Trwa ładowanie...

Już nie tylko borelioza. Kobieta zmarła przez śmiertelny wirus Bourbon

Tamela Wilson zmarła w wyniku powikłań związanych z wirusem Bourbon. Jak trafił do jej organizmu? Przez ukąszenie kleszcza. Kobieta zaraziła się w parku miejskim.

Zobacz film: "Borelioza. Fakty i mity"

1. Dwa kleszcze

Kobieta wyjęła ze swojego ciała dwa kleszcze. Kilka tygodni później przyjęto ją na oddział szpitala w Missouri. Miała bardzo niski poziom białych krwinek. Wyniki badań potwierdziły podejrzenia lekarzy. W organizmie wykryto wirus Bourbona. Na niego nie ma jeszcze lekarstwa.

Zobacz też:

Najzdrowsze zamienniki mięsa. Możesz jeść bez obaw

Od 2012 roku kobieta zmagała się z chłoniakiem. Leczenie onkologiczne osłabiło jej organizm. To kolejny czynnik, który mógł zwiększyć ryzyko komplikacji po zarażeniu wirusem. Osoby po 50-tce oraz te zmagające się z chorobami przewlekłymi są w grupie szczególnego niebezpieczeństwa.

Tamela zmarła w wyniku ukąszenia przez kleszcze
Tamela zmarła w wyniku ukąszenia przez kleszcze (Facebook @aprkgrl)

Jak dodaje córka 58-latki, jej matka była zdrowa i pracowała w pełnym wymiarze godzin jako pomocnik w parku stanowym. Tam również mieszkała.

"Mama uwielbiała swoją pracę. Kochała przyrodę, a kiedy tylko mogła, pływała w rzece. Często organizowała też ogniska. Była centrum naszej rodziny. W tym parku spędzaliśmy każde wakacje. To właśnie mama trzymała nas razem. Teraz jej nie ma..." - mówiła córka.

Sprawdź również:

Nowa moda. Wciągają czekoladę przez nos, żeby dodać sobie energii

Departament Zasobów Naturalnych poinformował, że Meramec State Park, czyli miejsce pracy Tamelii, ze względu na obecność zarażonych kleszczy jest terenem niebezpiecznym.

Zdaniem córki zmarłej kobiety - Amie May, oświadczenie nie jest zbyt jasne i nie ostrzega społeczeństwa we właściwy sposób. "Chcę, aby ludzie zdawali sobie sprawę z tego, że ten wirus krąży właśnie tutaj. Na Bourbon nie ma lekarstwa. I to jest straszne" - dodała.

Wirusa Bourbon odkryto w 2014 roku. Jego nazwa pochodzi od hrabstwa, w którym po raz pierwszy doszło do zakażenia. Ofiarą był 50-latek ukąszony przez kleszcza. Mężczyzna po kilkunastu dniach zmarł na atak serca.

Tamela zmarła w wieku 58 lat
Tamela zmarła w wieku 58 lat (Facebook @aprkgrl)

Objawy są bardzo podobne do zapalenia opon mózgowych lub zapalenia mózgu. Wirus wpływa też negatywnie na ilość krwinek czerwonych.

Objawy boreliozy - jak je rozpoznać?
Objawy boreliozy - jak je rozpoznać? [7 zdjęć]

By stwierdzić boreliozę czasami nie potrzebne są żadne badania. Wystarczy dobrze obserwować swoje ciało....

zobacz galerię

Od tamtej pory na świecie odnotowano tylko kilka przypadków zarażenia się wirusem Bourbon. Wilson jest piątą potwierdzoną ofiarą tej śmiertelnej choroby.

Rodzina zmarłej przekazała ciało Tamelii naukowcom. Mają nadzieję, że w jej organizmie znajdą coś, co pozwoli na stworzenie lekarstwa na ten wirus.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza