Karmienie piersią w pracy

Matka karmiąca dziecko
Matka karmiąca dziecko

Przerwy przeznaczone na karmienie dziecka są wliczane do czasu pracy i przysługuje za nie normalne wynagrodzenie.

zobacz galerię

Największym dylematem każdej mamy decydującej się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest obawa, czy nowa sytuacja nie wpłynie niekorzystnie na dziecko. Szczególnie w sytuacji, kiedy „świeżo upieczona" mama dotychczas decydowała się karmić naturalnie. Karmienie piersią dziecka nie oznacza, że mama musi rezygnować z pracy. Nie musi też wiązać się 
to z dezorganizacją planu dnia niemowlęcia, przyzwyczajonego do ustalonego jego rytmu, w tym 
do regularnych godzin karmienia.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

1. Przepisy Kodeksu pracy w sprawie przerw na karmienie dziecka

Z pomocą przychodzi Kodeks pracy, według którego pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługują ustalone przerwy w pracy.

W zależności od czasu pracy i liczby dzieci, są to:

  • dwie przerwy po 30 minut na jedno karmione dziecko, jeżeli czas pracy przekracza 6 godzin dziennie;
  • dwie przerwy po 45 minut na więcej niż jedno karmione dziecko, jeżeli czas pracy przekracza 6 godzin dziennie;
  • jedna z wymienionych przerw, jeżeli czas pracy mieści się w granicach od 4 do 6 godzin dziennie.

Odrębne regulacje obowiązują pracowników oświaty. Karta nauczyciela gwarantuje jedną przerwę 60-minutową w ciągu dnia, jeśli czas pracy przekracza 4 godziny dziennie, niezależnie od liczby karmionych dzieci.

2. Przerwa na karmienie

Bardzo wygodnym rozwiązaniem dla karmiącej mamy jest możliwość połączenia dwóch przysługujących przerw w jedną dłuższą. O taką możliwość należy wnioskować u pracodawcy, co najmniej dwa tygodnie przed planowanym powrotem do pracy. Praktyka coraz częściej pokazuje, 
że nie należy obawiać się odrzucenia wniosku – pracodawcy chętnie udzielają zgodę na sumowanie przerw. Co więcej, Kodeks pracy celowo nie określa sposobu wykorzystania przerw na karmienie piersią w pracy. Oznacza to, że w gestii karmiącej pracownicy (w porozumieniu z pracodawcą) pozostaje decyzja o wykorzystaniu przysługującego czasu, np. na późniejszy dojazd do pracy bądź wcześniejsze wyjście z pracy.

Należy wiedzieć, że przysługujące przerwy na karmienie piersią w trakcie pracy nie zobowiązują także pracownicy do karmienia dziecka na terenie firmy czy zakładu pracy. Jest to czas przewidziany dla matki i dziecka, toteż karmiąca mama może swobodnie opuścić miejsce pracy i udać się do domu, nawet 
w przypadku, kiedy pracodawca zorganizował odpowiedni pokój czy miejsce do karmienia.

Wszystkie proponowane przez Kodeks pracy udogodnienia dla karmiących matek mają za zadanie pomóc kobietom sprostać obowiązkom, zarówno rodzicielskim, jak i społecznym. Przecież realizująca się i zarabiająca mama to szczęśliwa mama. A szczęśliwa mama to usatysfakcjonowany, lojalny i dobrze zorganizowany pracownik.

3. Karmienie piersią a praca

  • Prawo do korzystania z przerw w pracy przysługuje wszystkim kobietom karmiącym piersią bez względu na wiek dziecka.
  • Zdarza się, że pracodawca prosi o dostarczenie zaświadczenia od pediatry rodzinnego stwierdzającego, że dziecko jest karmione naturalnie. Faktem jednak jest, że ani Kodeks pracy, ani też rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej nie nakładają obowiązku przedstawiania zaświadczeń w tym zakresie.
  • Przerwy przeznaczone na karmienie są wliczane do czasu pracy, a zatem mama karmiąca ma wypłacane pełne wynagrodzenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy