Trening z kettlebell – charakterystyka, zasady ćwiczeń, zalety, efekty

Kettlebell można wykorzystać w czasie treningu. Te przypominające kulę armatnią, odważniki wymyślono w Rosji w XVIII wieku. Początkowo kettlebell wykorzystywano do treningu wojskowego, a od lat 40. są wykorzystywane jako element treningu siłowego. Obecnie kettlebell odzyskuje swoją dawną popularność. Na czym polega trening z kettebell?

spis treści

1. Kettlebell – charakterytsyka

Kettlebell to odważniki z doczepionym uchwytem. Specyficzny kształt kettlebell nie jest przypadkowy. Odpowiedni kształt sprawia, że kettlebell zwiększają efektywność treningu.

Zobacz film: "Ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem"

Porównując je do zwykłych ciężarów, okaże się, że ma on przesunięty środek ciężkości, dzięki czemu kettlebell wzmacnia przedramię. Dodatkowo wykorzystując kettlebell w czasie treningu, zmuszamy ciało do ciągłego balansowania, przez co napinamy każdy mięsień. Kettlebell sprawia, że nasze ciało się wysmukla i ładnie wygląda.

2. Trening z kettlebell – zasady ćwiczeń

Charakterystyczne dla ćwiczeń z wykorzystaniem kettlebell jest zaangażowanie wielu mięśni w tym samym czasie. W większości treningów z kettlebell wykonujemy serie trwające kilka minut, podczas których wykonujemy ten sam ruch. Kettlebell można wykorzystać w czasie treningu na wiele sposobów, dlatego uważane są za element treningu ogólnorozwojowego.

Jak wytrwać w treningu podczas upałów?
Jak wytrwać w treningu podczas upałów? [10 zdjęć]

Lato za pasem – nie musisz jednak rezygnować z ćwiczeń tylko dlatego, że jest zbyt gorąco. Zamiast używać...

zobacz galerię

Swing to podstawowy ruch w czasie treningu z kettlebell. Jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń z kettlebell jest rosyjska odmiana ćwiczenia, które polega na tym, że wprawiamy kettlebell w ruch, huśtając go między nogami, aż sięgnie wysokości klatki piersiowej. Natomiast wykonując swing w wersji amerykańskiej, kettlebell powinien sięgnąć czoła. Kettlebell służy również do ćwiczeń jednej ręki oraz podrzutów i opuszczeń tak jak w przypadku normalnych ciężarów.

Trening z kettlebell jest odpowiedni dla każdej osoby, która chce połączyć trening siłowy z wytrzymałościowym. Ponadto trening z kettlebell poprawia sprawność i koordynację. Ćwiczenia z kettlebell pozwalają budować siłę, ale bez budowy masy mięśniowej. Kettlebell jest zatem dobrym ćwiczeniem dla pań, które dodatkowo mogą ujędrnić nogi i pośladki.

3. Trening z kettlebell – zalety

Trening z kettlebell ma wiele zalet. Kettlebell pozwala pracować nad siłą i wytrzymałością wielu mięśni, dzięki czemu ciało rozwija się harmonijnie. Co również ważne osoby ćwiczące z kettlebell szybciej dostrzegą efekty w porównaniu z osobami, ćwiczącymi na innym sprzęcie. Dodatkowo trening z kettlebell poprawia naszą kondycję, wydolność, ogólną mobilność i elastyczność naszego ciała, a co ważne dla pań sprawia, że efekty odchudzania są bardziej widoczne.

4. Trening z kettlebell – efekty

Kettlebell wpływa na ciało na wiele sposobów. Poprawia siłę, wytrzymałość, zwiększa gibkość i poprawia motorykę. Trening z kettlebell zapobiega bólom pleców. Pozytywnie wpłynie również na wady postawy. Kettlebell sprawi, że nasza sylwetka się stabilizuje, a kręgosłup jest lepszej kondycji.

Musisz to wiedzieć

Trening z kettlebell sprawi również, że szybciej stracimy niechciane kilogramy. Wynika to z tego, że im sprawniej pracują mięśnie, tym lepiej spalamy kalorie, a kettlebell wymaga zaangażowania wielu grup mięśniowych i dzięki temu chudniemy szybciej.

Trening z kettlebell poprawia również kondycję. Można go przeprowadzić w różny sposób. Cardio z wykorzystaniem kettlebell dobrze wpływa na pracę serca, a dzięki temu usprawnia pracę całego układu krążenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy