Trwa ładowanie...

Kiła wróciła? W Nowej Szkocji ogłoszono epidemię syfilisu

Kanadyjscy urzędnicy ds. zdrowia publicznego ogłosili wybuch epidemii kiły w prowincji Nowa Szkocja. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba przypadków tej choroby wzrosła tam dwukrotnie.

Zobacz film: "Choroby przenoszone drogą płciową"

1. Syfilis rozprzestrzenia się w Nowej Szkocji

Nowa Szkocja to prowincja Kanady, która zajmuje całość półwyspu o tej samej nazwie. Tamtejszy resort zdrowia przestrzega przed rozprzestrzenianiem się kiły. W ubiegłym roku odnotowano 82 przypadki choroby. Dla porównania w 2017 r. stwierdzono tylko 38 osób zarażonych.

Nie tylko kiła i rzeżączka. Poznaj najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową
Nie tylko kiła i rzeżączka. Poznaj najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową [5 zdjęć]

Niestosowanie prezerwatywy, częsta zmiana partnerów seksualnych czy stosowanie zainfekowanych gadżetów...

zobacz galerię

Nie ma konkretnej grupy wiekowej, w której rozprzestrzenia się choroba. Przypadki zarażenia stwierdzono u osób w wieku od 20 do 65 lat, a nawet starszych.

Kiła przenoszona jest przede wszystkim drogą płciową
Kiła przenoszona jest przede wszystkim drogą płciową (iStock)

20 proc. zdiagnozowanych przypadków to kobiety. Lekarze przyznają: chociaż choroba częściej dotyka mężczyzn, to w ostatnim okresie notuje się zdecydowany wzrost zachorowań również u pań. Podobne obserwacje dotyczą też innych rejonów Kanady.

2. Kiła – wstydliwy problem

Kiła znana również jako syfilis jest groźną chorobą weneryczną przenoszoną drogą płciową. Można się nią zarazić przede wszystkim przez seks bez zabezpieczenia. Choroba może się też przenosić przez krwiobieg. Przyczyną jest bakteria - krętek blady. Choroba może powodować trwałe uszkodzenia ciała, a przypadku braku leczenia może doprowadzić nawet do zgonu pacjenta.

Do diagnozy wystarczy badanie krwi
Do diagnozy wystarczy badanie krwi (iStock)

Lekarze przypominają, że rzeczywista liczba zarażonych tą chorobą może być znacznie wyższa niż wynika to z oficjalnych statystyk. Kiła należy bowiem do tzw. chorób wstydliwych i wiele osób niechętnie się do niej przyznaje, ignorując pierwsze objawy. Syfilis można wykryć na podstawie prostego badania krwi.

"Bezpieczniejsze praktyki seksualne i poddawanie się testom na syfilis mogą pomóc w zmniejszeniu liczby przypadków kiły, które obserwujemy obecnie w Nowej Szkocji" - podkreśla dr Gaynor Watson-Creed.

3. Kiła – objawy choroby

Objawy kiły mogą pojawić się w ciągu 10 do nawet 90 dni po zarażeniu.

Typowe objawy:

  • owrzodzenie, rany w miejscach intymnych,

  • bóle mięśni i stawów,

  • zwiększone zmęczenie,

  • wysypka na klatce piersiowej, plecach, dłoniach i stopach.

Nieleczona kiła może prowadzić do poważnych powikłań
Nieleczona kiła może prowadzić do poważnych powikłań (iStock)

U części chorych choroba może nie dawać żadnych objawów. Kiłę leczy się za pomocą antybiotyków.

4. Syfilis - czy choroba sprzed lat wróciła?

To nie pierwszy raz, kiedy w Kanadzie ogłoszono wybuch epidemii kiły. Również w Europie od kilku lat utrzymuje się tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o liczbę odnotowanych przypadków zarażenia tą chorobą. Odsetek pacjentów cierpiących na syfilis rośnie zwłaszcza na Islandii, Malcie, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Badanie serologiczne kiły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.