Trwa ładowanie...

Juniorzy z norweskiej kadry dostali leki na astmę

Avatar placeholder
24.04.2019 13:20
Juniorzy z norweskiej kadry dostali leki na astmę
Juniorzy z norweskiej kadry dostali leki na astmę (iStock)

Niedawno było głośno o norweskiej biathlonistce, Therese Johaug, w organizmie której wykryto substancje dopingujące. Norweżka tłumaczyła się, że te związki  musiały być zawarte w maści na poparzone usta. Jakiś czas temu środowisko sportowe spierało się też na temat podawania leków na astmę zdrowym zawodnikom.

1. Nie tylko dorośli zawodnicy otrzymywali leki na astmę

Jak się okazuje, w Norwegii leki na astmę przyjmowali zarówno dorośli zawodnicy, jak i juniorzy. Młodzi zawodnicy otrzymali te środki w czasie lutowych mistrzostw świata juniorów, które miały miejsce w Rasnowie, w Rumunii. Takie działanie tłumaczono profilaktyką, zabezpieczeniem przed zanieczyszczeniami.

„W Rasnowie były specyficzne warunki klimatyczne, dużo zanieczyszczeń i tlenku węgla, a to powodowało podrażnienia. Pierwsze dni nie były jeszcze takie złe, ale potem stało się to problemem. Nie wszyscy, ale większość zawodników, miała objawy, które wymagały działania. Ich reakcje były podobne do astmatycznych. Chodziło o to, żeby te objawy zwalczyć. Mówienie, że to zdrowi zawodnicy, bo astmy nie mają, jest błędne, bo w tym momencie zdrowi nie byli i potrzebowali tych leków” – mówił dr Petter Olberg, który w tym czasie opiekował się kadrą.

Leki, jakie otrzymali młodzi biathloniści to atrovent oraz pulmicort. Środki podawano z nebulizatorów, nie zaś z inhalatorów, dzięki czemu miały większą skuteczność. Ten fakt dodatkowo oburzył środowisko sportowe ze Szwecji.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Leki na astmę dostali również juniorzy z norweskiej kadry
Leki na astmę dostali również juniorzy z norweskiej kadry (123RF)

„Jeśli już ktoś u nas ma astmę, to leki dostaje z inhalatorów. Nebulizator to poważniejsza sprawa, coś co można użyć przy ratowaniu osoby, która ma nagłe problemy z oddychaniem. Poza tym nie dajemy niczego takiego juniorom” – mówi dr Per Andersson ze Szwecji.

2. Nebulizacja jest skuteczniejsza od inhalacji

Nebulizacja to zabieg medyczny, w czasie którego pacjent wdycha rozpylony lek w postaci aerozolu przez rurkę intubacyjną albo przez otwór ****tracheotomijny. W tym celu używa się specjalnych inhalatorów. Tą metodę stosuje się w przypadku:

Zobacz także

Nebulizacja pozwala ograniczyć skutki uboczne terapii oraz zapewnia lepsze wchłanianie się leków.

Z kolei inhalacja polega na wdychaniu oparów leków, roztworów lub innych środków. Do tego celu można użyć inhalatora, można też bezpośrednio wdychać pary płynu, który został silnie podgrzany.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze