Kamienie bazaltowe

Kamienie bazaltowe to części skał pochodzenia wulkanicznego. Gorąca magma wydostała się spod ziemi podczas erupcji wulkanu, po czym zastygła w kamień. Są one wygładzone przez lata oddziaływania na nie czynników środowiskowych, głównie wody, a dzięki swojemu składowi dość długo utrzymują one ciepło. Dlatego też są wykorzystywane w masażu gorącymi kamieniami. Ze względu na twardość i trwałość bazaltu, jest on wykorzystywany w budownictwie.

1. Rodzaje kamieni bazaltowych do masażu

Kamienie bazaltowe mają szary kolor, który ciemnieje pod wpływem wody. Ze względu na to, że do ogrzewania podczas masażu wykorzystywana jest właśnie gorąca woda, podczas masażu są one niemal czarne. Jeśli chodzi o kształty kamieni do masażu, to są one zawsze wygładzone i o łagodnych brzegach. Są płaskie, o kształcie okrągłym lub owalnym. Nie zawsze są to jednak naturalne kształty kamieni. Czasem trzeba je dopasowywać do potrzeb masażu, zmniejszać, poprawiać kształt i łagodzić ostre krawędzie. Naturalne kamienie bazaltowe są zwykle nieco tańsze niż te „poprawiane” maszynowo.

Każdy kamień ma swoją „parę”, to znaczy niemal identyczny kamień, odpowiadający mu wielkością, kształtem i grubością. Jest to potrzebne po to, aby podczas masażu móc stosować identyczny nacisk i ogrzanie po obu stronach ciała. Jeśli kamień jest kładziony z jednej strony, powinien być położony także drugi, symetrycznie po drugiej stronie ciała. Nie jest to stosowane w przypadku układania kamieni wzdłuż kręgosłupa.

2. Jak wykorzystuje się kamienie bazaltowe?

W masażu gorącymi kamieniami, kamienie ogrzewa się najpierw gorącą wodą do odpowiedniej temperatury (jest także możliwość masażu zimnymi kamieniami, ale rzadziej wykorzystywana). Na skórę nakłada się olejek, po czym masażysta rozpoczyna właściwy zabieg. Na określone punkty na ciele nakłada się gorące kamienie, które nie mogą jednak parzyć skóry. Gorącymi kamieniami można także delikatnie masować skórę. Pobudza to krążenie krwi i limfy, a stosowane ciepło potęguje ten efekt. Pod wpływem ciepła zwiększa się ukrwienie punktów, na które działamy gorącymi kamieniami. Masaż działa relaksująco, odstresowująco, rozluźniająco na mięśnie. Łagodzi także bóle pleców, mięśni i stawów. Stosuje się go również w przypadku chorób i problemów zdrowotnych, takich jak:

Kamienie układa się wzdłuż kręgosłupa, na dłoniach, stopach i innych miejscach na ciele. Wybór tych miejsc zależy od tego, na co uskarża się osoba masowana.

Podczas masażu gorącymi kamieniami często włącza się muzykę relaksacyjną i stosuje aromaterapię. Cały masaż trwa 40-90 minut. Trzeba pamiętać o tym, aby korzystać z usług doświadczonego masażysty, który potrafi posługiwać się gorącymi kamieniami. W przeciwnym przypadku efekty zabiegu mogą być bardzo słabe lub żadne. Nieumiejętnie wykonany masaż kamieniami bazaltowymi może wywołać nawet poparzenia (przy zbyt wysokiej temperaturze kamieni) i podrażnienia skóry (przy niedokładnym zdezynfekowaniu kamieni). Istnieją także przeciwwskazania do masażu gorącymi kamieniami.  

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Masaż gorącymi kamieniami
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Typ figury?

~Lilina • ostatni post 24 godziny temu

2
Artykuły Masaż gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami

Przeciwwskazania do masażu gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami to odmiana masażu klasycznego, znana od czasów starożytnych. Sesja masażu polega na położeniu podgrzanych, płaskich kamieni na kluczowe partie ciała. Niekiedy masażysta dodatkowo masuje ciało kamieniami. Masaż gorącymi kamieniami ... ma uprawnienia do masowania kobiet spodziewających się dziecka. Masaż gorącymi kamieniami nie powinien być wykonywany na skórze, na której ... , podobnie jak skóra nad guzami oraz przepukliną brzuszną. Jak działa masaż gorącymi kamieniami? Kamienie stosowane do masażu...

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż kamieniami wulkanicznymi

(...) ból. Masaż gorącymi kamieniami jest zalecany w przypadku wielu dolegliwości, a także jako zabieg relaksacyjny.

Kamica nerkowa

Czym są kamienie nerkowe?

Czym są kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe występują u 5-7 proc. populacji, średnio dwa razy częściej u mężczyzn (10-12 proc.) niż u kobiet (ok. 5 proc.). Przyczyną ich powstawania jest odkładanie się złogó

Zasady pielęgnacji włosów

Masaż głowy sposobem na zdrowe włosy

(...) krążenie są lepiej wchłaniane i przyswajalne. Zalety masażu głowy Do masażu mogą być wykorzystane kamienie bazaltowe, które...