Trwa ładowanie...

Katar, kaszel – mimo pięknej pogody coraz więcej osób narzeka na jesienne przeziębienie. Choć trudno w to uwierzyć są pewne plusy

Mucyny, które wchodzą w skład śluzu, mają zdolność oswajania wielu szkodliwych bakterii, które dostają się do naszego organizmu.
Mucyny, które wchodzą w skład śluzu, mają zdolność oswajania wielu szkodliwych bakterii, które dostają się do naszego organizmu. (iStock)

Przeziębienie pomaga "oswoić" część bakterii, które dostają się do naszego organizmu. Naukowcy odkryli wyjątkowe właściwości śluzu, który zalega m.in. w naszym nosie. Ich zdaniem dzięki zawartości glikenowego komponentu może pomóc w stłumieniu wrogiego działania bakterii. To dzięki niemu wiele bakterii nie rozwija w organizmie "pełnej mocy".

1. Wydzielina śluzowa obecna w nosie podczas kataru zawiera mucyny

Męczący katar i kaszel, poczucie ciągłego "zatkania" i guli w gardle. Jednym słowem przeziębienie w pełnej wersji. W świetle najnowszych badań uciążliwy śluz ma pewne wyjątkowe właściwości, z których niewielu z nas zdaje sobie sprawę. Zespół naukowców skupił się na analizie właściwości mucyn, czyli jednego z głównych składników śluzu obecnego w ślinie i wyścielającego błony śluzowe żołądka.

"Śluz zaczął mnie mocno interesować, bo choć wypełnia tak istotną funkcję, mało kto poświęca mu uwagę" – wyjaśnia biofizyk Katharina Ribbeck z Massachusetts Institute of Technology. - To nawilżacz dla naszego przełyku, warstwa ochronna dla ścianek żołądka i wnętrza nosa oraz pomocna dłoń wyciągnięta w kierunku plemników próbujących przedostać się przez szyjkę macicy" – dodaje ekspertka.

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy
7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy [7 zdjęć]

Wydzielina z nosa ma ważną funkcję – ma nawilżać nozdrza. Im bardziej suche nozdrza, tym bardziej podatnym

zobacz galerię
Zobacz film: "Domowe metody w walce z infekcjami"

Na podstawie badań naukowcy obalili panującą dotychczas opinię, że śluz łapie i eliminuje mikroby. Podczas badań zaobserwowali, że bakterie uwięzione w śluzie czuły się świetnie.

"Wsadziliśmy je do śluzu i wcale nie czuły się tam specjalnie uwięzione, zamiast tego pływały sobie w nim samotnie niczym plankton w wodzie" – opowiada jedna z autorek badania.

To wskazało grupie badaczy nowy trop. Ich zdaniem śluz może funkcjonować jak tymczasowa baza, w którym przebywają w pierwszym etapie różne bakterie. Uważają, że śluz oswaja "niechcianych intruzów". Ribbeck podkreśla, że dzięki rozpoznaniu układu charakterystycznego dla danego organizmu osadzone w nim bakterie przechodzą "reedukację", przez co stają się mniej szkodliwe dla swojego gospodarza.

2. Mucyny obecne w śluzie zmniejszają chorobotwóczość bakterii

Naukowcy zwrócili uwagę przede wszystkim na właściwości mucyn, które m.in. zapobiegają łączeniu się bakterii w większe skupiska.

"To długie łańcuchy molekularne wypełnione cukrami. Przypominają trochę takie szczotki do butelek, tylko w miejsce włosków są molekuły cukru" – wyjaśnia biofizyk.

Zespół dr Ribbeck odkrył wyjątkową właściwość mucyn, które dzięki zawartości cukrów pomagają w "stłumieniu wrogich działań bakterii". Podczas testów dzięki mucynom udało się m.in. wyleczyć ranę u laboratoryjnej świni. Co więcej, ze wzlędu na cukrowy komponent pod wpływem długotrwałego działania mucyn bakterie zmniejszały swoją chorobotwórczość.

"Ten składnik śluzu blokuje agresywność wobec innych mikrobów, wydzielaniem toksyn, komunikację z innymi komórkami oraz gromadzenie się w skupiska" – podkreślają autorzy badania.

Naukowcy uważają, że ich odkrycie daje duże nadzieje. Być może zawarte w śluzie cukry mogłyby w przyszłości pomóc w przypadku leczenia zakażeń bakteriami lokoopornymi, w których przestają być skuteczne stosowane do tej pory antybiotyki.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Microbiology".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze