Trwa ładowanie...

Ketamina - charakterystyka, leczenie alkoholizmu

Czy ketamina może pomóc w walce z alkoholizmem? Okazuje się, że tak.
Czy ketamina może pomóc w walce z alkoholizmem? Okazuje się, że tak. (123RF)

Czy ketamina może pomóc w walce z alkoholizmem? Okazuje się, że tak. Na całym świecie pojawiają się liczne bania, które potwierdzają pozytwny wpływ tego środka chemicznego na efekty leczenia problemów z uzależnieniem od alkoholu. Zobacz, jak działa ketamina i dlaczego może być skuteczna.

spis treści

1. Czym jest ketamina?

Ketamina stosowana jest w medycynie jako środek zniaczulajacy ogólnie u pacjentów przed operacjami a także jako środek przeciwbólowy. Ketamina zastosowanie znalazła także wleczenie choroby afektywnej dwubiegunowej oraz jednobiegunowej. Wykorzystywana jest także w celu leczenia uzależnień od alkoholizmu oraz od heriony. W leczeniu uzależnień ketamina łagodzi objawy odstawienia.

Ketamina jest także lekiem wykorzystywanym w leczeniu depresji, ponieważ łagodzi jej objawy. Ketamina stosowana w celach medycznych przez lekarzy jest całkowicie bezpieczna. Niestety ketamina znalazła też zastosowanie wśród młodzieży jako narkotyk. Ketamina jest pochodną fencyklidyny czyli środka halucynogennego. Ketamina źle używana jest bardzo niebezpieczna i daje podobne objawy jak ectazy ale jest dużo tańsza.

Zobacz film: "Alkoholizm w Polsce [Specjalista radzi]"

Ketamina jest bezpieczna i nieuzależnia, jeśli jest stosowana w środowisku kontrolowanym. Jest ona powszechnie stosowana jako środek znieczulający w medycynie, ale kiedy jest stosowana jako środek znieczulający, dawka jest znacznie wyższa, niż ta stosowana w tym konkretnym badaniu.

Naukowcy prowadzą badania nad wykorzystaniem ketaminy w leczeniu alkoholizmu
Naukowcy prowadzą badania nad wykorzystaniem ketaminy w leczeniu alkoholizmu (Shutterstock)

2. Badania Uniwersytetu Exeter

Zaledwie dwa miesiące temu, Marcus wypijał do siedmiu butelek wina w ciągu nocy i regularnie tracił przytomność, czasem budząc się w policyjnym areszcie.

Teraz jest on uczestnikiem badań przeprowadzanych na Uniwersytecie Exeter, który poszukuje aktualnie osób chętnych do wzięcia udziału w badaniach. Marcus bierze udział w nowatorskich badaniach nad wpływem ketaminy na uzależnienie od alkoholu (KARE).

Badanie analizuje, czy niskie dawki leku zawierającego ketaminę w połączeniu z terapią i regularnym monitorowaniem stężenia alkoholu u uczestników za pośrednictwem urządzenia przymocowanego do kostki, mogą obniżyć wysokie wskaźniki powrotu do alkoholizmu.

Testy wykazują wstępne dowody, że to podejście może zmniejszyć o połowę liczbę alkoholików, którzy wracają do nałogu. Marcus pozostał trzeźwy w trudnym okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, i wierzy, że pokona nałóg na dobre.

2.1. Przebieg badania

Po rozpoczęciu testów, na początku grudnia, Marcus był dobrowolnie trzeźwy po raz pierwszy od 30 lat. Powiedział, że brał udział w terapii wiele razy i zawsze wracał do picia. Nigdy nie czuł, że da radę rzucić nałóg na dobre, aż dotąd. Mówi, że ta kombinacja kilku czynników naprawdę pomaga.

Uczestnicy badania otrzymują niską dawkę ketaminy drogą iniekcji raz w tygodniu przez trzy tygodnie w połączeniu z siedmioma 90-minutowymi sesjami psychoterapii. Grupa kontrolna otrzymywała taką samą ilość terapii, lecz otrzymywała zastrzyk roztworu soli zamiast ketaminy tak, aby badacze mogli porównać wyniki.

Proces jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, a wyników nie można ustalić, dopóki wszyscy uczestnicy nie wezmą udziału i nie będzie badania kontrolnego, ale dla Marcusa to początek wychodzenia z głębokiego alkoholizmu.

3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm [7 zdjęć]

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku,

zobacz galerię

Badanie ma na celu rekrutację 96 uczestników z ciężkim alkoholizmem, którzy aktualnie nie piją. Nie mogą oni również zażywać narkotyków.

Celia Morgan, profesor Psychofarmakologii na Uniwersytecie w Exeter, współpracuje z University College i Imperial College w Londonie w ramach testów KARE.

Powiedziała ona, że przykład Marcusa pokazuje pijącej części społeczeństwa, że może to przerodzić się w uzależnienie, które może zrujnować ich życie. Według niej wielu ludzi rezygnuje alkoholu w styczniu i to idealny czas, aby podnieść świadomość ludzi.

Wcześniejsze badania na myszach sugerują, że ketamina może powodować zmiany w naszych mózgach, które ułatwiają nawiązanie nowych połączeń i uczenie się nowych rzeczy w krótkim czasie. Zespół ma nadzieję, może to sprawić, że sesje terapii psychologicznej będą bardziej skuteczne.

Wszyscy uczestnicy proszeni są o noszenie urządzenia na kostce, które będzie monitorować ich spożycie alkoholu w ciągu kolejnych sześciu miesięcy na podstawie pomiaru alkoholu w pocie.

ZOBACZ TAKŻE:

Badanie pilotażowe wykazało, że trzy dawki ketaminy w połączeniu z psychoterapią zredukowały wskaźnik powrotu do picia w ciągu 12 miesięcy średnio z 76 proc. do 34 proc. Uważa się, że właściwości przeciwdepresyjne ketaminy mogły również przyczynić się do tego spadku.

U uczestników mogą wystąpić pewne skutki uboczne, takie jak zmiany w ich wzroku i słuchu podczas wlewu ketaminy, ale wszelkie zmiany powinny być łagodne, a ludzie w innych badaniach, gdzie stosowano podobne dawki, nie zgłaszali negatywnych skutków.

3. Badania University Collage w Londynie

W magazynie Nature Communications ukazały się badania, które sugerują, że już jedna dawka ketaminy może zmniejszyć chęć sięgnięcia po kolejną butelką. Jak twierdzą naukowcy, środek ten tłumi przyjemność związaną ze spożyciem alkoholu.

Naukowcy z University College w Londynie twierdzą, że ketamina może osłabić popęd do picia u ludzi, którzy nadużywają alkoholu. W jaki sposób? Naukowcy oparli swoje badania na idei, że ludzie kojarzą alkohol i inne używki z dobrymi uczuciami i samopoczuciem. Ich zdaniem, nawet zapach piwa może przywołać miłe wspomnienia.

Dlaczego ketamina?

"Odkryliśmy, że osoby intensywnie pijące doświadczyły długoterminowej poprawy po bardzo szybkim i prostym leczeniu eksperymentalnym" - powiedział dr Ravi Das z Universytetu w Londynie.

Spożywanie alkoholu a ketamina
Spożywanie alkoholu a ketamina (iStock)

Ketamina używana jest jako środek przeciwbólowy i znieczulający, a w małych dawkach pomaga walczyć z depresją. Ma wpływ na wspomnienia, które tworzą więzi np. z używkami.

Naukowcy przyjęli, ze wspomnienia są kluczowe dla osób uzależnionych od alkoholu.

3.1. Badania na piwoszach

Naukowcy zaprosili do udziału w badaniach 90 osób, które wykazywały szkodliwe zachowania związane ze spożywaniem alkoholu, a dokładnie piwa, choć u żadnego z nich formalnie nie zdiagnozowano uzależnienia od alkoholu.

Badani wypijali średnio 74 jednostki alkoholu tygodniowo, co odpowiada około 15 litrom piwa – czyli pięciokrotność zalecanego limitu.

Pierwszym etapem eksperymentu było postawienie przed uczestnikami szklanki piwa, które mogli wypić po zakończeniu zadania.

Spożywanie alkoholu
Spożywanie alkoholu (iStock)

Następnie pokazywano im zdjęcia trunku i poproszono o ocenienie przyjemności, jaką odczuwają, jeśli pozwoli im się wypić alkohol przedstawiony na zdjęciu.

Miało to na celu przywołanie wspomnień związanych z piciem i przyjemności, jaką niosło to doświadczenie.

Pierwszego dnia badania, aby ustalić pragnienie wypicia piwa przez uczestników, pozwolono im pić piwo. Kilka dni później uczestnicy wrócili i zostali podzieleni na trzy grupy:

  • Ludziom z pierwszej grupy ponownie pokazano zdjęcia piwa w celu pobudzenia ich wspomnień. Aby wspomnienia było wyjątkowo mocne, badacze podali im prawdziwe piwo, ale potem piwo zostało im odebrane.
  • Drugiej grupie pokazano obrazy soku pomarańczowego zamiast piwa. Następnie ludzie z obu tych grup otrzymali dożylnie dawkę ketaminy.
  • Trzeciej grupie wywołano wspomnienia o piwie, ale osoby te otrzymały placebo.

3.2. Wyniki badań

Dziewięć miesięcy po badaniach wszyscy uczestnicy, łącznie z tymi, którzy otrzymali placebo, zgłosili, że zmniejszyli ilość pitego alkoholu.

7 sygnałów świadczących o tym, że masz problemy z alkoholem
7 sygnałów świadczących o tym, że masz problemy z alkoholem [7 zdjęć]

Uzależnienie od alkoholu nie pojawia się znienacka. Trzeba czasu, żeby stać się alkoholikiem. Eksperci

zobacz galerię

Jednak tylko dwie grupy, te, którym podano ketaminę, wykazały istotne zmniejszenie spożycia piwa. Potwierdziły to badania krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze