Trwa ładowanie...

Kaszel suchy i mokry - poznaj różnice i sposoby leczenia

Avatar placeholder
22.03.2020 22:34
Kaszel suchy i mokry - poznaj różnice i sposoby leczenia
Kaszel suchy i mokry - poznaj różnice i sposoby leczenia

Męczy Cię uporczywy kaszel? Drapanie w gardle utrudnia Ci koncentrację, a częste kasłanie przeszkadza w codziennych czynnościach? Zanim zaczniesz szukać sposobów na złagodzenie kaszlu, dowiedz się więcej o jego rodzajach. Świadomość różnic pomiędzy kaszlem suchym a mokrym pomoże Ci w jego skutecznym leczeniu.

Artykuł Sponsorowany

1. Jak odróżnić od siebie kaszel suchy i mokry?

Te dwa podstawowe typy kaszlu najprościej jest odróżnić, obserwując objawy – zazwyczaj są one bardzo charakterystyczne i trudno ich nie zauważyć ze względu na uciążliwość.

Objawy kaszlu mokrego

Kaszel mokry określany jest jako produktywny. Ten rodzaj kaszlu pomaga organizmowi w walce z drobnoustrojami, które są usuwane z dróg oddechowych wraz z odkrztuszaną wydzieliną. Główne objawy kaszlu mokrego to:

• obecność lepkiej, gęstej wydzieliny;

• uczucie zalegania wydzieliny w okolicy gardła i tchawicy;

• głęboki, charczący kaszel, któremu towarzyszy mu odgłos odrywanej flegmy.

Kolor odkrztuszanej wydzieliny jest informacją o przyczynie dolegliwości. Przezroczysta wydzielina świadczy o infekcji wirusowej, a zielonożółta – o bakteryjnej.

Objawy kaszlu suchego

Kaszel suchy nazywany jest nieproduktywnym – w przeciwieństwie do kaszlu mokrego nie przynosi organizmowi żadnych korzyści. Jego główne symptomy to:

• uczucie drapania, łaskotania w okolicy tchawicy;

• wzmożona potrzeba pokasływania, chrząkania;

• trudne do opanowania napady kaszlu;

• kaszel pojawiający się zarówno w dzień, jak i w nocy;

• brak wydzieliny (chyba, że kaszel suchy samoistnie przejdzie w kaszel mokry; najczęściej dzieje się to w ciągu 2-3 dni).

Kaszel suchy najczęściej występuje na początku infekcji grypopodobnych, pojawia się w wyniku podrażnienia dróg oddechowych lub alergii.

2. Dwa typy kaszlu, różne zakresy leczenia

W przypadku kaszlu suchego kluczowe jest złagodzenie odruchu kaszlu. Dlatego ten rodzaj kaszlu wymaga stosowania leków przeciwkaszlowych (np. z dodatkiem kodeiny) zmniejszających intensywność i częstotliwość ataków kaszlu. Warto wypróbować również preparaty ziołowe, oparte o substancje takie jak tymianek, prawoślaz, babka lancetowata. W przypadku kaszlu suchego zaleca się też regularne wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie powietrza.

Kaszel mokry wymaga przede wszystkim pozbycia się wydzieliny. Jej zaleganie w oskrzelach może doprowadzić do rozwoju rozmaitych infekcji i powikłań. Stąd w przypadku kaszlu mokrego podaje się tzw. leki mukolityczne – rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie. Pomocne jest także picie dużej ilości płynów, co dodatkowo rozrzedza śluz zalegający w drogach oddechowych.

3. Dwa rodzaje kaszlu – czy istnieje jeden lek?

A co w przypadku, w którym nie potrafisz jednoznacznie stwierdzić, jaki typ kaszlu Ci dokucza? Czy istnieje lek, który pomoże złagodzić uporczywy odruch kasłania, a jednocześnie zapewni swobodne odkrztuszanie wydzieliny?

Takim preparatem jest Prospan®. To lek, który rozrzedza śluz, umożliwiając jego usunięcie z organizmu. Prospan® działa rozkurczowo na oskrzela, ułatwiając oddychanie. Łagodzi stany zapalne i zmniejsza napady kaszlu. To wszechstronne działanie wynika ze składu leku, a dokładnie – przebadanego i opatentowanego wyciągu z bluszczu EA 575. Naturalny skład leku sprawia, że Prospan® jest skuteczny, bardzo dobrze tolerowany przez organizm i może być stosowany przez osoby z każdej grupy wiekowej.

Po przeczytaniu powyższych porad nadal nie wiesz, który rodzaj kaszlu Ci dokucza? Zastanawiasz się, czy Prospan® to lek dla Ciebie? Skonsultuj się w tych kwestiach z lekarzem. Specjalista postawi prawidłową diagnozę oraz dobierze odpowiednie dla Ciebie środki i metody leczenia.

Partnerem artykułu jest Prospan® - lek na kaszel produktywny dostępny w formie syropu oraz wygodnych pastylek do ssania.

Nazwa produktu leczniczego: PROSPAN, Hederae helicis folii extractum siccum (5-7,5:1), 26 mg, pastylki miękkie. Wskazania do stosowania: Prospan jest produktem leczniczym roślinnym stosowanym jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu (tzw. mokry kaszel). Przeciwwskazania: Nie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub na inne rośliny z rodziny Araliaceae (araliowate) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG, Herzbergstraβe 3, 61 138 Niederdorfelden, Niemcy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Artykuł Sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze