Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Kiedy koniec maseczek? I co z weselami 2020? MZ zarekomenduje wesela do 50 osób, ale nie podaje daty

Minister zdrowia nie wyklucza zniesienia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej i to w najbliższym czasie. Podczas konferencji prasowej zadeklarował, że decyzja w tej sprawie będzie ogłoszona w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jak podkreślał szef resortu zdrowia duże ogniska zakażeń w kraju, poza Śląskiem, zostały opanowane.

Zobacz film: "Maseczki wciąż obowiązują. Minister Szumowski mówi, co musiałoby się stać, byśmy mogli je zdjąć"

1. Kiedy przestaniemy chodzić w maseczkach?

Deklaracja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dla wielu może być zaskoczeniem. Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej został wprowadzony w Polsce 16 kwietnia. Wtedy szef resoru zdrowia ostrzegał, że obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie nam towarzyszył przez długi czas. Dopytywany przez dziennikarzy stwierdził nawet, że będziemy chodzić w maseczkach, do czasu "jak będzie szczepionka" na koronawirusa.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Kiedy będzie dostępna?

Teraz Łukasz Szumowski przyznaje, że rozważają poluzowanie w tej kwestii. Pytany o konkretny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek wyjaśniał, że wszystko zależy od przyrostu liczby zakażonych koronawirusem.

"Jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu, te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną" - wyjaśniał podczas konferencji prasowej.

"Trzeba się zastanowić nad zgromadzeniami, ale nie jakimiś gigantycznymi. Ludzie bardzo często pytają o wesela. To też jest do rozważenia w niedługim czasie (...). Myślę, że za tydzień będziemy mogli powiedzieć, że mamy tendencję spadkową i będzie można wrócić do pracy. Teraz mamy współczynnik zakażania poniżej 1, dokładnie wynosi ok. 0,9" - mówił Szumowski.

Decyzja w sprawie zniesienia nakazu zakrywania ust i nosa zostanie zawarta w rozporządzeniu epidemicznym i ma być ogłoszona w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Jeżeli chodzi o zakaz zgromadzeń minister zdrowia zapowiada, że decyzja w tej sprawie najpewniej zostanie podjęta na dużo dalszych etapach. Jest szansa, że tu także duże znaczenie będzie miała liczba zakażeń w danym regionie.

Coraz częściej można spotkać na ulicach w Polsce ludzi, którzy nie przestrzegają nakazu zasłaniania ust i nosa
Coraz częściej można spotkać na ulicach w Polsce ludzi, którzy nie przestrzegają nakazu zasłaniania ust i nosa (Getty Images)

Zobacz także: Czy bawełniane maseczki szyte w domach chronią przed koronawirusem? Opinia eksperta

AKTUALIZACJA 22.05. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że będzie rekomendowało wesela maksymalnie do 50 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.