Przejdź na WP

"Pełnia Myśliwych" już 13 października. W ten weekend zobaczysz nietypowy księżyc

Już w tę niedzielę, 13 października 2019 r., warto spojrzeć na niebo niedługo po zachodzie słońca. Na nocnym niebie pojawi się bowiem "Księżyc Myśliwych". Będzie znacznie większy niż zazwyczaj i nabierze czerwonej poświaty. Może to wyglądać z lekka przerażająco.

Zobacz film: "5 powodów, przez które budzisz się w środku nocy"

1. Związany z dawnymi wierzeniami

Pełnia księżyca, w trakcie której jest on znacznie większy i bardziej czerwony niż zazwyczaj, wypada w październiku lub listopadzie.

Wydarzenie to było nazywane "Księżycem Myśliwych", ponieważ dawniej w trakcie tego zjawiska astronomicznego urządzano polowania. Znacznie większy księżyc doskonale oświetlał nocą lasy i pola. Dodatkowo po ostatnich, jesiennych żniwach zwierzyna nie mogła ukryć się w polu, przez co była znacznie lepiej wystawiona na strzał. W tym czasie myśliwi rozpoczynali przygotowania zapasów do długiej zimy.

Nazwa przybyła do Polski zza oceanu. Tam, rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej przekazali swoją wiedzę o księżycu kolonizatorom.

Zjawisko to jest bezpośrednio związane z równonocą jesienną, kiedy słońce świeci niemal bezpośrednio nad równikiem. Jest wyjątkowe przede wszystkim przez to, że bardzo niewiele czasu mija między zachodem słońca a wschodem księżyca.

To jest jedyna noc w miesiącu, kiedy księżyc będzie na nocnym niebie przez całą noc.

W niektórych miejscach na ziemi będzie można zaobserwować nietypowe zjawisko. Księżyc pojawi się na niebie, zanim słońce na dobre zajdzie. Dla ludzi obecnych nad zbiornikami wodnymi lub na terenach równinnych będzie widoczny efekt dwóch słońc na niebie. Księżyc, który odbija promienie słoneczne, pod pewnym kątem będzie je odbijał znacznie lepiej niż do tej pory. Wielu obserwatorów będzie mogło zrobić efektowne zdjęcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl] (https://dziejesie.wp.pl/)

Niezwykła pełnia. Księżyc pojawi się na niebie wyjątkowo wcześnie
Niezwykła pełnia. Księżyc pojawi się na niebie wyjątkowo wcześnie (iStock)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy