Trwa ładowanie...

Każdy Brytyjczyk będzie dawcą organów. W Wielkiej Brytanii wchodzi nowe rewolucyjne prawo

Avatar placeholder
29.05.2020 08:57
Nowe prawo w Wielkiej Brytanii
Nowe prawo w Wielkiej Brytanii (Getty Images)

W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii zmarło 400 osób, które nie doczekały się na przeszczep organów. Nowe prawo "Max and Keira’s law" sprawi, że każdy dorosły Brytyjczyk po śmierci stanie się dawcą organów. Lekarze liczą, że w ten sposób uda się uratować wiele pacjentów.

1. Lista oczekujących na przeszczep

Od 20 maja w Wielkiej Brytanii obowiązuje domniemana zgoda na pośmiertne oddanie organów do przeszczepu. Brytyjscy lekarze szacują, że nowe prawo spowoduje, że co roku wykonywanych będzie ok. 700 przeszczepów więcej.

W 2019 roku tylko na liście oczekujących na przeszczep serca było 6 tys. osób. Wykonano ok. 4 tys. operacji.

Już wcześniej aż 80 proc. Brytyjczyków deklarowało gotowość pośmiertnie zostać dawcami organów. Jednak do oficjalnego rejestru dawców (NHS Organ Donor Register) zapisanych było jedynie 37 proc. obywateli.

2. Nowa ustawa. "Maxa and Keira’s law"

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

Na mocy nowego prawa każdy dorosły Brytyjczyk po śmierci staje się dawcą organów. Ustawa nosi nazwę "Max and Keira’s law" na cześć dwójki dziewięciolatków.

Każdy dorosły Brytyjczyk będzie dawcą organów
Każdy dorosły Brytyjczyk będzie dawcą organów (Getty Images)

W 2017 roku u 9-letnia Keira miała wypadek samochodowy, w wyniku którego doszło do śmierci mózgu. Rodzice dziewczynki wyrazili zgodę na pobranie jej organów. Dzięki Keirze uratowano 4 inne osoby.

Wśród nich był 9-latni Max Johnson, który miał chore serce i czekał na przeszczep. Po operacji rodzice Maxa postanowili nagłośnić sprawę i rozpoczęli kampanię na rzecz zmiany brytyjskiego prawa.

3. Zgoda na zostanie dawcą

Nie oznacza to jednak, że po wejściu w życie "Max and Keira’s law" Brytyjczycy nie będą mieli wyboru. Autorzy ustawy umożliwili osobom, które ze względów osobistych bądź religijnych nie chcą być dawcami narządów, wypełnienie odpowiedniej deklaracji z rezygnacją.

Brytyjscy lekarze liczą jednak, że nowe prawo przyczyni się do znacznego skrócenia listy oczekujących na przeszczep.

4. Jak zostać dawcą organów w Polsce?

W prawie polskim również występuje tzw. "zgoda domniemana". Oznacza to, że przyjmuje się z założenia, że każda osoba wyraziła zgodę na przeszczep, chyba że przed pobraniem, w sposób niebudzący wątpliwości, zostanie ustalona okoliczność zgłoszenia sprzeciwu przez tę osobę.

Jak to sprawdzić? Przede wszystkim wykorzystuje się rejestr sprzeciwów na pobranie organów. Szuka się również oświadczenia pisemnego, z własnoręcznym podpisem zmarłego, który postanawia, że nie chce być dawcą.

Sprzeciw można wyrazić też ustnie – takie oświadczenie należy złożyć w obecności co najmniej dwóch świadków, którzy następnie potwierdzą na piśmie, że słyszeli o braku zgody. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w czasie pobytu osoby w szpitalu.

Pomimo że zgoda na przeszczep nie jest wymagana, coraz więcej osób za życia podpisuje oświadczenie o pozwoleniu na przeszczep. Chcą w ten sposób uniknąć sporów rodzinnych wokół tej kwestii i przyspieszyć proces transplantacji.

Co w przypadku osób, które wyraziły sprzeciw, ale po pewnym czasie zmieniły zdanie? Decyzję można cofnąć, ale należy zachować odpowiednią formę – poprosić o wykreślenie z rejestru, złożyć pisemne oświadczenie lub wyrazić zgodę w obecności dwóch świadków.

Zobacz także: Dawcy szpiku. Jakie wymogi muszą spełniać dawcy szpiku?

Polecamy również:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze