Trwa ładowanie...

Kiedy warto naruszyć prywatność nastolatka?

Avatar placeholder
05.09.2013 14:02
Kiedy warto naruszyć prywatność nastolatka?
Kiedy warto naruszyć prywatność nastolatka?

W miarę jak dzieci zaczynają dojrzewać, zapewnienie im bezpieczeństwa staje się niełatwe. Nastolatki chcą same o sobie decydować, ale ich wybory nie zawsze są słuszne. W rezultacie często pakują się w kłopoty. Niekiedy warto pozwolić dzieciom popełniać błędy, jednak niektóre z nich mogą ich drogo kosztować. W obliczu zagrożenia narkotykami, papierosami i alkoholemwielu rodziców staje więc przed dylematem: czy uszanować prywatność dziecka, czy naruszyć ją, mając na celu jego dobro?

1. Rozmowa z dzieckiem na trudne tematy

Gdy rodzice mają podejrzenie, że ich dziecko sięga po alkohol, papierosy lub narkotyki, najczęściej reagują bardzo emocjonalnie lub nie robią nic, licząc, że problem sam się rozwiąże. Mimo iż rodzice nie są w stanie kontrolować swoich dorastających dzieci, nadal odgrywają istotną rolę w życiu swoich pociech. Nawet połowa nastolatków, którzy zostali poinformowani przez rodziców o szkodliwości brania narkotyków nie sięga po substancje odurzające. Niestety, zaledwie jedna trzecia rodziców uznaje za stosowne omówienie kwestii narkotyków z dziećmi. Chowanie głowy w piasek nie jest jednak dobrą strategią. Z dziećmi należy rozmawiać także na trudne tematy, a gdy pojawiają się niepokojące sygnały, trzeba reagować. Tylko jak to zrobić? Przeszukiwanie pokoju nastolatka to jeden z pierwszych pomysłów, jakie przychodzą wielu rodzicom do głowy. Jednak naruszenie prywatności dzieckamoże obrócić się przeciwko rodzicom. Nastolatki są zwykle przewrażliwione na temat swojej własności, a przeglądanie ich osobistych rzeczy może doprowadzić do pogorszenia relacji rodzic-dziecko. Niekiedy jednak inspekcja pokoju i rzeczy nastolatka to konieczność. Gdy istnieją poważne przesłanki, że dziecko przyjmuje substancje odurzające, a inne metody, na przykład rozmowa, nie skutkują, naruszenie prywatności nastolatka jest wręcz wskazane.

2. Jak reagować na problemy z zachowaniem nastolatka?

Jeśli rodzic martwi się zachowaniem dziecka, zwykle są ku temu powody. Jednak kłopoty wychowawcze nie muszą być wcale spowodowane spożywaniem alkoholu lub braniem narkotyków. Złe zachowanie nastolatka może mieć swoje podłoże w depresji, problemach w szkole lub trudnościach z zaakceptowaniem swojej orientacji seksualnej. Bez względu na przyczynę, lepiej jest poznać źródło problemów dziecka bezpośrednio od niego. W tym celu najlepsza jest rozmowa. Zanim przeszukasz pokój swojego dziecka, porozmawiaj z nim. Unikaj przy tym tonu wyższości i robienia nastolatkowi wykładów o szkodliwości picia alkoholu lub brania narkotyków. Pomóż mu otworzyć się i podzielić swoimi problemami, także tymi największymi. Nastolatek musi czuć, że ma twoje bezwarunkowe wsparcie, nawet jeśli jego kłopoty są tak duże, że wydaje ci się, że im nie podołasz. Aby pomóc dziecku w rozwiązaniu jego problemów, zadbaj o to, by nastolatek uczestniczył w tym procesie. Złe zachowanie jest wręcz typowe dla nastolatków, jednak nierzadko kryją się za nim poważne problemy. Jeśli twoje dorastające dziecko zachowuje się dziwnie i podejrzewasz, że kryją się za tym narkotyki, koniecznie z nim porozmawiaj. Rozmową można wiele zdziałać, ale czasami ona nie wystarczy. Wielu rodziców w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania przeszukuje pokój i rzeczy dziecka, jednak naruszenie prywatności nastolatka powinno mieć miejsce w ostateczności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze