Trwa ładowanie...

Kminek – właściwości lecznicze, jak stosować

Avatar placeholder
13.10.2022 14:18
Kminek – właściwości lecznicze, jak stosować
Kminek – właściwości lecznicze, jak stosować (Shutterstock)

Kminek jest bardzo pospolitą rośliną, którą można spotkać na polskich przydrożach, pastwiskach czy łąkach. Właściwości kminku są znane i stosowane w ziołolecznictwie już od bardzo dawna. Najczęściej wykorzystywane są owocostany kminku, które muszą być dojrzałe, owocostany są suszone, natomiast owoce są omłacane. Z otrzymanych owoców kminku można wyprodukować dla przykładu olejek kminkowy.

spis treści

1. Właściwości lecznicze kminku

Kminek jest znany, jako przyprawa w kuchni, ale należy wiedzieć, że kminek to przede wszystkim właściwości lecznicze. Komu jest zalecany kminek ze względu na swoje właściwości? Przede wszystkim po kminek powinny często sięgać osoby, które mają problemy z układem pokarmowym dla przykładu zaparcia, nawracające bóle brzucha, wzdęcia czy częste odbijanie.

Kminek jest też zalecany kobietom karmiącym, ponieważ posiada właściwości mlekopędne wspiera laktację. Ma też właściwości wykrztuśne i moczopędne. W aptekach, sklepach zielarskich można również kupić olejek kminkowy, który może być stosowany np. przy zakażeniach typu grzybiczego, bakteryjnego czy przy zakażeniach pasożytniczych dla przykładu można go włączyć jako kurację wspierającą w przypadku świerzbu.

Kminek jest nie tylko przyprawą kuchenną, ma też liczne właściwości lecznicze
Kminek jest nie tylko przyprawą kuchenną, ma też liczne właściwości lecznicze (123RF)
Zobacz film: "Przyprawy korzystne dla zdrowia [Specjalista radzi]"

Właściwości lecznicze kminku są też wykorzystywane przy zgadze, w trakcie biegunek, przy nudnościach.

Kminek jest także stosowany przy terapii uzupełniającej w przebiegu cukrzycy. Według, grupy kobiet kminek łagodzi bóle menstruacyjne. Kminek jest też proponowany osobom, które skarżą się na nieświeży oddech.

Kminek jest rośliną, która nie powinna powodować żadnych skutków ubocznych np. alergii, dlatego jest zalecany nawet w przypadku terapii u dzieci. Jednak jak w każdym przypadku są wyjątki i tak kminek nie jest wskazany osobom, które są uczulone na rośliny rodzaju baldaszkowatego, czyli np. marchew, koper czy seler.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

W przypadku kolek u niemowląt można kupić herbatkę ziołową z dodatkiem kminku, ale nie powinno się podawać i używać olejku z kminku. Kminek jest również środkiem lekko uspokajającym. Olejek z kminku jest też dodawany, jako aromat do past do zębów, gum do żucia, a także do alkoholi np. do likierów. Kminek do żucia jest dobrym sposobem na ulgę dla żołądka po ciężkostrawnym posiłku.

2. Jak stosować kminek?

W kuracji domowej kminek przede wszystkim jest stosowany w formie naparów, zmielonych nasion czy płukanek. Napar z kminku nie jest trudny do wykonania, ponieważ wystarczy łyżkę nasion zalać wrzątkiem następnie przykryć i odstawić na około kwadrans. Po ostygnięciu napar powinien zostać odcedzony. Nasiona kminku natomiast można zjadać dwa razy dziennie lub po każdym posiłku, warto popić dużą ilością wody.

Zioła i przyprawy o właściwościach antyrakowych
Zioła i przyprawy o właściwościach antyrakowych [8 zdjęć]

Immunoterapia to nowoczesna strategia leczenia nowotworów, która polega na aktywacji układu immunologicznego.

zobacz galerię

Kminek ma też swoje zastosowanie w kuchni. Ze względu na intensywny smak i aromat używany jest jako przyprawa do mięs, serów, drobiu, kiszonek, surówek czy jako dodatek do pieczywa. Zaletą kminku, jako przyprawy jest to, że może być przechowywany przez dłuższy czas i zachowa swoją świeżość, ale pod warunkiem, że będzie szczelnie zamknięty.

3. Ile kalorii ma kminek?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 2 g (1 łyżeczka)
Wartość energetyczna 333 kcal 6,99 kcal
Białko 19,77 g 0,42 g
Węglowodany 49,9 g 1,05 g
Cukier 0,64 g 0,01 g
Błonnik 38,0 g 0,80 g
Tłuszcz 14,59 g 0,31 g
Tłuszcze nasycone 0,62 g 0,01 g
Tłuszcze jednonienasycone 7,13 g 0,15 g
Tłuszcze wielonienasycone 3,27 g 0,07 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 21,0 mg 0,44 mg
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze