Trwa ładowanie...

Ponad 400 zachorowań na odrę w Polsce tylko w tym roku

Odra to znana choroba, na którą do tej pory rocznie chorowało kilkadziesiąt osób. Przełom nastąpił w styczniu 2019 roku. Wciąż coraz więcej osób zgłasza się do lekarza z podejrzeniem odry. Czy powinniśmy zacząć się martwić?

Zobacz film: "Odra atakuje Polaków. Tak źle jeszcze nie było"

1. O ile wzrosła zachorowalność na odrę?

W 2018 roku od 1 stycznia do 15 marca zachorowało jedynie 31 osób i był to bardzo zadowalający wynik. W 2019 roku w ciągu niespełna trzech miesięcy rozpoznano 434 przypadki odry. Są to informacje podane przez dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorza Świszcza.

Inne dane przedstawił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Okazuje się, że w roku 2018 roku łącznie zachorowały 339 osoby, a w 2017 roku były jedynie 63 przypadki odry. Dodatkowo wskaźnik zapadalności, czyli liczba nowych przypadków choroby na 100 tys. osób wyniosła 1,13. Dla porównania wynik w 2018 roku wskazał zaledwie 0,08.

2. Ile osób choruje na odrę w innych krajach?

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że zachorowalność na odrę już w 2018 roku wzrosła trzykrotnie w porównaniu do ubiegłych lat. Rozpoznano ponad 82 tys. zachorowań. Najwięcej chorych było na Ukrainie (52,3 tys.) i w Serbii (5 tys.). Kolejne miejsca zajęła Francja (2,9 tys.), Rosja (2,3 tys.) oraz Grecja (2,2 tys.).

3. Szczepienie chroni przed odrą?

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Jej charakterystyczne objawy to gorączka, kaszel, katar, zapalenie spojówek oraz wysypka z plamkami i grudkami. Ponadto, osoba chora unika kontaktu ze światłem, ma załzawione oczy i woli przebywać w zacienionym pomieszczeniu.

Dosyć często pojawiają się powikłania po odrze, czyli zapalenie ucha środkowego, zakażenie żołądkowo-jelitowe, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Na odrę chorują przede wszystkim osoby, które nie były szczepione. Jest bardzo niebezpieczna u dzieci do lat 5 i ludzi z osłabioną odpornością. Zarazić się można drogą kropelkową i poprzez kontakt z wydzieliną z nosa lub jamy ustnej chorego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Przeczytaj także

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.