Kiedy warto naruszyć prywatność nastolatka?

W miarę jak dzieci zaczynają dojrzewać, zapewnienie im bezpieczeństwa staje się niełatwe. Nastolatki chcą same o sobie decydować, ale ich wybory nie zawsze są słuszne. W rezultacie często pakują się w kłopoty. Niekiedy warto pozwolić dzieciom popełniać błędy, jednak niektóre z nich mogą ich drogo kosztować. W obliczu zagrożenia narkotykami, papierosami i alkoholemwielu rodziców staje więc przed dylematem: czy uszanować prywatność dziecka, czy naruszyć ją, mając na celu jego dobro?

Coraz więcej Polaków cierpi na depresję

Rozmowa z dzieckiem na trudne tematy

Gdy rodzice mają podejrzenie, że ich dziecko sięga po alkohol, papierosy lub narkotyki, najczęściej reagują bardzo emocjonalnie lub nie robią nic, licząc, że problem sam się rozwiąże. Mimo iż rodzice nie są w stanie kontrolować swoich dorastających dzieci, nadal odgrywają istotną rolę w życiu swoich pociech. Nawet połowa nastolatków, którzy zostali poinformowani przez rodziców o szkodliwości brania narkotyków nie sięga po substancje odurzające. Niestety, zaledwie jedna trzecia rodziców uznaje za stosowne omówienie kwestii narkotyków z dziećmi. Chowanie głowy w piasek nie jest jednak dobrą strategią. Z dziećmi należy rozmawiać także na trudne tematy, a gdy pojawiają się niepokojące sygnały, trzeba reagować. Tylko jak to zrobić? Przeszukiwanie pokoju nastolatka to jeden z pierwszych pomysłów, jakie przychodzą wielu rodzicom do głowy. Jednak naruszenie prywatności dzieckamoże obrócić się przeciwko rodzicom. Nastolatki są zwykle przewrażliwione na temat swojej własności, a przeglądanie ich osobistych rzeczy może doprowadzić do pogorszenia relacji rodzic-dziecko. Niekiedy jednak inspekcja pokoju i rzeczy nastolatka to konieczność. Gdy istnieją poważne przesłanki, że dziecko przyjmuje substancje odurzające, a inne metody, na przykład rozmowa, nie skutkują, naruszenie prywatności nastolatka jest wręcz wskazane.

Jak reagować na problemy z zachowaniem nastolatka?

Jeśli rodzic martwi się zachowaniem dziecka, zwykle są ku temu powody. Jednak kłopoty wychowawcze nie muszą być wcale spowodowane spożywaniem alkoholu lub braniem narkotyków. Złe zachowanie nastolatka może mieć swoje podłoże w depresji, problemach w szkole lub trudnościach z zaakceptowaniem swojej orientacji seksualnej. Bez względu na przyczynę, lepiej jest poznać źródło problemów dziecka bezpośrednio od niego. W tym celu najlepsza jest rozmowa. Zanim przeszukasz pokój swojego dziecka, porozmawiaj z nim. Unikaj przy tym tonu wyższości i robienia nastolatkowi wykładów o szkodliwości picia alkoholu lub brania narkotyków. Pomóż mu otworzyć się i podzielić swoimi problemami, także tymi największymi. Nastolatek musi czuć, że ma twoje bezwarunkowe wsparcie, nawet jeśli jego kłopoty są tak duże, że wydaje ci się, że im nie podołasz. Aby pomóc dziecku w rozwiązaniu jego problemów, zadbaj o to, by nastolatek uczestniczył w tym procesie. Złe zachowanie jest wręcz typowe dla nastolatków, jednak nierzadko kryją się za nim poważne problemy. Jeśli twoje dorastające dziecko zachowuje się dziwnie i podejrzewasz, że kryją się za tym narkotyki, koniecznie z nim porozmawiaj. Rozmową można wiele zdziałać, ale czasami ona nie wystarczy. Wielu rodziców w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania przeszukuje pokój i rzeczy dziecka, jednak naruszenie prywatności nastolatka powinno mieć miejsce w ostateczności.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Relacje z dziećmi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z dziećmi
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Relacje z dziećmi
Relacje z dziećmi

Młodsze rodzeństwo

Młodsze rodzeństwo

Wychowanie najmłodszych polega na zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa i na nauce odpowiedzialnego postępowania w stosunku do innych.

Relacje z dziećmi

Nadopiekuńczość

Nadopiekuńczość

Nadopiekuńczość może łatwo przerodzić się w rozpuszczenie dziecka. Nie można dać dziecku zupełnej swobody, w tej kwestii należy zachować umiar.

Relacje z dziećmi

Rodzeństwo

Rodzeństwo

Należy oswajać dziecko długo przed narodzeniem braciszka lub siostrzyczki do nowej sytuacji. Warto rozmawiać o tym, co będzie działo się po przyjściu na świat rodzeństwa.

Relacje z dziećmi

Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica

Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica

, masz wrażenie, że to nigdy się nie skończy, a zanim się obejrzysz, dziecko jest duże i samodzielne. I wtedy często zaczynasz tęsknić za wcześniejszą relacją. (...) Cały czas spędzasz z dzieckiem Gratulacje,...

Relacje z dziećmi

Rozsądne dziecko

Rozsądne dziecko

Dziecko musi słuchać drogowskazów i rad rodziców, pozostawienie go bez nadzoru nie przyczyni się do jego rozwoju. Najlepiej stosować w tym przypadku zasadę „złotego środka".

Relacje z dziećmi

Sposoby wychowania dziecka

Sposoby wychowania dziecka

Relacja z rodzicami wpływa na ogólny stan psychiczny dziecka. Każdy etap dorastania wymaga innych form relacji i sposobów wychowania.

Relacje z dziećmi

Czego rodzice nie powinni mówić przy dzieciach?

Czego rodzice nie powinni mówić przy dzieciach?

Słowa mają wielką moc To, co rodzice mówią w obecności dzieci może mieć na nie ogromny wpływ - niekoniecznie pozytywny. Wydaje się nam nieraz (...) , że niewinne z pozoru wyrażenia nie są niczym złym, jednak w rzeczywistości mogą szkodliwie...