest śmiertelnie niebezpieczna.

- Dzieci, u których występuje ten zespół, mogą stracić życie. A nawet jeśli uda się je uratować, w przypadku kiedy dojdzie do uszkodzenia naczyń mózgowych, to dziecko później nie jest sprawne albo psychicznie, albo fizycznie, albo jedno i drugie – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dodaje, że choroba ma dramatyczny przebieg. Wśród objawów wymienia się bardzo wysoką gorączkę, zmiany skórne, rumień na nogach oraz dłoniach czy niskie ciśnienie krwi. Brak reakcji na wczesne objawy może doprowadzić do śpiączki i niewydolności wielu narządów.

- Dzieci nie reagują na leki przeciwgorączkowe, nie reagują na podany antybiotyk. Pojawia się również zaczerwienienie spojówki gałkowej bez wysięku, do tego dochodzi zaczerwienienie wokół ust, tzw. język truskawkowy. Kolejnym charakterystycznym objawem jest pogrubienie węzłów chłonnych, ale tylko po jednej stronie (zazwyczaj powiększone węzły widoczne są na szyi) – tłumaczy dr Sutkowski.

- Podczas własnej praktyki zauważyłem, że mamy dzieci, które chorowały bezobjawowo, a mają powikłania. Decydując o szczepieniu, musimy pamiętać, jakim zagrożeniem dla dzieci jest COVID-19 – dodaje dr Durajski.

3. Szczepienia dzieci ograniczają transmisję wirusa

Dr Sapała-Smoczyńska dodaje, że zaszczepienie dzieci przeciwko COVID-19 odgrywa niezwykle ważną rolę także ze względu na to, że w znacznym stopniu zmniejsza ładunek wirusa, co prowadzi do ograniczenia transmisji patogenu na inne osoby.

- Dzieci są świetnymi wektorami wirusa, w związku z tym szczepienie dawałoby ochronę zarówno najmłodszym, jak i osobom starszym, które spotykają się ze swoimi wnukami, narażając się na zakażenie. Wydaje się, że szczepienie dzieci dałoby wielowymiarową ochronę dla całego społeczeństwa – twierdzi pediatra.

Przypomnijmy, szczepionka firmy BioNTech/Pfizer to preparat zapobiegający COVID-19, dotychczas dopuszczony do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych. Zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, znanego jako białko kolczaste, które jest naturalnie obecne w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed SARS-CoV-2.

Szczepionka ta po raz pierwszy została dopuszczona do obrotu w UE w grudniu 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze