Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Marcin Buczek

Defibrylatory

Avatar placeholder
27.11.2018 12:52
Defibrylatory
Defibrylatory

Od pewnego czasu na stacjach metra oraz w niektórych miejscach, takich jak lotniska i centra handlowe, znaleźć można automatyczne defibrylatory. Jest to urządzenie wielkości małego plecaka, dobrze oznakowane i rzucające się w oczy, tak że każdy, kto przebywa w jego pobliżu, łatwo je zauważy. Na pewno wielu z was zdaje sobie sprawę, że tym urządzeniem można komuś uratować życie.

spis treści

1. Defibrylator automatyczny

Automatyczny zewnętrzny defibrylator (ang. automated external defibrillator, AED) to przenośne, elektroniczne urządzenie potrafiące samodzielnie zdiagnozować zaburzenia rytmu serca, a następnie je zdefibrylować, czyli przepuścić przez serce wiązkę prądu elektrycznego, który wygasi zaburzenie i przywróci prawidłowy, efektywny rytm serca. Zaprojektowane jako proste, łatwe do zastosowania przez każdego z nas powinno być używane, w miarę możliwości, podczas każdego udzielane.

2. Zatrzymanie krążenia

Czym jest nagłe zatrzymanie krążenia krwi? Jest zaburzeniem rytmu serca. Jest to stan, w którym, w wyniku zaburzeń rytmu serca, doszło do nieefektywnego przepływu krwi w organizmie, w tym zwłaszcza zaburzeń dopływu krwi do mózgu, które w bardzo szybkim czasie doprowadzają do nieodwracalnego uszkodzenia tego organu. Ale serce wcale nie musiało się zatrzymać. Najczęściej, bo w ponad 80% przypadków, do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi w mechanizmie migotania komór (serce kurczy się bardzo chaotycznie, nieskoordynowanie, przez co nie może prawidłowo pompować krwi) lub częstoskurczu komorowego bez tętna (serce bije rytmicznie, ale tak szybko, że krew nie napływa do serca i nie wypływa z niego). W obu tych arytmiach najskuteczniejszą metodą jest jak najszybsze zastosowanie defibrylatora, który spowoduje chwilowe zatrzymanie pracy serca, pozwalając tzw. układowi bodźcowo-przewodzącemu ponownie przywrócić prawidłowy, skuteczny rytm serca i zapobiega zawałowi serca.

Defibrylator automatyczny nie jest natomiast w stanie pomóc w sytuacjach, kiedy serce jest zbyt słabe, aby podjąć pracę. Są to tzw. rytmy nie do defibrylacji. Przykładem takiego rytmu serca jest asystolia (w EKG widać prawie prostą linię). Takiej osobie można pomóc tylko poprzez masaż serca i podanie odpowiednich leków, potraktowanie prądem nic nie da. Na szczęście taka sytuacja jest niezmiernie rzadka (w przeciwieństwie do wielu filmów, gdzie następuje to jakoś wyjątkowo często, a personel medyczny rzuca się wtedy do użycia defibrylatora).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze