Kendall Jenner wypowiedziała się na temat paraliżu sennego: "To najstraszniejsza rzecz na całym świecie"

Kendall Jenner mówi, że boi się kłaść wieczorem do łóżka, bo nadal zdarzają się jej te przerażające epizody w czasie snu.

W ostatnią niedzielę został wyemitowany odcinek reality show "Keeping Up With the Kardashians", w którym Kendall Jenner wyjawiła, że czasami budzi się i nie może się ruszyć.

"To najstraszniejsza rzecz na całym świecie" - powiedziała 21-latka swojej siostrze Kim. "Naprawdę myślisz, że już nigdy nie będziesz w stanie się ponownie poruszać. Nie możesz nic zrobić. Zaczyna ci odbijać".

"Paraliż senny jest bardzo rzeczywistym doświadczeniem" - mówi Harneet Walia, doktor nauk medycznych z Kliniki Centrum Snu w Cleveland. W e-mailu do"Health" wyjaśnia, że to może się zdarzyć zarówno w momencie zasypiania, jak i wstawania i że może być naprawdę przerażające.

Gdy jesteśmy w fazie REM snu, gdzie występują wyraziste sny, nasze kończyny są unieruchomione, dzięki czemu nie możemy zareagować na to, co nas spotyka w naszych snach, i na przykład, zacząć uciekać przed goniącym nas tygrysem.

Jednak jeśli budzimy się w fazie REM, nasze ciało może pozostać w uśpieniu, więc jesteśmy świadomi, ale czujemy się sparaliżowani.

Co gorsza, dr Walia mówi również, że możemy również mieć wrażenie, że nie możemy oddychać.

"Epizody paraliżu sennego mogą być przerażające, ponieważ nieruchomość może być związana z uczuciem duszenia się" – dodaje.

Jednak dr Walia podsumowuje, że dobrą wiadomością jest to, że paraliż senny trwa tylko kilka minut i nie jest niebezpieczny. Ponad 7 proc. z nas może doświadczyć go w pewnym momencie w naszym życiu. Choć najczęściej zdarza się to u osób z narkolepsją, to jest to również związane z brakiem snu i nieregularnym rytmem snu, jak tłumaczy dr Walia.

Odpowiednia higiena snu może pomóc. Należy się upewnić, że mamy wystarczająco dużo snu i starać się kłaść spać i obudzić się o tym samym czasie każdego dnia.

Dr Walia zaznacza, że paraliż senny zwykle nie jest leczony. Jednak w niektórych przypadkach, warto poszukać pomocy lekarskiej.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki, jednak eksperci twierdzą, że spanie do późna w weekend (jak również...

W "Keeping Up With the Kardashians", Kendall powiedziała mamie, że boi się zasnąć, bo zdarzają jej się takie epizody.

"Prawie czuje jak moje serce przestaje bić" - powiedziała. Paraliż senny wydaje się pobudzać jej niepokój związany z podróżowaniem, a jako modelka niestety musi to robić dość często.

Dr Walia podkreśla, że jeśli paraliż senny odbija piętno na naszym zdrowiu i życiu codziennym, to należy się skonsultować z lekarzem. Dobry specjalista może być w stanie poradzić sobie z tym problem. Zaznacza jednocześnie, że leki są rzadko przepisywane na tę dolegliwość.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...