Kilkusekundowe wpatrywanie się w migający ekran wspomaga nasz wzrok

Międzynarodowy zespół neurologów wykazał, że zdolność danej osoby do spostrzegania szczegółów wizualnie może być polepszona przez wpatrywanie się przez kilka sekund w szybko migotający ekran.

Autorami tych odkryć są Derek Arnold z Uniwersytetu w Queensland w Australii, Melvyn Goodale z Uniwersytetu Zachodniego i ich współpracownicy. Badania zostały opublikowane przez czasopismo naukowe „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Wynik opiera się na tym, że istnieją dwie główne drogi przenoszenia informacji z oczu do poszczególnych obszarów mózgu. Jedna droga jest szybka i obejmuje obróbkę ogólną widzialnej sceny wzrokowej; druga jest wolniejsza, ale zapewnia bardziej szczegółowy i precyzyjny odbiór informacji wzrokowej.

Wpatrując się przez chwilę w migoczące pole umożliwiamy naszemu mózgowi odebranie informacji wzrokowej bardziej precyzyjnie i szczegółowo.

Od dawna uważano, że szybka reakcja pozwala nam zobaczyć obiekty w ruchu lub wykryć nagłe pojawie się obiektu, ale w niewielkim stopniu przyczynia się do naszego postrzegania postaci i obiektów.

 „Zarówno pierwsza droga widzenia, obejmująca ogólną obróbkę widzianej sceny, jak i druga odpowiadająca za bardziej szczegółowy odbiór informacji wzrokowej przyczyniają się do zdolności dostrzegania kształtów i wzorów” – mówi Arnold, profesor nadzwyczajny w Szkole Psychologii w Queensland.

 „Następnym razem, kiedy będziesz chciał przeczytać dokument napisany drobnym drukiem lub etykietę na odwrocie butelki i stwarza to dla ciebie duży problem, a nie masz żadnej lupy w dłoni, możesz najpierw zobaczyć migający wyświetlacz lub ekran komputera" – mówi Goodale, światowej sławy dyrektor instytutu zajmującego się badaniami nam mózgiem i umysłem.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że czynnik ten jest szkodliwy również...

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że chodzi tu o kilkusekundowe patrzenie w migający monitor. Należy odróżnić to od długotrwałej pracy przed monitorem, która ma negatywny wpływ na mięśnie umiejscowione wokół gałek ocznych oraz na nawilżenie oczu.

W takim przypadku okuliści zalecają robienie kilkuminutowych przerw co godzinę pracy przed ekranem komputera. Jest to podstawowa zasada zapobiegająca zmęczeniu oczu.

Okuliści zalecają też wykonywanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie gałek ocznych. Jednym z takich ćwiczeń jest kierowanie wzroku naprzemiennie co około 5 sekund na obiekt znajdujący się z dala od nas, po czym na obiekt blisko nas i powtórzenie takiej serii od 5 do 8 razy.

Podczas długotrwałej pracy przed komputerem można zrobić chwilową ulgę dla oczu zasłaniając je dłonią i wpatrując się w powstałą ciemność, aż do momentu kiedy nie będziemy widzieć błysków światła. Taka chwila przerwy pozwoli na rozluźnienie narządu wzroku.

Jeśli takie przerwy w pracy nie wystarczą, warto zastanowić się nad zakupem odpowiednich okularów z powłoką antyrefleksyjną, która redukuje liczbę pojawiających się odblasków.

Natalia Kulik, ponad rok temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...