Kazirodztwo – prawo, zdrowie potomstwa, naturalne zabezpieczenie

Kazirodztwo w Polsce jest tematem tabu. Kazirodztwo między rodzeństwem lub rodzicami i dziećmi wywołuje zgorszenie i sprzeciw. W Polsce kazirodztwo jest zakazane prawem, jednak np. Belgii, czy Holandii dobrowolne kazirodztwo między dorosłymi osobami jest dozwolone. Dawniej kazirodztwo było dozwolone, zwłaszcza w rodzinach królewskich, jednak zostały zakazane z powodu poważnych genetycznych wad wrodzonych u potomstwa par kazirodczych.

Kazirodztwo – prawo

Kazirodztwo według polskiego prawa to przestępstwo polegające na kontaktach seksualnych wśród wstępnych, zstępnych, przysposobionych, przysposabiających członków rodziny oraz brata lub siostry.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Według kodeksu karnego z 1997 roku kazirodztwo jest sklasyfikowane jako występek. Kazirodztwa dotyczy przepis Art. 201 z Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z dnia 2 sierpnia 1997 r.), który mówi, że każda z wyżej wymienionych osób, która dopuści się kazirodztwa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kazirodztwo – zdrowie potomstwa

Powszechny jest pogląd, że kazirodztwo ma negatywny wpływ na społeczeństwo. Dzieje się tak głównie za sprawą potencjalnych wad genetycznych, które mogą się pojawić u dzieci rodzących się w wyniku kazirodztwa.

Dzieci dziedziczą geny zarówno po ojcu, jak i matce. Dzięki temu, gdy jedna kopia genu np. matki jest uszkodzona, wówczas organizm korzysta z drugiej nieuszkodzonej - ojca. To sprawia, że ten uszkodzony fragment DNA jest przekazywany dalej, ale nie ma wpływu na zdrowie potomstwo.

Jednak w przypadku kazirodztwa sytuacja jest bardziej skomplikowana. Bliska rodzina w związku kazirodczym w momencie spłodzenia dziecka również przekazuje mu kopie swojego DNA.

Kazirodztwo może sprawić, że dziecko otrzyma od rodziców jedynie dwie uszkodzone kopie danego genu. Z tego powodu, dzieci spłodzone w wyniku kazirodztwa nie mają czasem szans na uniknięcie choroby genetycznej.

Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach

Podobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo to dwoje ludzi, którzy bardzo się kochają i...

Kazirodztwo niesie ze sobą ryzyko, którego należy być świadomym. Jednak nigdy nie wiadomo, które geny rodzice przekażą dziecku.

Ten proces jest doskonale zauważalny w wielkich rodach królewskich, gdzie często decydowano się na małżeństwa w rodzinie, aby nie dzielić majątku i władzy. Wielu członków królewskich rodzin miało opóźnienia rozwojowe i inne wady genetyczne.

Kazirodztwo – naturalne zabezpieczenie

Przypadków kazirodztwa jest naprawdę niewiele. Jednak niestety, jeśli do mediów wyciekną informacje na temat kazirodztwa, są bardzo nagłaśniane. Niektóre przypadki kazirodztwa pojawiają się np. pomiędzy rodzeństwem, które nie wychowywało się razem, w wyniku np. adopcji.

Jednak gdy dzieci wychowują się w pełnej rodzinie, kazirodztwo jest wyjątkowo rzadkie. Natura zadbała bowiem o to, aby człowiek naturalnie unikał kazirodztwa.

Fiński socjolog Edward Westermarck opisał zjawisko tzw. neurobiologicznego bezpiecznika. Sprawia on, że nie zwiążemy się z osobami, z którymi wychowywaliśmy się przez pierwsze 3 lata naszego życia. Można powiedzieć, że według naszego mózgu tymi osobami trzeba się zajmować i nie są postrzegane jako obiekty seksualne.

Prawdą jest jednak, że zjawisko to jest silniejsze u kobiet. Kazirodztwa częściej dopuszczają się ojcowie, którzy nie angażowali się w wychowanie swoich córek, gdy były małe.

Ten mechanizm ochronny przed kazirodztwem nie jest do końca poznany, jednak naukowcy mają dowody na jego istnienie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Relacje
Relacje

10 sprawdzonych pomysłów na prezent z okazji Dnia Kobiet

10 sprawdzonych pomysłów na prezent z okazji Dnia Kobiet

Gdy brakuje ci pomysłu na prezent... Dzień Kobiet tuż tuż, a ty wciąż nie wiesz, co podarować ważnej dla ciebie kobiecie? Oto 10 sprawdzonych pomysłów na prezenty, które z pewnością ucieszą płeć piękną. Książka To jeden z najbardziej sprawdzonych upominków...

Relacje

Pierwsze wrażenie a dłuższe poznanie (WIDEO)

Pierwsze wrażenie a dłuższe poznanie (WIDEO) Odtwórz wideo

Pierwsze wrażenie najczęściej przesądza o tym czy nowo poznana osoba jest dla nas atrakcyjna czy też nie. W takiej sytuacji dana jednostka jest więc poddawana dokładnej analizie, w trakcie której mózg dopasowuje zachowanie, wygląd oraz inne zaobserwowane...

Relacje

Plotka nie tak szkodliwa, jak się wydaje

Plotka nie tak szkodliwa, jak się wydaje

, ale i osobistym. To właśnie dzięki niemu zacieśniają się nasze relacje z innymi, zmniejsza się poziom stresu i zdecydowanie poprawia samopoczucie. Oczywiście

Relacje

Relacje z dziećmi

Relacje z dziećmi

Relacje z dziećmi są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania podstawowej komórki społecznej. Rodzina stanowi naturalne środowisko wychowawcze (...) psychicznej i niezależności ekonomicznej. Relacje z dziećmi zależą...

Relacje

Kiedy, poza ślubem, możemy zmienić nazwisko? (WIDEO)

Zmiana nazwiska kobiety przy zawarciu związku małżeńskiego jest rzeczą naturalną. Zdarza się też, że panie zachowują swoje nazwisko lub tworzą dwuczłonowe. Jednak na pewno każdy z nas zna lub przynajmniej słyszał o osobie, która postanowiła o zmianie...