Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Katar, kaszel – mimo pięknej pogody coraz więcej osób narzeka na jesienne przeziębienie. Choć trudno w to uwierzyć są pewne plusy

Przeziębienie pomaga "oswoić" część bakterii, które dostają się do naszego organizmu. Naukowcy odkryli wyjątkowe właściwości śluzu, który zalega m.in. w naszym nosie. Ich zdaniem dzięki zawartości glikenowego komponentu może pomóc w stłumieniu wrogiego działania bakterii. To dzięki niemu wiele bakterii nie rozwija w organizmie "pełnej mocy".

Zobacz film: "Domowe metody w walce z infekcjami"

1. Wydzielina śluzowa obecna w nosie podczas kataru zawiera mucyny

Męczący katar i kaszel, poczucie ciągłego "zatkania" i guli w gardle. Jednym słowem przeziębienie w pełnej wersji. W świetle najnowszych badań uciążliwy śluz ma pewne wyjątkowe właściwości, z których niewielu z nas zdaje sobie sprawę. Zespół naukowców skupił się na analizie właściwości mucyn, czyli jednego z głównych składników śluzu obecnego w ślinie i wyścielającego błony śluzowe żołądka.

"Śluz zaczął mnie mocno interesować, bo choć wypełnia tak istotną funkcję, mało kto poświęca mu uwagę" – wyjaśnia biofizyk Katharina Ribbeck z Massachusetts Institute of Technology. - To nawilżacz dla naszego przełyku, warstwa ochronna dla ścianek żołądka i wnętrza nosa oraz pomocna dłoń wyciągnięta w kierunku plemników próbujących przedostać się przez szyjkę macicy" – dodaje ekspertka.

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy
7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy [7 zdjęć]

Wydzielina z nosa ma ważną funkcję – ma nawilżać nozdrza. Im bardziej suche nozdrza, tym bardziej podatnym...

zobacz galerię

Na podstawie badań naukowcy obalili panującą dotychczas opinię, że śluz łapie i eliminuje mikroby. Podczas badań zaobserwowali, że bakterie uwięzione w śluzie czuły się świetnie.

"Wsadziliśmy je do śluzu i wcale nie czuły się tam specjalnie uwięzione, zamiast tego pływały sobie w nim samotnie niczym plankton w wodzie" – opowiada jedna z autorek badania.

To wskazało grupie badaczy nowy trop. Ich zdaniem śluz może funkcjonować jak tymczasowa baza, w którym przebywają w pierwszym etapie różne bakterie. Uważają, że śluz oswaja "niechcianych intruzów". Ribbeck podkreśla, że dzięki rozpoznaniu układu charakterystycznego dla danego organizmu osadzone w nim bakterie przechodzą "reedukację", przez co stają się mniej szkodliwe dla swojego gospodarza.

2. Mucyny obecne w śluzie zmniejszają chorobotwóczość bakterii

Naukowcy zwrócili uwagę przede wszystkim na właściwości mucyn, które m.in. zapobiegają łączeniu się bakterii w większe skupiska.

"To długie łańcuchy molekularne wypełnione cukrami. Przypominają trochę takie szczotki do butelek, tylko w miejsce włosków są molekuły cukru" – wyjaśnia biofizyk.

Zespół dr Ribbeck odkrył wyjątkową właściwość mucyn, które dzięki zawartości cukrów pomagają w "stłumieniu wrogich działań bakterii". Podczas testów dzięki mucynom udało się m.in. wyleczyć ranę u laboratoryjnej świni. Co więcej, ze wzlędu na cukrowy komponent pod wpływem długotrwałego działania mucyn bakterie zmniejszały swoją chorobotwórczość.

"Ten składnik śluzu blokuje agresywność wobec innych mikrobów, wydzielaniem toksyn, komunikację z innymi komórkami oraz gromadzenie się w skupiska" – podkreślają autorzy badania.

Naukowcy uważają, że ich odkrycie daje duże nadzieje. Być może zawarte w śluzie cukry mogłyby w przyszłości pomóc w przypadku leczenia zakażeń bakteriami lokoopornymi, w których przestają być skuteczne stosowane do tej pory antybiotyki.

Mucyny, które wchodzą w skład śluzu, mają zdolność oswajania wielu szkodliwych bakterii, które dostają się do naszego organizmu.
Mucyny, które wchodzą w skład śluzu, mają zdolność oswajania wielu szkodliwych bakterii, które dostają się do naszego organizmu. (iStock)

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Microbiology".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy