Trwa ładowanie...

Ketamina pomoże w walce z alkoholizmem? Obiecujące wyniki badań

W magazynie Nature Communications ukazały się badania, które sugerują, że już jedna dawka ketaminy może zmniejszyć chęć sięgnięcia po kolejną butelką. Jak twierdzą naukowcy, środek ten tłumi przyjemność związaną ze spożyciem alkoholu.

Zobacz film: "Gdzie pije się najwięcej"

1. Użycie ketaminy

Naukowcy z University College w Londynie twierdzą, że ketamina może osłabić popęd do picia u ludzi, którzy nadużywają alkoholu. W jaki sposób? Naukowcy oparli swoje badania na idei, że ludzie kojarzą alkohol i inne używki z dobrymi uczuciami i samopoczuciem. Ich zdaniem, nawet zapach piwa może przywołać miłe wspomnienia.

Dlaczego ketamina?

"Odkryliśmy, że osoby intensywnie pijące doświadczyły długoterminowej poprawy po bardzo szybkim i prostym leczeniu eksperymentalnym" - powiedział dr Ravi Das z Universytetu w Londynie.

Spożywanie alkoholu a ketamina
Spożywanie alkoholu a ketamina (iStock)

Ketamina używana jest jako środek przeciwbólowy i znieczulający, a w małych dawkach pomaga walczyć z depresją. Ma wpływ na wspomnienia, które tworzą więzi np. z używkami.

Naukowcy przyjęli, ze wspomnienia są kluczowe dla osób uzależnionych od alkoholu.

2. Badania na piwoszach

Naukowcy zaprosili do udziału w badaniach 90 osób, które wykazywały szkodliwe zachowania związane ze spożywaniem alkoholu, a dokładnie piwa, choć u żadnego z nich formalnie nie zdiagnozowano uzależnienia od alkoholu.

Badani wypijali średnio 74 jednostki alkoholu tygodniowo, co odpowiada około 15 litrom piwa – czyli pięciokrotność zalecanego limitu.

Pierwszym etapem eksperymentu było postawienie przed uczestnikami szklanki piwa, które mogli wypić po zakończeniu zadania.

Spożywanie alkoholu
Spożywanie alkoholu (iStock)

Następnie pokazywano im zdjęcia trunku i poproszono o ocenienie przyjemności, jaką odczuwają, jeśli pozwoli im się wypić alkohol przedstawiony na zdjęciu.

Miało to na celu przywołanie wspomnień związanych z piciem i przyjemności, jaką niosło to doświadczenie.

Pierwszego dnia badania, aby ustalić pragnienie wypicia piwa przez uczestników, pozwolono im pić piwo. Kilka dni później uczestnicy wrócili i zostali podzieleni na trzy grupy:

  • Ludziom z pierwszej grupy ponownie pokazano zdjęcia piwa w celu pobudzenia ich wspomnień. Aby wspomnienia było wyjątkowo mocne, badacze podali im prawdziwe piwo, ale potem piwo zostało im odebrane.
  • Drugiej grupie pokazano obrazy soku pomarańczowego zamiast piwa. Następnie ludzie z obu tych grup otrzymali dożylnie dawkę ketaminy.
  • Trzeciej grupie wywołano wspomnienia o piwie, ale osoby te otrzymały placebo.

3. Wyniki badań

Dziewięć miesięcy po badaniach wszyscy uczestnicy, łącznie z tymi, którzy otrzymali placebo, zgłosili, że zmniejszyli ilość pitego alkoholu.

7 sygnałów świadczących o tym, że masz problemy z alkoholem
7 sygnałów świadczących o tym, że masz problemy z alkoholem [7 zdjęć]

Uzależnienie od alkoholu nie pojawia się znienacka. Trzeba czasu, żeby stać się alkoholikiem. Eksperci...

zobacz galerię

Jednak tylko dwie grupy, te, którym podano ketaminę, wykazały istotne zmniejszenie spożycia piwa. Potwierdziły to badania krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.