Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Ilona Olejnik

Kasza jęczmienna - właściwości, przepisy

 Aleksandra Miłosz
17.04.2023 16:43
Kasza jęczmienna - właściwości, przepisy
Kasza jęczmienna - właściwości, przepisy

Nie bez powodu kasza jęczmienna była jednym z głównych składników w kuchni naszych babć. Jest zaliczana do grupy najzdrowszych kasz i wykazuje prozdrowotne właściwości dla naszego organizmu. Niestety, coraz częściej o niej zapominamy, zastępując ją innymi produktami. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ma nie tylko znakomity smak, ale też mnóstwo witamin i składników odżywczych.

spis treści

1. Co to jest kasza jęczmienna?

Jak sama nazwa wskazuje, jest wytwarzana z ziaren jęczmienia – zboża, które jest znane także jako pasza dla zwierząt i podstawa do produkcji słodu jęczmiennego. Zazwyczaj ma szary kolor z zielonym lub żółtym odcieniem. W zależności od rozdrobnienia, dzielimy ją na pęczak, czyli całe ziarna jęczmienia pozbawione jedynie łuski, kaszę wiejską (połamany pęczak) oraz perłową, czyli rozdrobniony i wypolerowany pęczak. W zależności od tego, jaki rodzaj wybierzemy, możemy użyć jej do przygotowania krupniku, gołąbków czy zapiekanek, a także jako dodatku do sosów i dań mięsnych.

Które zboża są najzdrowsze?
Które zboża są najzdrowsze? [7 zdjęć]

Produkty z przetworzonego ziarna są często obecne na półkach sklepów, gdyż mają dłuższą świeżość. Problem

zobacz galerię
Zobacz film: "Dobroczynne właściwości kaszy"

2. Właściwości zdrowotne

Kasza jęczmienna to przede wszystkim bogate źródło błonnika. Dzięki temu składnikowi jest polecana osobom cierpiącym na długotrwałe bądź nawracające zaparcia. Poprawia perystaltykę jelit, zapobiega magazynowaniu się treści pokarmowej w żołądku i jelitach, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu pokarmowego i pomaga w odchudzaniu. Błonnik pokarmowy obniża też poziom cholesterolu we krwi.

Dzięki dużej zawartości skrobi jest ona doskonałym produktem szczególnie dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Jako że skrobia powoli zamienia się w glukozę, nie tylko pobudza do pracy wszystkie komórki ciała, w tym mózg i mięśnie, ale zapewnia także organizmowi energię na długi czas.

Kasza jęczmienna to bogate źródło witamin z grupy B, w szczególności witamin B1, B2 i B6, a także witamin E, K, PP, kwasu foliowego oraz krzemu, cynku, wapnia, manganu i miedzi. Zawartość witaminy K odpowiada za właściwość wspomagania pracy układu krwionośnego i za krzepliwość krwi. Wzmacnia też budowę ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu zapobiega powstawaniu zatorów, zakrzepów i żylaków, ale także siniaków i krwiaków. Jeśli jeszcze bardziej chcemy wzmocnić tę właściwość kaszy jęczmiennej, warto połączyć ją w jednym daniu z zielonymi warzywami.

Zawartość wielu składników mineralnych oraz witaminy E i kwasu foliowego wspomaga walkę z niedokrwistością. Obecne w kaszy witaminy z grupy B pomagają pozbyć się skutków stresu, poprawiają pamięć i koncentrację, a także wspomagają pracę układu nerwowego. Jeśli więc prowadzimy stresujący tryb życia, w którym mało jest aktywności fizycznej, warto włączyć kaszę jęczmienną na stałe do swojej diety.

Często uważa się, że produkt ten jest bardzo kaloryczny, dlatego lepiej wyeliminować go z diety. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę o kaloryczności kaszy decyduje sposób, w jaki ją podamy. Ciężkie sosy, tłusta śmietana czy ociekające tłuszczem skwarki znacznie podnoszą jej wartości kaloryczne i to one wpływają na dodatkowe centymetry w pasie.

Co jeść przy jelitówce? Dzięki tym produktom szybciej wrócisz do zdrowia
Co jeść przy jelitówce? Dzięki tym produktom szybciej wrócisz do zdrowia

Co jeść przy jelitówce, by złagodzić biegunkę i wymioty? To jedno z podstawowych pytań, które zadają

przeczytaj artykuł

3. Przepisy na kaszę jęczmienną

Kasza jęczmienna będzie doskonałym zastępstwem dla ziemniaków, ryżu czy makaronu. Nadaje się nie tylko jako dodatek do porcji mięsa, ale także do różnego rodzaju sosów, np. grzybowego czy gulaszu. Należy najpierw opłukać ją pod zimną bieżącą wodą, a następnie ugotować. Jeśli wybierzemy kaszę pęczak, to 1 jej szklankę gotujmy w 3 szklankach wody. Jeśli jednak sięgniemy po odmianę wiejską czy perłową, to na 1 jej szklankę przygotujmy 2,5 szklanki wody. Całość gotujemy pod przykryciem do momentu, w którym stanie się miękka i wchłonie całą wodę. Możemy też wykorzystać łatwiejszy sposób. Sięgnijmy wtedy po porcjowaną kaszę, którą gotujemy w osolonej wodzie w woreczku.

Warto eksperymentować i oprócz tradycyjnego krupniku przygotować inne pyszne potrawy. Jeśli znudziła nam się tradycyjna forma gołąbków, mięsny farsz zastąpmy tym przygotowanym z kaszy jęczmiennej i pieczarek. Wystarczy ją ugotować, a grzyby pokroić w półplasterki i udusić na maśle. Składniki następnie mieszamy. Farsz w tradycyjny sposób nakładamy na liście kapusty.

Doskonałym pomysłem na lunch do pracy lub szybką przekąskę będzie przygotowanie sałatki z tym składnikiem. Ugotujmy woreczek kaszy, a kiedy wystygnie, dodajmy do niej pokrojoną w plasterki rzodkiewkę, zielony ogórek, szczypiorek i paprykę. Doprawmy solą i pieprzem, a jeśli lubimy, także jogurtem naturalnym.

4. Kaloryczność mąki jęczmiennej lub kaszy jęczmiennej

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 148 g (1 szklanka)
Wartość energetyczna 345 kcal 511 kcal
Białko 10,50 g 15,54 g
Węglowodany 74,5 g 110 g
Cukier 0,80 g 1,18 g
Błonnik 10,10 g 14,95 g
Tłuszcz 1,60 g 2,37 g
Tłuszcze nasycone 0,34 g 0,50 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,21 g 0,30 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,77 g 1,14 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze