Trwa ładowanie...

Kiełkujące tabletki. Kobieta doznała szoku, kiedy zajrzała do opakowania na lekarstwa

Tabletki na nadciśnienie zaczęły kiełkować
Tabletki na nadciśnienie zaczęły kiełkować (East News)

65-letnia Chinka pokazała w mediach społecznościowych, co stało się z jej tabletkami na nadciśnienie. Kobieta przechowywała jej w specjalnym dozowniku na leki. Kiedy zajrzała do niego któregoś poranka, odkryła, że z lekarstwami stało się coś nieprawdopodobnego. Tabletki zaczęły kiełkować.

1. Kiełkujące tabletki? Na dowód Chinka pokazuje zdjęcia

65-letnia Zhang od 2004 r. przyjmuje tabletki na nadciśnienie marki "Xinran". Jak sama opowiada, leki kupuje raz w miesiącu i wtedy umieszcza je w specjalnym organizerze, dzięki któremu nie zapomina o wzięciu kolejnej dawki. Kiedy jak zwykle rano sięgała po swoje lekarstwo, doznała szoku.

Leki trzymała w specjalnym opakowaniu z przegródkami
Leki trzymała w specjalnym opakowaniu z przegródkami (East News)

Wyglądało na to, że leki zaczeły kiełkować, w opakowaniu pojawiły się jasnozielone pędy.

Zobacz film: "Wysoka temperatura wpływa na jakość leków"
Odkryła, że jej tabletki kiełkują
Odkryła, że jej tabletki kiełkują (East News)

Początkowo sądziła, że mogła paść ofiarą jakiegoś oszustwa, bała się, że sprzedano jej podrobione lekarstwa. Ale apteka w chińskim mieście Shiyan w prowincji Hubei potwierdziła, że tabletki są z pewnego źródła.

2. Farmaceuta wyjaśnia: Tabletki były przechowywane w nieodpowiedni sposób

Kobieta postanowiła nagłośnić całą sprawę i umieściła zdjęcie pigułek w mediach społecznościowych, opisując swoją historię.

65-latka od dawna leczy się na nadciśnienie
65-latka od dawna leczy się na nadciśnienie (East News)

Po tym, jak fotografie kiełkujących lekarstw stały się wiralem krążącym po sieci, budząc setki domysłów i spekulacji, głos w tej sprawie zabrali eksperci.

Ekspert farmaceutyczny Li Zhihao postanowił zbadać, co stało się z lekarstwami
Ekspert farmaceutyczny Li Zhihao postanowił zbadać, co stało się z lekarstwami (East News)

Sprawie postanowił się przyjrzeć Li Zhihao, ekspert farmaceutyczny ze szpitala Dongfeng Uniwersytetu Medycznego w Hubei. Wyjaśnił, że lekarstwa nie są "fałszywe". Kobieta najprawdopodobniej przechowywała je w miejscu wilgotnym lub w zbyt wysokich temperaturach.

"Zawartość pigułek jest zwykle uwalniana powoli po spożyciu. Jednak wilgoć lub ciepło w rzadkich przypadkach mogą rozpocząć ten proces przedwcześnie na zewnątrz ludzkiego ciała, w wyniku czego zawartość zaczyna powoli wydzielać się z tabletki, jak gdyby kiełkowała" - tłumaczy farmaceuta.

Zobacz także: Uwaga na leki przeciwko koronawirusowi oferowane w internecie. To oszustwo, które dla pacjentów może mieć groźne skutki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze