Joga dla początkujących w formule ruch-oddech-relaks – praktyczny niezbędnik do samodzielnej praktyki jogi Wiktora Morgulca

Materiały prasowe

Najnowsza publikacja Wiktora Morgulca, doświadczonego i dyplomowanego nauczyciela jogi metodą B.K.S. Iyengara, to książka warta uwagi nie tylko dla osób stawiających pierwsze kroki na macie. Polecana dla wszystkich ćwiczących jogę – mniej lub bardziej regularnie, zarówno dla tych korzystających z zajęć w różnych szkołach, jak i praktykujących w domowym zaciszu – bo z unikalnej metody autora: ruch-oddech-relaks, skorzystać może każdy.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Jak wiemy, nawet najlepsza książka nie zastąpi nam zajęć jogi pod okiem doświadczonego nauczyciela, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, a chcemy samodzielnie nauczyć się wykonywania asan, aby podejść do tematu bezpiecznie i prawidłowo, warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Jak pisze sam autor: "Publikacja ma pomóc w codziennej, domowej praktyce. Ma stanowić odniesienie, przypomnienie, umożliwiać sprawdzenie wiedzy nabytej z bezpośredniego przekazu od nauczyciela. Może stanowić inspirację, ale bardzo ważne, żeby w miarę możliwości ćwiczenia jogi rozpocząć pod okiem kompetentnego nauczyciela. Książka czy DVD stanowią jedynie pomoc w codziennej praktyce."

Książka jest posumowaniem 6-dniowego kursu, który jest prowadzony dla osób zupełnie początkujących.

Czym jest formuła ruch-oddech-relaks?

Metoda redukcji stresu, regeneracji i wzmocnienia zdrowia kręgosłupa, stworzona została na bazie wieloletnich doświadczeń autora oraz naukowych odkryć zespołu badawczego pod kierownictwem profesora Janusza Szopy. Opiera się na trzech stałych flarach praktyki, którymi są: ruch, oddech i relaks. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – zredukować stres, wzmocnić układ odpornościowy czy zadbać o kręgosłup – dzięki zastosowaniu odpowiednich technik możemy efektywnie, w różnych proporcjach rozkładać pracę w tych trzech obszarach.

W przestrzeni ruchu – poprzez wykonywanie kilku prostych pozycji z pełną integracją oddechu, pobudzamy każdą komórkę naszego cała. Sprzyja to nie tylko usprawnieniu krążenia i pobudzeniu przepływu płynów ustrojowych w organizmie, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na układ hormonalny – wzmagając produkcję endorfin odpowiedzialnych za samopoczucie. Zmiany w biochemii organizmu chwilowo podczas ćwiczeń, a stopniowo w miarę rozwoju praktyki, uwalniają nas od utrwalonych nawyków lenistwa, apatii, poczucia beznadziejności i chronicznego stresu.

W przestrzeni oddechu pracujemy nad swobodą przepływu i uważną obserwacją naturalnego oddechu. Aby pokonać napięcia i blokady na tej płaszczyźnie, Wiktor Morgulec proponuje pasywne i precyzyjne ułożenia ciała w pozycjach odwróconych – kluczowych w praktyce jogi. Korzystając z odpowiednich pomocy do jogi, można ustawić ciało w optymalnym dla niego wariancie tak, aby siła grawitacji wykonała za nas pracę. Nam z kolei pozostaje obserwacja swobodnego przepływu oddechu, co uspokoi umysł i wyostrzy uwagę.

W pełni rozluźnione ciało oraz udrożniony przepływ oddechu otwiera furtkę do przestrzeni głębokiego relaksu. Abyśmy w krótkim czasie mogli szybko i intensywnie zregenerować komórki, trzeba stworzyć ku temu optymalne warunki.

Ciało musi być pasywne, a umysł spokojny. W czasie relaksacji należy dokładnie czuć swoje ciało. Ze spokojem rejestrować zmieniające się fizyczne doznania wewnątrz. Bardzo pomocne jest ustawianie ciała w grawitacyjnych pozycjach pasywnych – tłumaczy Wiktor Morgulec.

W „Jodze dla początkujących w formule ruch-oddech-relaks” znajduje się szczegółowy opis podstawowych asan z uwzględnieniem przeciwwskazań i efektów wykonywania – obszaru oddziaływania każdej z pozycji. Krok po kroku, korzystając z prostych i precyzyjnych instrukcji, dowiesz jak: prawidłowo wykonywać: Tadasanę, Trikonasanę, Supta Virasanę, Adho Mukha Svanasanę, Supta Padangusthasanę, Adho Mukha Virasanę, jak na pasach/linach wykonać bezpiecznie Sirsasanę – stanie na głowie, poznasz warianty z wykorzystaniem krzesła, koców i kloców przy asanach: Viparita Dandasanie, Salamba Sarvangasanie, Halasanie, Adho Mukha Svastikasanie.

Zamieszczona w książce prezentacja całego cyklu SURYA NAMASKAR – Powitania Słońca – w pełni zgranego z oddechem, została opatrzona cennymi wskazówkami ułatwiającymi praktykę.

Publikacja inspiruje do świadomego zgłębiania każdej z omawianych przestrzeni, ponieważ wszystkie z nich są ze sobą wzajemnie powiązane i wymagają praktycznego doświadczania. Jak wspomina autor: Praktyka jogi w formule RUCH – ODDECH – RELAKS wymaga bardzo dobrej znajomości pozycji i ogromnej precyzji (…). Nie da się skutecznie zrelaksować, jeśli oddech nie jest spokojny, z kolei swobodny oddech jest możliwy po rozluźnieniu i uwolnieniu nagromadzonych napięć. Do tego wszystkiego potrzeba inicjatora, zapalnika, którym jest ruch.

Publikacja w konkretny i zwięzły sposób ujmuje, najistotniejsze dla osób początkujących, wskazówki do samodzielnej, a przede wszystkim uważnej, praktyki jogi. Przejrzyste opracowanie graficzne asan, zapewnia komfortowe korzystanie z podręcznika, a różnorodność ujęć stwarza możliwość obserwacji prawidłowego wykonania z różnych perspektyw, dzięki temu z pewnością łatwiej będzie uniknąć błędów.

Książka "Joga dla początkujących" Wiktor Morgulec
Książka "Joga dla początkujących" Wiktor Morgulec

Wiktor Morgulec – dyplomowany nauczyciel jogi według metody B.K.S. Iyengara. Autor pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika do nauki jogi na DVD: „JOGA DVD dla początkujących START.” Przeszło 10-letnie doświadczenie w nauczaniu zdobywał między innymi w Indiach. W latach 2002-2004 spędził pół roku w Indiach, kształcąc się pod okiem najwybitniejszych nauczycieli metody B.K.S Iyengara w Himalayan Iyengar Yoga Center w Dharamsala. Prekursor zajęć jogi dla dzieci w szkole i przedszkolach Montessori w Warszawie. Współzałożyciel Akademii Asan, portalu joga-joga.pl oraz szkoły Joga Żoliborz w Warszawie. Od 2005 roku prowadzi wakacyjne kursy jogi. Szczęśliwy maż i ojciec czwórki dzieci.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Joga
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Joga
Joga

Praktykowanie jogi

Praktykowanie jogi

Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną.

Joga

Hatha joga - charakterystyka, praktyki, rodzaje

Hatha joga to tradycja jogi indyjskiej, która jest bardzo znana na Zachodzie. Polega na łączeniu ze sobą prawidłowych technik ciała, oddechu tudzież (...) sześciu procesów oczyszczających. Zobacz na czym poleca hatha...

Joga

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

yoga, która łączy fitness, akrobatykę, pozycje z tradycyjnej jogi, a niekiedy również elementy tańca. Pozwala oderwać się od ziemi, bo ćwiczenia odbywają (...) ? Co to jest aerial yoga? Aerial yoga nazywana jest jogą...

Joga

Jesienią ćwicz jogę!

Jesienią ćwicz jogę!

, co może skutkować także pogorszeniem naszego samopoczucia. Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi metody B.K.S Iyengara, opowiada o tym, dlaczego (...) warto ćwiczyć jogę jesienią. Jesienny brak słońca Jak...

Joga

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga to ćwiczenia wymyślone przez hinduskich mędrców. Pozycje jogi są stworzone po to, aby przynosić ulgę przy bólach głowy, pleców. Ponadto niektóre (...) ćwiczenia pomagają złagodzić objawy stresu i walczą z bezsennością. Można...

Joga

Sporty dla seniora

Sporty dla seniora

z kijkami jest świetnym rozwiązaniem. Joga a zdrowie seniora Ćwiczenia pozwalają zachować osobom starszym zdrowie na długi czas (...) . Jeżeli jednak, mimo twoich szczerych chęci, twój organizm nie wykazuje sprawności fizycznej, nie...

Joga

Joga na kręgosłup

przez kilka godzin w pozycji siedzącej, często przyjmujących nieprawidłową postawę. Skuteczną metodą walki z bólem jest joga na kręgosłup. Przyczyny (...) umieszczonych między kręgami. Trzecia grupa to ból z powodu schorzeń neurologicznych...

Joga

Joga dla seniorów

Joga dla seniorów

Joga pozytywnie wpływa na serce. Zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.

Joga

Yogalates

Yogalates

Yogalates to połączenie jogi oraz pilatesu. Joga jest znana z pozytywnego wpływu na siłę, gibkość oraz umysł. Natomiast pilates ma za zadanie wzmocnić głębokie mięśnie w okolicach brzucha.