Joga leczy serce!

Coraz więcej ludzi decyduje się rozpocząć przygodę z jogą. Uprawianie jogi wpływa pozytywnie na organizm, gdyż obniża poziom stresu i ciśnienie krwi, a także zwiększa elastyczność ciała, redukując problemy z kręgosłupem. Ostatnie doniesienia naukowe dotyczą wpływu jogi na stan serca. Okazuje się bowiem, że ćwiczenia jogi zmniejszają ryzyko napadu migotania przedsionków – niebezpiecznego zaburzenia rytmu serca – nawet o 45%.

Z czym związana jest joga?

Słowo „joga” odnosi się do tradycyjnej dyscypliny fizyczno-mentalnej związanej z filozofią indyjską, a w sanskrycie znaczy „unia”. Jest to unia ciała, umysłu i ducha. Chociaż większość ludzi kojarzy jogę ze zwykłym rozciąganiem, jest ona procesem regulującym balans ciała poprzez rozwój siły i elastyczności. Taki efekt uzyskuje się dzięki specjalnym postawom ciała. Pozycje jogi mogą być wykonywane w szybkim tempie, przez co organizm ogrzewa się, lub w wolnym - w celu rozwoju wytrzymałości.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Joga dla seniorów

Joga pozytywnie wpływa na serce. Zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.

Poprawnie wykonywana joga może wywrzeć pozytywny wpływ na ciało. Po pierwsze, zwiększa elastyczność, w związku z czym uśmierza ból kręgosłupa. Jest ona skuteczna także w walce ze stresem, gdyż efektywnie zmniejsza napięcie. Odpowiednie postawy wpływają na krążenie, obniżając ciśnienie i poprawiając wydolność płuc. Dodatkowo, rozciąganie może być skuteczne w walce z zapaleniem stawów. Udowodniono także, że joga wpływa na unormowanie poziomu cukru we krwi, zmniejszając prawdopodobieństwo cukrzycy oraz ułatwia oddychanie astmatykom.

Joga a migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest to nieregularne bicie serca, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia skrzepów i udaru. Dolegliwość ta jest szczególnie powszechna u osób starszych. Leczenie wymaga stosowania lekarstw, które mogą powodować skutki uboczne bądź operacji mającej na celu eliminację zaburzeń impulsów nerwowych, prowadzących do migotania komór serca.

Wcześniejsze badania wykazały, że joga może wpłynąć pozytywnie na organizm, zmniejszając ciśnienie krwi i cholesterolu, a także uelastyczniając tętnice. Badacze z Kansas byli pierwszymi naukowcami, którzy zdecydowali się przeanalizować wpływ jogi na migotanie przedsionków. Na potrzeby badań naukowcy zebrali grupę 49 osób w wieku od 25 do 70 lat, cierpiących z powodu migotania przedsionków. Przez pierwsze trzy miesiące próby pacjenci mogli wybrać program treningu. Następne trzy miesiące poświęcono na ćwiczenia domowe z wykorzystaniem edukacyjnych płyt DVD. Sesje jogi zawierały ćwiczenia oddechu, medytację, relaksację i ćwiczenia w różnych pozycjach. Uczestnicy badania mieli na sobie monitory pracy serca, które obiektywnie mierzyły poziom migotania przedsionków.

Podczas ćwiczeń pacjenci doświadczyli średnio 2,1 przypadków migotania przedsionków w porównaniu do 3,8 przypadków w okresie, w którym ćwiczyli według własnych programów treningu. Dodatkowo, ćwiczenia jogi poprawiły jakość życia o 5 do 6 punktów w świetle specjalnie przygotowanej skali (SF-26 scale), która była oparta na ankiecie zawierającej 36 pytań dotyczących zdrowia. Dzięki jodze znacznie obniżył się poziom niepokoju i depresji.

Mimo iż wyniki badań są zachęcające, eksperci podkreślają, że jest to jedynie wstępna analiza. W związku z niewielką grupą badanych oraz brakiem grupy kontrolnej nie można uznać wyniku za w 100% pewny. Potrzebne są dodatkowe badania w tym zakresie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Joga
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Joga
Joga

Praktykowanie jogi

Praktykowanie jogi

Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną.

Joga

Sporty dla seniora

Sporty dla seniora

z kijkami jest świetnym rozwiązaniem. Joga a zdrowie seniora Ćwiczenia pozwalają zachować osobom starszym zdrowie na długi czas (...) . Jeżeli jednak, mimo twoich szczerych chęci, twój organizm nie wykazuje sprawności fizycznej, nie...

Joga

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga to ćwiczenia wymyślone przez hinduskich mędrców. Pozycje jogi są stworzone po to, aby przynosić ulgę przy bólach głowy, pleców. Ponadto niektóre (...) ćwiczenia pomagają złagodzić objawy stresu i walczą z bezsennością. Można...

Joga

Jesienią ćwicz jogę!

Jesienią ćwicz jogę!

, co może skutkować także pogorszeniem naszego samopoczucia. Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi metody B.K.S Iyengara, opowiada o tym, dlaczego (...) warto ćwiczyć jogę jesienią. Jesienny brak słońca Jak...

Joga

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

yoga, która łączy fitness, akrobatykę, pozycje z tradycyjnej jogi, a niekiedy również elementy tańca. Pozwala oderwać się od ziemi, bo ćwiczenia odbywają (...) ? Co to jest aerial yoga? Aerial yoga nazywana jest jogą...

Joga

Hatha joga - charakterystyka, praktyki, rodzaje

Hatha joga to tradycja jogi indyjskiej, która jest bardzo znana na Zachodzie. Polega na łączeniu ze sobą prawidłowych technik ciała, oddechu tudzież (...) sześciu procesów oczyszczających. Zobacz na czym poleca hatha...

Joga

Joga na kręgosłup

przez kilka godzin w pozycji siedzącej, często przyjmujących nieprawidłową postawę. Skuteczną metodą walki z bólem jest joga na kręgosłup. Przyczyny (...) umieszczonych między kręgami. Trzecia grupa to ból z powodu schorzeń neurologicznych...

Joga

Joga zmniejsza ból

Joga zmniejsza ból

Nowe badania udowadniają, że stosunkowo krótki czas medytacji może znacznie zmniejszyć odczucie bólu, a także zredukować aktywność mózgu związaną z jego percepcją.

Joga

Yogalates

Yogalates

Yogalates to połączenie jogi oraz pilatesu. Joga jest znana z pozytywnego wpływu na siłę, gibkość oraz umysł. Natomiast pilates ma za zadanie wzmocnić głębokie mięśnie w okolicach brzucha.