Trwa ładowanie...

Kamica nerkowa chorobą dziedziczną?

Avatar placeholder
22.08.2016 14:14
Kamica nerkowa chorobą dziedziczną?
Kamica nerkowa chorobą dziedziczną? (Zdjęcie ojca i syna / Shutterstock)

Kamica nerkowa to schorzenie układu moczowego, do którego przyczynia się odwodnienie, powracające schorzenia tego układu, wysokie stężenie wapnia, cystyny, fosforanów i kwasu moczowego w próbce moczu, brak równowagi metabolicznej, stosowanie określonych lekarstw, a nawet niektóre choroby układu pokarmowego. Wśród czynników zwiększających ryzyko wymienia się również występowanie kamicy nerkowej wśród członków rodziny. Czy jest ona rzeczywiście chorobą dziedziczną?

spis treści

1. Kamica nerkowa w krajach wysokorozwiniętych

Rozwiąż quiz

Rozwiąż quiz

Czy masz predyspozycje do kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa zazwyczaj dotyczy osób w przedziale wiekowym pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Przy czym początkowe objawy pojawiają się już dorosłych od 20. do 30. roku życia. Kamica nerkowa w większym stopniu – dwukrotnie częściej – dotyczy mężczyzn. Jest to problem około 10% mieszkańców rozwiniętych krajów.

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Kamicę nerkową zalicza się do chorób cywilizacyjnych, jest ona związana z naszym stylem życia. Występuje przede wszystkim tam, gdzie spożywa się bardzo duże ilości mięsa, a więc w społeczeństwach spożywających białko zwierzęce (zdecydowanie rzadziej występuje u wegetarian).

Dodatkowo, prowadzone badania potwierdzają, że na rozwój choroby ma wpływ kilka wariantów genu CLDN14. Zwiększają one bowiem ryzyko jej wystąpienia. Gen ten koduje białko, klaudynę 14, które zaangażowane jest w istotne procesy mające miejsce w komórkach nerkowych.

Dowiedz się więcej

2. Towarzyszka innych chorób genetycznych

Kamicę nerkową diagnozuje się również w przypadku znacznego odsetka osób chorych na inne dziedziczne choroby. Wymienia się tu kwasicę kanalików nerkowych, hiperoksalurię (zbyt dużo szczawianów w organizmie), cystynurię (związaną ze zbyt dużą ilością cystyny), a także hiperkalciurię (za dużo wapnia w moczu).

Genetyka ma więc tu duże znaczenie i jeżeli ktoś jest świadomy, że w jego rodzinie występowała ta choroba, powinien wzmóc czujność. Tym bardziej, że jeżeli już u kogoś wystąpi pierwszy napad kolki nerkowej (jeden z objawów kamicy), prawdopodobieństwo nawrotu dotyczy 50% osób z tej grupy. Mimo powyższych informacji, dokładna przyczyna występowania kamicy nie jest do końca zbadana. Wyjaśnień wymagają również zaostrzenia i wspomniane reemisje.

3. Zapobiegaj, skoro możesz

Quiz

Quiz

Czy wiesz, w jaki sposób możesz zapobiegać kamicy nerkowej?

Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań i rozwiążesz nasz quiz, aby dowiedzieć się, czy odpowiednio dbasz o zdrowie swoich nerek!

By zapobiec tej przykrej przypadłości, należy przede wszystkim dobrze nawadniać swój organizm, pamiętając, że często zaspokojenie uczucia pragnienia nie wystarcza. Trzeba świadomie wypijać określone porcje wody i czynić to z dużą regularnością.

Odpowiednia będzie również dieta, ograniczająca spożycie białka zwierzęcego i soli. W zamian za to należy jeść dużo warzyw i owoców tak, by dostarczyć sobie wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

W ten sposób można uniknąć wytrącania się nierozpuszczalnych złogów określonych substancji, a także zapewnić wytwarzanie odpowiedniej objętości moczu, co zmniejszy stężenie niepożądanych substancji i związków sprzyjających rozwojowi kamicy. Dobrze skomponowane posiłki mogą też w realny sposób zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z chorobą.

Na pewne czynniki nie mamy wpływu. Z kolei inne zależą przede wszystkim od nas samych. Działając prozdrowotnie, można obniżyć ryzyko wystąpienia kamicy, nawet jeżeli genetyka nie stoi tym razem po stronie takiej osoby. Ze względu na to, że naprawdę lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto przeanalizować swoją sytuację i wziąć pod uwagę powyższe wskazówki tak, by kamica nerkowa i jej objawy w jak najmniejszym stopniu dotyczyły nas.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Produkty sprzyjające rozwojowi kamicy nerkowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze