Trwa ładowanie...

Kichanie jest jak "mały wybuch bomby atomowej". 2 metry nie wystarczą

 Maria Krasicka
11.12.2020 17:55
Tak łatwo zarazić się wirusem
Tak łatwo zarazić się wirusem (Getty images)

Naukowcy z Loughborough University ostrzegają, że kaszel i kichanie działają jak "mini bomby atomowe". Według nich mikrocząstki mogą mieć znacznie większy zasięg, niż do tej pory myślano. Jest to bardzo istotne badanie, ponieważ w przyszłości może posłużyć do ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

spis treści

1. Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Dr Emiliano Renzi i jego student Adam Clarke z Loughborough University badali model dynamiki płynów w chmurach wyrzucanych podczas kaszlu i kichania. W swoich badaniach zespół stworzył model matematyczny, który wykazał, że niektóre krople mogą przelecieć ponad 3,5 metra ze względu na zjawisko zwane wirem wypornościowym.

"W większości analiz dokonanych za pomocą modelu widać, że największe krople konsekwentnie przekraczają zasięg dwóch metrów przed opadnięciem na ziemię" - powiedział dr Renzi.

Zobacz film: "Tomasz Rożek o trzeciej fali koronawirusa (WIDEO)"

Naukowcy odkryli również, że zmieniający się kształt chmury wilgoci wyrzucanej przez rozpylacz pasuje do zjawiska w fizyce znanego jako pływające pierścienie wirowe.

Renzia i Clarke, Fizyka płynów, 2020
Renzia i Clarke, Fizyka płynów, 2020 (Facebook)

Ten sam rodzaj dynamiki jest widoczny w grzybach atomowych. To porównanie ma sugerować, że maleńkie, potencjalnie obciążone wirusami cząsteczki wyrzucane podczas kaszlu i kichania mogą sięgać znacznie dalej, niż nam się wydaje.

Dlatego też obostrzenia epidemiologiczne sugerujące ograniczenie odległości do dwóch metrów mogą nie być wystarczające, aby zapobiec bezpośredniej transmisji koronawirusa.

2. Jak się nie zarazić?

Naukowcy przyznają, że ich model opiera się na szeregu założeń matematycznych i wskazują, że wiele jeszcze nie wiemy o potencjalnej zaraźliwości najmniejszych kropelek wydychanych przez ludzi.

Jednak badanie wykazało, że na trajektorię kropelek znacząco wpływa sposób, w jaki przechyla się głowę podczas kaszlu lub kichania.

"Przechylanie głowy w dół znacznie zmniejsza zakres transmisji kropli. Zalecamy zmiany behawioralne w celu skierowania kaszlu w kierunku ziemi. Noszenie maseczek i różnych osłon twarzy może pomóc zmniejszyć ryzyko bezpośredniego przenoszenia wirusów, ale jedynie na krótki zasięg" – dodał dr Renzi.

Krótko mówiąc, pochylenie głowy w dół podczas kichania lub kaszlu, może znacznie zmniejszyć rozprzestrzenianie się kropelek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze