Trwa ładowanie...

Kawa chroni przed chorobą Parkinsona i demencją. Nowe badania

Avatar placeholder
28.11.2018 12:23
Zdaniem kanadyjskich naukowców kawa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję
Zdaniem kanadyjskich naukowców kawa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję (123RF)

Niektórzy sądzą, że codzienne picie kawy szkodzi naszemu zdrowiu. Kanadyjskie badania jednak przeczą tej teorii. Zdaniem naukowców filiżanka małej czarnej może zmniejszyć ryzyko demencji i chorób Alzheimera oraz Parkinsona.

Naukowcy co chwilę informują nas o produktach, których spożywanie może ustrzec nas przed różnymi chorobami. Ich zainteresowanie szczególnie cieszą się schorzenia neurologiczne np. choroba Alzheimera i Parkinsona. Niestety wciąż nie mamy leku na te schorzenia. Dopóki to się nie zmieni, warto skupić się więc na profilaktyce.

Jak donosi "Daily Mail" naukowcy z kanadyjskiego Krembil Brain Institute ogłosili, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję, choroby Alzheimera i Parkinsona. Takie wyjątkowe działanie przypisywane jest przede wszystkim ciemno palonej kawie. Nawet jeżeli jest to jej bezkofeinowa wersja.

Jak to możliwe? Proces palenia kawy uwalnia substancje, które zwalczają białka odpowiedzialne za rozwój tego typu chorób. Badacze podkreślają jednak, że kawa nie jest lekiem na ten schorzenia. Może zmniejszyć ryzyko zachorowania. Polecają więc profilaktyczne picie raz dziennie jednej filiżanki małej czarnej.

Zobacz film: "Ma 23 lata. Choruje na parkinsona i demencję"

Oficjalne statystyki World Alzheimer Report 2016 podają, że na całym świecie w 2016 roku żyło 47,5 mln osób chorych na demencję, z czego nawet u połowy pojawiły się objawy choroby Alzheimera. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z demencją w 2030 roku wzrośnie do 75,6 mln. Z kolei w 2050 roku może być to już aż 135,5 mln ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze