Kobiety, które biorą paracetamol i ibuprofen, są zagrożone głuchotą

Kobiety, które biorą paracetamol lub ibuprofen dwa razy w tygodniu, mogą nieświadomie pogarszać własne zdrowie.

Przyjmowanie leków przeciwbólowych w podobnych dawkach przez okres dłuższy niż sześć lat powiązano ze znacznym ubytkiem słuchu.

Nowe badanie ukazało, że co dwudziesta kobieta, cierpiąca z powodu częściowej głuchoty, może przypisać swoją przypadłość zbyt częstemu stosowaniu leków przeciwbólowych.

Ustalenia podtrzymują wyniki podobnych badań z udziałem mężczyzn, sugerując, że kobiety w średnim wieku, które często przyjmują paracetamol i ibuprofen na bóle głowy i pleców, powinny rozważyć zmniejszenie dawki leków.

Główny autor badania, dr Gary Curhan z Brigham and Women Hospital w USA, powiedział, że znaczące pogorszenie słuchu jest bardzo powszechne i może mieć ogromny wpływ na jakość życia.

"Znalezienie modyfikowalnych czynników ryzyka może pomóc nam zidentyfikować sposoby zmniejszenia ryzyka utraty słuchu, zanim się ono zaczynie, a także spowolnić postęp głuchnięcia u kobiet" - mówią naukowcy.

Badanie wykazało, że prawie 1 na 12 kobiet przyjmuje paracetamol przez 2 dni w tygodniu, aby pozbyć nawracających dolegliwości bólowych. Mogą to być tylko dwie tabletki w ciągu dwóch dni lub większe dawki.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery tabletki dziennie. Niektóre środki farmakologiczne...

Jednak paracetamol, ibuprofen i niesterydowe leki przeciwzapalne, przyjmowane regularnie przez ponad sześć lat, zwiększają ryzyko utraty słuchu o 9 proc.

Do podobnych wniosków naukowcy doszli po analizie przypadków 55 850 kobiet w wieku od 44 do 69 lat - prawie połowa z nich zgłosiła problemy ze słuchem. Tymczasem nawet częściowa głuchota może sprawić, że ludzie czują się odizolowani i samotni, a nawet przyspieszyć utratę pamięci i rozwój otępienia.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody dla organizmu. Zwłaszcza jeśli w tym samym czasie...

Zdaniem badaczy, przyczyną może być paracetamol, który przez większość ludzi przyjmowany jest w sposób niekontrolowany, a może on ograniczać dopływ krwi do ślimaka w uchu wewnętrznym. Ponadto zmniejsza poziom antyoksydantów w tej części ucha, przez co staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia wywołane hałasem.

Leki przeciwbólowe uszkadzają maleńkie włoski w uchu, które pomagają nam słyszeć, przez co zostały powiązane z większym ryzykiem utraty słuchu u młodszych i starszych kobiet.

Wyniki badania, opublikowane w "Journal of Epidemiology", naukowcy podsumowują słowami, że jeśli ukazany związek ma charakter przyczynowo-skutkowy, to znacznej liczbie przypadków utraty słuchu przypadającej na użycie analgetyków (leków przeciwbólowych) można zapobiec.

Dr Curhan powiedział, że chociaż wzrost ryzyka utraty słuchu z powodu stosowania środków przeciwbólowych może się wydawać niewielki, biorąc pod uwagę, jak często te leki są stosowane, może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne.

"Potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy środki przeciwbólowe są rzeczywistą przyczyną ubytku słuchu, czy też zaangażowane są inne czynniki" - powiedziała Sohaila Rastan, dyrektor badań biomedycznych w charytatywnej organizacji ma rzecz ochrony słuchu (Action on Hearing Loss).

Należy również lepiej zrozumieć, jak leki przeciwbólowe mogą wpływać na uszkodzenia ucha, jeśli rzeczywiście są ich przyczyną.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (3)
~antylekator
~antylekator 9 miesięcy temu

nie jem tego gówna od kilku lat i odziwo już dawni mnie nic porządnie nie bolało a tak to stale coś naparzało po odstawieniu wyżej wymienionych substancji w pierwszym okresie myślałem ze umre normalnie jak odwyk poczym wszelkie dolegliwości ustały ijestam szczęśliwszy niz kiedykolwiek w rzyciu Siła woli i nie boli

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...