Trwa ładowanie...

Język mandaryński sprawia, że jesteśmy bardziej muzykalni

Avatar placeholder
20.01.2017 12:45
Język mandaryński sprawia, że jesteśmy bardziej muzykalni
Język mandaryński sprawia, że jesteśmy bardziej muzykalni

Mandaryński sprawia, że jesteśmy bardziej uzdolnieni muzycznie i to w znacznie młodszym wieku niż wcześniej sądzono. Są to wnioski nowego badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

W artykule opublikowanym w "Developmental Science" międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że dzieci w grupie przedszkolnej lub małe dzieci w wieku od 3 do 5 lat, których ojczystym językiem był mandaryński, są bardziej uzdolnione muzycznie niż ich anglojęzyczni rówieśnicy.

Implikacje ustaleń wykraczają poza stwierdzenie, kto może mieć przewagę w muzyce. Praca pokazuje, że umiejętności mózgu w jednym obszarze wpływają na uczenie się w innym.

"Wielkim pytaniem na temat rozwoju, a także procesu poznania w ogóle, jest to, jak niezależne są nasze umiejętności" - powiedział główny autor Sarah Creel z Departamentu Nauk Kognitywnych na Wydziale Nauk Społecznych w UC San Diego.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

"Na przykład, czy istnieją wyspecjalizowane mechanizmy mózgowe, które po prostu produkują język? Nasze badania sugerują coś przeciwnego. Istnieje przenikalność i uogólnienie wszystkich zdolności poznawczych.

Badacze przeprowadzili dwa odrębne eksperymenty z podobnymi grupami młodych uczących się mandaryńskiego i angielskiego uczniów. Łącznie 180 dzieci wykonywało zadania związane z wysokością tonacji i barwą. O ile użytkownicy angielskiego i mandaryńskiego radzili sobie podobnie w zadaniu z barwą, to osoby znające mandaryński były znacznie lepsze w zadaniach z tonem głosu.

Znajomość języka mandaryńskiego, może ułatwić nam naukę muzyki już od najmłodszych lat
Znajomość języka mandaryńskiego, może ułatwić nam naukę muzyki już od najmłodszych lat

Mandaryński jest językiem tonu. W językach tonalnych, ton, w którym słowo jest powiedziane, przekazuje nie tylko inną treść emocjonalną, ale również zupełnie inne znaczenie. Na przykład, sylaba "ma" w języku mandaryńskim może oznaczać "matkę", "konia", "konopie" lub "nakrzyczeć", w zależności od wzoru podziałowego.

Uczący się mandaryńskiego szybko nauczą się rozpoznawać subtelne zmiany w tonacji, aby przekazać określoną wiadomość, podczas gdy "ma" w języku angielskim naprawdę może oznaczać tylko jedno: "matkę". Ta umiejętność daje młodym znawcom mandaryńskiego przewagę w postrzeganiu tonacji muzyki.

"Zarówno język, jak i muzyka zawierają zmiany tonacji, więc jeśli język jest oddzielnym obszarem umysłu, to przetwarzanie tonacji w języku powinno być oddzielone od przetwarzania tonacji w muzyce" - powiedział Creel.

Korzyści płynące z muzyki
Korzyści płynące z muzyki [8 zdjęć]

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania

zobacz galerię

"Z drugiej strony, jeśli te pozornie różne zdolności są przeprowadzane przez nałożenie mechanizmów poznawczych lub obszarów mózgu, przetwarzanie tonacji w muzyce powinno wpływać na przetwarzanie tonacji języka, i vice versa".

ZOBACZ TAKŻE:

Współautor Gail Heyman z Wydziału Psychologii UC San Diego dodał, że wykazanie, że to jakim językiem mówisz, wpływa na to, jak postrzegasz muzykę w tak wczesnym wieku i przed formalnym szkoleniem, wspiera teorię przenikania się obszarów mózgu w czasie nauki".

Języki tonalne są powszechne w niektórych częściach Afryki, Azji Wschodniej i Ameryki Środkowej. Z obliczeń wynika, że aż 70 proc. światowych języków może być uważana za tonalne. Inne języki tonalne oprócz mandaryńskiego to tajski, joruba i Xhosa.

Badania Creel and Heymana potwierdzają hipotezę wysuniętą przez Diane Deutsch, z UC San Diego, że doświadczenie z językiem tonalnym prowadzi do zwiększonej percepcji tonacji w muzyce. Deutsch zbadała wykwalifikowanych dorosłych studentów muzyki i testowała ich słuch absolutny. Słuch absolutny jest stosunkowo rzadką umiejętnością rozpoznawania nut bez odniesienia do innych nut.

"Wykazaliśmy, po raz pierwszy, że postrzeganie tonu języka jest związane z zaawansowanym przetwarzaniem tonacji w muzyce u małych dzieci" – mówią autorzy.

Jednak podkreślają, że nie warto zmuszać dziecka do nauki języka dla muzyki, lub muzyki dla języka. To wciąż prawda, że aby odnieść sukces w muzyce, musisz studiować muzykę. A uczenie się dodatkowego języka wyraźnie sprawia, że będziesz lepszym muzykiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze