Trwa ładowanie...

Kamica nerkowa - co warto wiedzieć o tej chorobie (WIDEO)

Zobacz film: "Kamica nerkowa - co warto wiedzieć o tej chorobie"

Kamica nerkowa to choroba, która nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia. Jej nawrót jest często nieunikniony. Formą ochrony może być jedynie profilaktyka, która sprawia, że nawroty kamicy są rzadsze.

Obejrzyj materiał i poznaj objawy charakterystyczne dla kamicy nerkowej. Pacjenci cierpiący dziś na kamicę nerkową są w lepszej sytuacji niż ci, którzy doświadczali tego schorzenia dwadzieścia lat temu. Postęp medycyny w przypadku leczenia tej dolegliwości jest znaczny.

Czy kamica nerkowa jest powszechnym schorzeniem, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i na czym polega dziś leczenie kamicy nerkowej wyjaśnia profesor Wojciech Pypno.

-Kamica nerkowa jest schorzeniem też bardzo popularnym, kamica jest zjawiskiem można powiedzieć dziś o znaczeniu społecznym, chorobą o znaczeniu społecznym. Kamica nerkowa może dotyczyć każdego piętra układu moczowego, czyli możemy mieć do czynienia z kamicą nerki, z kamicą moczowodu, z kamicą pęcherza moczowego, a kamień może znajdować się też w cewce moczowej.

W zależności od lokalizacji, występują oczywiście odpowiednie, różne od siebie objawy. Na temat kamicy można powiedzieć tutaj bardzo krótko, po ostatnich dwudziestu latach nastąpiła rewolucja w leczeniu kamicy moczowej.

Tak jak dwadzieścia, trzydzieści lat temu większość pacjentów z kamicą, niezależnie od usytuowania tego kamienia, podlegała leczeniu operacyjnemu, tak w tej chwili dysponujemy środkami czy metodami mało inwazyjnymi, które pozwalają na ograniczenie tradycyjnych, otwartych metod operacyjnych do pięciu, siedmiu, ośmiu procent dotkniętych kamicą pacjentów.

A zatem dokonała się tutaj rewolucja. Trudno tutaj mówić o przyczynach kamicy nerkowej, prawda bo to jest interesujący temat. Niewątpliwie zaburzenia w transporcie i produkcji moczu mają swoje uzasadnienie w powstawaniu kamicy. Dlaczego tak naprawdę dochodzi do zbijania się soli, która jest zawarta w moczu w kamień do końca nie bardzo wiemy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.