Trwa ładowanie...

Qczaj i Będźmirowski w nietypowy sposób zachęcają do badań. Kobiecy biust to męska sprawa!

Nadzy mężczyźni promują regularne badanie piersi. Kalendarz "Power of Community 2020" został zaprezentowany oficjalnie 10 października. W tym roku dla projektu rozebrali się również Modny Tata i Qczaj. Ten drugi zdradza też, co najbardziej denerwuje go u kobiet.

1. Mężczyźni walczą z rakiem piersi

Kalendarz jest częścią akcji mającej zachęcić kobiety do badania piersi. Choć nie jest to jedyny cel wydarzenia. Jego dodatkowym wymiarem jest sprowokowanie mężczyzn, by ci również zajęli się zdrowiem swoich córek, matek i partnerek. Modny tata, czyli Michał Będźmirowski, jedna z gwiazd, które rozebrały się dla tej wersji kalendarza mówi, że rak piersi to także sprawa mężczyzn:

- Rak piersi to tak samo męska, jak damska sprawa. Stereotyp jest taki, że facet zapomina o swojej kobiecie w kwestii zdrowia, ale też zapomina o sobie. W idealnym świecie każdy facet powinien trwać przy swojej kobiecie niezależnie od tego, czy jest zdrowa, czy chora. Powinien dbać o jej zdrowie, powinien przypominać o badaniach. I właśnie ta kampania jest po to, by uświadamiać przede wszystkim mężczyzn. Ale też przypominać kobietom, że nie są same w tym ciężkim czasie.

Zobacz film: "Odkryli gen odpowiedzialny za raka piersi"

Anna Kupiecka, prezeska fundacji Onkocafe, która zorganizowała wydarzenie, ma nadzieję, że kalendarz będzie namawiał młodych ludzi do edukacji. Zachęca, by wieszać go w miejscach publicznych. Jak zaznacza, oprócz dwunastu stron kalendarz ma jeszcze trzynastą – pokazującą, w jaki sposób mężczyźni mogą pomóc kobietom badać się w domu.

Dwunastu mężczyzn pozowało do kalendarza na deskach opery

Dwunastu mężczyzn pozowało do kalendarza na deskach opery

- Z naszych danych wynika, że najczęściej kupują go kobiety, chociaż zauważamy, że coraz więcej mężczyzn także chętnie dołącza do naszej akcji. Być może kupują go dla swoich partnerek, koleżanek. Co ciekawe, najczęściej nasz kalendarz wisi w biurach. Co mnie bardzo cieszy, bo jeśli ten kalendarz tam wisi, to widzi go mnóstwo osób. A jak widzi, to jest w stanie również się czegoś nauczyć. A jeśli chcesz go powiesić w domu, to czemu nie? Pokazuj go koleżankom, pokazuj kolegom. Edukujcie się! – mówi WP abcZdrowie prezes fundacji.

Jakub Popławski, pomysłodawca kalendarza, zachęca do tego, by mężczyźni byli przykładem dla swoich kobiet: - Wtedy będziemy wiarygodni i będzie kobietę łatwiej przekonać do regularnych badań. A zdrowy tryb życia sprawia, że twój świat jest dziesięć razy większy. Możesz robić rzeczy, o których do tej pory ci się nie śniło.

Do projektu zdecydował się również dołączyć Qczaj. Znany trener personalny już od jakiegoś czasu zaangażowany jest w profilaktykę raka piersi. Niedawno opublikował w internecie film pokazujący kobietom, w jaki sposób prawidłowo należy przeprowadzić samobadanie piersi.

- Kobiety często same przyznawały później w komentarzach, że przeprowadzały samobadanie w niewłaściwy sposób. Dziękowały, że pokazaliśmy im, jak należy to robić - mówi nam Qczaj. Jak dodaje, należy zachęcać do badań swoje partnerki, siostry, matki, babki – wszystkie kobiety. Sam wie, z jakimi argumentami przychodzi się mierzyć mężczyznom w takich sytuacjach.

- Często słyszę argument mojej matki, który działa na mnie jak płachta na byka. Kiedy zachęcam ją do pójścia na badania, ona mówi: "A pamiętasz ciotkę z Szaflar? Zdrowa była, dopóki nie poszła do lekarza. Na coś przecież trzeba umrzeć". Nic mnie bardziej nie denerwuje - zdradza Qczaj.

Profilaktyka raka piersi jest niezwykle potrzebna w Polsce. Jesteśmy bowiem jedynym krajem w UE, w którym śmiertelność na nowotwory piersi nadal rośnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza