Trwa ładowanie...

Kobiety, które biorą paracetamol i ibuprofen, są zagrożone głuchotą

Kobiety, które biorą paracetamol lub ibuprofen dwa razy w tygodniu, mogą nieświadomie pogarszać własne zdrowie.

Przyjmowanie leków przeciwbólowych w podobnych dawkach przez okres dłuższy niż sześć lat powiązano ze znacznym ubytkiem słuchu.

Nowe badanie ukazało, że co dwudziesta kobieta, cierpiąca z powodu częściowej głuchoty, może przypisać swoją przypadłość zbyt częstemu stosowaniu leków przeciwbólowych.

Ustalenia podtrzymują wyniki podobnych badań z udziałem mężczyzn, sugerując, że kobiety w średnim wieku, które często przyjmują paracetamol i ibuprofen na bóle głowy i pleców, powinny rozważyć zmniejszenie dawki leków.

Kobiety często sięgające po leki przeciwbólowe, zawierające paracetamol i ibuprofen, są w grupie większego ryzyka utraty słuchu
Kobiety często sięgające po leki przeciwbólowe, zawierające paracetamol i ibuprofen, są w grupie większego ryzyka utraty słuchu

Główny autor badania, dr Gary Curhan z Brigham and Women Hospital w USA, powiedział, że znaczące pogorszenie słuchu jest bardzo powszechne i może mieć ogromny wpływ na jakość życia.

"Znalezienie modyfikowalnych czynników ryzyka może pomóc nam zidentyfikować sposoby zmniejszenia ryzyka utraty słuchu, zanim się ono zaczynie, a także spowolnić postęp głuchnięcia u kobiet" - mówią naukowcy.

Badanie wykazało, że prawie 1 na 12 kobiet przyjmuje paracetamol przez 2 dni w tygodniu, aby pozbyć nawracających dolegliwości bólowych. Mogą to być tylko dwie tabletki w ciągu dwóch dni lub większe dawki.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

Jednak paracetamol, ibuprofen i niesterydowe leki przeciwzapalne, przyjmowane regularnie przez ponad sześć lat, zwiększają ryzyko utraty słuchu o 9 proc.

Do podobnych wniosków naukowcy doszli po analizie przypadków 55 850 kobiet w wieku od 44 do 69 lat - prawie połowa z nich zgłosiła problemy ze słuchem. Tymczasem nawet częściowa głuchota może sprawić, że ludzie czują się odizolowani i samotni, a nawet przyspieszyć utratę pamięci i rozwój otępienia.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

Zdaniem badaczy, przyczyną może być paracetamol, który przez większość ludzi przyjmowany jest w sposób niekontrolowany, a może on ograniczać dopływ krwi do ślimaka w uchu wewnętrznym. Ponadto zmniejsza poziom antyoksydantów w tej części ucha, przez co staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia wywołane hałasem.

Leki przeciwbólowe uszkadzają maleńkie włoski w uchu, które pomagają nam słyszeć, przez co zostały powiązane z większym ryzykiem utraty słuchu u młodszych i starszych kobiet.

Wyniki badania, opublikowane w "Journal of Epidemiology", naukowcy podsumowują słowami, że jeśli ukazany związek ma charakter przyczynowo-skutkowy, to znacznej liczbie przypadków utraty słuchu przypadającej na użycie analgetyków (leków przeciwbólowych) można zapobiec.

Przeczytaj koniecznie

Dr Curhan powiedział, że chociaż wzrost ryzyka utraty słuchu z powodu stosowania środków przeciwbólowych może się wydawać niewielki, biorąc pod uwagę, jak często te leki są stosowane, może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne.

"Potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy środki przeciwbólowe są rzeczywistą przyczyną ubytku słuchu, czy też zaangażowane są inne czynniki" - powiedziała Sohaila Rastan, dyrektor badań biomedycznych w charytatywnej organizacji ma rzecz ochrony słuchu (Action on Hearing Loss).

Należy również lepiej zrozumieć, jak leki przeciwbólowe mogą wpływać na uszkodzenia ucha, jeśli rzeczywiście są ich przyczyną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza