Trwa ładowanie...

Kardiolog mówi, z czym trafiają pacjenci przed świętami. "Serio? Dla takich problemów chcecie polec?"

Lekarze ostrzegają przed skutkami stresu. Ryzyko zawału wzrasta w Wigilię
Lekarze ostrzegają przed skutkami stresu. Ryzyko zawału wzrasta w Wigilię (Getty Images)

- Przede mną jeszcze przedświąteczne dyżury - ile jeszcze trafi do nas ofiar świątecznego szaleństwa? - pyta kardiolog dr Beata Poprawa we wpisie opublikowanym na Facebooku. Lekarka opisuje przypadek pacjentki, która trafiała do niej z nadciśnieniem i tachykardią. Podczas wywiadu okazało się, że źródłem silnego stresu... były lampki.

spis treści

1. Mąż kupił zły kolor lampek, w sklepie zabrakło kurczaka

"Trafiła do mnie ostatnio kobieta cała roztrzęsiona - z ciśnieniem tętniczym 230/120 i tachykardią 120/min. Przyszła do gabinetu z bólem w klatce piersiowej, bardzo zdenerwowana. Zapytałam się, jaki jest powód tak wielkiego stresu, który spowodował u niej tak nasilone objawy wymagające szybkiej interwencji" - tymi słowami rozpoczyna wpis ku przestrodze lekarka dr Beata Poprawa.

Kardiolożka wyjaśnia w dalszej części historii, że mąż pacjentki kupił inny kolor lampek, niż ustalili. To podobno zburzyło jej koncepcję świątecznego wystroju. W dodatku podczas zakupów w markecie ktoś kupił przed nią ostatniego kurczaka z lodówki.

Zobacz film: "Świąteczne piosenki mają zły wpływ na psychikę"

"Serio? Dla takich problemów chcecie polec? Moi Drodzy... Wyluzujcie... Święta są do świętowania, a nie do zabijania się stresem. Warto czasem dostrzec to szaleństwo, które udziela się nam stadnie i powoduje, że w zmęczeniu niektórzy przeklinają święta, padając z sił czasem jeszcze przed Wigilią" - komentuje lekarka.

Lekarka ostrzega przed skutkami przedświątecznej gorączki. Stres ma destrukcyjny wpływ na zdrowie
Lekarka ostrzega przed skutkami przedświątecznej gorączki. Stres ma destrukcyjny wpływ na zdrowie (arch. prywatne)

2. Ryzyko zawału wzrasta w Wigilię

Eksperci ostrzegają przed skutkami przedświątecznej gorączki. Brak czasu, niedobór snu i nadmierny stres błyskawicznie mogą się odbić na naszym zdrowiu. A przecież Boże Narodzenie powinno być czasem wytchnienia i relaksu. Badania wykazały, że długotrwale utrzymujące się wysokie stężenia hormonów stresu zwiększają ryzyko nadciśnienia nawet o 20-30 proc.

"Święta powinny być czasem rozważań i odprężenia, a tymczasem w większości domów panuje napięta atmosfera i pośpieszna krzątanina związana z przygotowaniami. Dla osób starszych świąteczne spotkania z rodziną często są źródłem stresu i niepokoju. Wśród najczęstszych przyczyn występowanie w tym czasie zawałów naukowcy wymieniają stres emocjonalny, smutek, złość i lęk" - przypomina dr Poprawa.

Badania szwedzkich naukowców wykazały, że ryzyko zawału serca w Wigilię wzrasta o 37 proc. Autorzy badań wskazują, że jedną z przyczyn jest stres, który powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna.

3. "Sprezentujcie sobie w tym roku na święta ogromną pakę luzu"

"Przede mną jeszcze przedświąteczne dyżury - ile jeszcze trafi do nas ofiar świątecznego szaleństwa? Nasze życie ma być przyjemnością, a nie karą. Sprezentujcie sobie w tym roku na święta jedną ogromną pakę luzu z przywieszonym dzwoneczkiem albo z bałwankiem, gwiazdką, co tam macie w swoich zeszłorocznych pudłach...niech to będzie, oprócz dziadka do orzechów, największy hicior tych świąt" - radzi lekarka.

Dr Beata Poprawa jest kardiolożką oraz ordynatorką Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach. W jednym z wywiadów z WP abcZdrowie opowiadała, że mimo życia w pędzie stara się odnajdywać życiową równowagę dzięki jodze, medytacji i radzi innym, by znaleźli chwilę na wyciszenie.

- Żyję według zasad jogi. Bardzo mi to pomaga i w pracy i w rozładowywaniu emocji. Ten dobrostan psychiczny jest jednym z filarów zdrowia - chodzi o redukcję stresu i unikanie sytuacji, które mogą ten stres powodować, poszukiwanie jakichś form wyciszenia. I jeszcze jedna ważna kwestia, o której ostatnio coraz częściej się mówi - jeżeli mamy tylko możliwość, uciekajmy z miejsc, które są narażone na smog, na zanieczyszczenia powietrza. Widzimy, że te czynniki bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie - przypomina dr Poprawa.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze