Trwa ładowanie...

Kilkusekundowe wpatrywanie się w migający ekran wspomaga nasz wzrok

Międzynarodowy zespół neurologów wykazał, że zdolność danej osoby do spostrzegania szczegółów wizualnie może być polepszona przez wpatrywanie się przez kilka sekund w szybko migotający ekran.

Autorami tych odkryć są Derek Arnold z Uniwersytetu w Queensland w Australii, Melvyn Goodale z Uniwersytetu Zachodniego i ich współpracownicy. Badania zostały opublikowane przez czasopismo naukowe „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Wynik opiera się na tym, że istnieją dwie główne drogi przenoszenia informacji z oczu do poszczególnych obszarów mózgu. Jedna droga jest szybka i obejmuje obróbkę ogólną widzialnej sceny wzrokowej; druga jest wolniejsza, ale zapewnia bardziej szczegółowy i precyzyjny odbiór informacji wzrokowej.

Wpatrując się przez chwilę w migoczące pole umożliwiamy naszemu mózgowi odebranie informacji wzrokowej bardziej precyzyjnie i szczegółowo.

Chwilowe wpatrywanie się w migający ekran poprawia nasze zdolności postrzegania
Chwilowe wpatrywanie się w migający ekran poprawia nasze zdolności postrzegania (123RF)

Od dawna uważano, że szybka reakcja pozwala nam zobaczyć obiekty w ruchu lub wykryć nagłe pojawie się obiektu, ale w niewielkim stopniu przyczynia się do naszego postrzegania postaci i obiektów.

 „Zarówno pierwsza droga widzenia, obejmująca ogólną obróbkę widzianej sceny, jak i druga odpowiadająca za bardziej szczegółowy odbiór informacji wzrokowej przyczyniają się do zdolności dostrzegania kształtów i wzorów” – mówi Arnold, profesor nadzwyczajny w Szkole Psychologii w Queensland.

 „Następnym razem, kiedy będziesz chciał przeczytać dokument napisany drobnym drukiem lub etykietę na odwrocie butelki i stwarza to dla ciebie duży problem, a nie masz żadnej lupy w dłoni, możesz najpierw zobaczyć migający wyświetlacz lub ekran komputera" – mówi Goodale, światowej sławy dyrektor instytutu zajmującego się badaniami nam mózgiem i umysłem.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że chodzi tu o kilkusekundowe patrzenie w migający monitor. Należy odróżnić to od długotrwałej pracy przed monitorem, która ma negatywny wpływ na mięśnie umiejscowione wokół gałek ocznych oraz na nawilżenie oczu.

W takim przypadku okuliści zalecają robienie kilkuminutowych przerw co godzinę pracy przed ekranem komputera. Jest to podstawowa zasada zapobiegająca zmęczeniu oczu.

Okuliści zalecają też wykonywanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie gałek ocznych. Jednym z takich ćwiczeń jest kierowanie wzroku naprzemiennie co około 5 sekund na obiekt znajdujący się z dala od nas, po czym na obiekt blisko nas i powtórzenie takiej serii od 5 do 8 razy.

ZOBACZ TAKŻE:

Praca przy komputerze a wzrok

Podczas długotrwałej pracy przed komputerem można zrobić chwilową ulgę dla oczu zasłaniając je dłonią i wpatrując się w powstałą ciemność, aż do momentu kiedy nie będziemy widzieć błysków światła. Taka chwila przerwy pozwoli na rozluźnienie narządu wzroku.

Jeśli takie przerwy w pracy nie wystarczą, warto zastanowić się nad zakupem odpowiednich okularów z powłoką antyrefleksyjną, która redukuje liczbę pojawiających się odblasków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza