Trwa ładowanie...

Joga leczy serce!

Avatar placeholder
30.04.2019 12:31
Joga leczy serce!
Joga leczy serce! (iStock)

Coraz więcej ludzi decyduje się rozpocząć przygodę z jogą. Uprawianie jogi wpływa pozytywnie na organizm, gdyż obniża poziom stresu i ciśnienie krwi, a także zwiększa elastyczność ciała, redukując problemy z kręgosłupem. Ostatnie doniesienia naukowe dotyczą wpływu jogi na stan serca. Okazuje się bowiem, że ćwiczenia jogi zmniejszają ryzyko napadu migotania przedsionków – niebezpiecznego zaburzenia rytmu serca – nawet o 45%.

spis treści

1. Z czym związana jest joga?

Słowo „joga” odnosi się do tradycyjnej dyscypliny fizyczno-mentalnej związanej z filozofią indyjską, a w sanskrycie znaczy „unia”. Jest to unia ciała, umysłu i ducha. Chociaż większość ludzi kojarzy jogę ze zwykłym rozciąganiem, jest ona procesem regulującym balans ciała poprzez rozwój siły i elastyczności. Taki efekt uzyskuje się dzięki specjalnym postawom ciała. Pozycje jogi mogą być wykonywane w szybkim tempie, przez co organizm ogrzewa się, lub w wolnym - w celu rozwoju wytrzymałości.

Joga dla seniorów
Joga dla seniorów

Joga pozytywnie wpływa na serce. Zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.

zobacz galerię
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Poprawnie wykonywana joga może wywrzeć pozytywny wpływ na ciało. Po pierwsze, zwiększa elastyczność, w związku z czym uśmierza ból kręgosłupa. Jest ona skuteczna także w walce ze stresem, gdyż efektywnie zmniejsza napięcie. Odpowiednie postawy wpływają na krążenie, obniżając ciśnienie i poprawiając wydolność płuc. Dodatkowo, rozciąganie może być skuteczne w walce z zapaleniem stawów. Udowodniono także, że joga wpływa na unormowanie poziomu cukru we krwi, zmniejszając prawdopodobieństwo cukrzycy oraz ułatwia oddychanie astmatykom.

2. Joga a migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest to nieregularne bicie serca, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia skrzepów i udaru. Dolegliwość ta jest szczególnie powszechna u osób starszych. Leczenie wymaga stosowania lekarstw, które mogą powodować skutki uboczne bądź operacji mającej na celu eliminację zaburzeń impulsów nerwowych, prowadzących do migotania komór serca.

Wcześniejsze badania wykazały, że joga może wpłynąć pozytywnie na organizm, zmniejszając ciśnienie krwi i cholesterolu, a także uelastyczniając tętnice. Badacze z Kansas byli pierwszymi naukowcami, którzy zdecydowali się przeanalizować wpływ jogi na migotanie przedsionków. Na potrzeby badań naukowcy zebrali grupę 49 osób w wieku od 25 do 70 lat, cierpiących z powodu migotania przedsionków. Przez pierwsze trzy miesiące próby pacjenci mogli wybrać program treningu. Następne trzy miesiące poświęcono na ćwiczenia domowe z wykorzystaniem edukacyjnych płyt DVD. Sesje jogi zawierały ćwiczenia oddechu, medytację, relaksację i ćwiczenia w różnych pozycjach. Uczestnicy badania mieli na sobie monitory pracy serca, które obiektywnie mierzyły poziom migotania przedsionków.

Podczas ćwiczeń pacjenci doświadczyli średnio 2,1 przypadków migotania przedsionków w porównaniu do 3,8 przypadków w okresie, w którym ćwiczyli według własnych programów treningu. Dodatkowo, ćwiczenia jogi poprawiły jakość życia o 5 do 6 punktów w świetle specjalnie przygotowanej skali (SF-26 scale), która była oparta na ankiecie zawierającej 36 pytań dotyczących zdrowia. Dzięki jodze znacznie obniżył się poziom niepokoju i depresji.

Mimo iż wyniki badań są zachęcające, eksperci podkreślają, że jest to jedynie wstępna analiza. W związku z niewielką grupą badanych oraz brakiem grupy kontrolnej nie można uznać wyniku za w 100% pewny. Potrzebne są dodatkowe badania w tym zakresie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze