Trwa ładowanie...

Kobieta zauważyła u siebie zmiany skórne na twarzy. Co jej dolega? (WIDEO)

Zobacz film: "Kobieta zauważyła u siebie zmiany skórne na twarzy. Co jej dolega?"

Don Doyle zauważyła plamkę na swojej twarzy. Dodatkowo na jej paznokciach pojawiły się niepokojące bruzdy. Postanowiła zasięgnąć opinii lekarza. Czego się dowiedziała?

Don Doyle martwi się bruzdami na paznokciach. Wyniki internetowych poszukiwań są szokujące, to jeden z objawów tocznia.

-Gdy przeszukiwałam internet, na zdjęciu jednego z pacjentów znalazłam taką samą wysypkę na twarzy.

-Łacińska nazwa choroby Lupus znaczy wilk, bo pacjenci z toczniem wyglądają jak podrapani przez wilka. Toczeń sprawia, że system odpornościowy atakuje zdrowe tkanki, najczęściej stawy, skórę, serce, płuca lub mózg.

-Swędzi?

-Czasami, jeśli dotykam to nic się nie dzieje, ale czasami boli.

-Widzę ją też pod brwiami, nie masz tu włosów.

-Tak, muszę domalowywać brwi.

-Czy to męczące?

-Nie wychodzę bez makijażu.

-Kiedy zauważyłaś bruzdy na paznokciach?

-Półtora roku temu, wtedy odkryłam też, że to może być toczeń. Chcę się dowiedzieć co mi jest.

-Dziś Don jedzie do Cork by spotkać się z doktorem. Zrobimy biopsję, tę chorobę umiemy już leczyć. Będziemy w stanie ją kontrolować. Na wyniki badań trzeba zaczekać kilka tygodni.

-Biopsja potwierdziła obecność tocznia krążkowego, teraz gdy mamy pewną diagnozę, dręczącej panią od półtora roku choroby łatwiej będzie ustalić plan leczenia. Niestety u dziesięciu procent pacjentów z toczniem krążkowym może rozwinąć się toczeń układowy.

W leczeniu rekomendujemy cztery rzeczy: ochronę przed słońcem, unikanie ekspozycji na słońce, silną maść sterydową i lek. Zwiększamy dawki w miarę nasilania się objawów.

-Wolałabym nie być chora, bo uwielbiam słońce, to toczeń krążkowy. Osobę z taką samą zmianą jak moja znalazłam w internecie. Wiem, że szukanie diagnozy w sieci nie musi być dobre, dlatego trzeba zgłosić się do lekarza.

Zobacz także: Pachnie jak rosół. Hamuje wypadanie i przyspiesza porost włosów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza