Trwa ładowanie...

Kobiety mają większy wpływ na czas spędzony na wolontariacie niż mężczyźni

Avatar placeholder
01.12.2016 14:52
Kobiety mają większy wpływ na czas spędzony na wolontariacie niż mężczyźni
Kobiety mają większy wpływ na czas spędzony na wolontariacie niż mężczyźni

Nowe badania sugerują, że ludzie z bardziej romantyczną wizją małżeństwa, uważający swojego partnera za bratnią duszę, są mniej chętni, aby spędzać czas na wolontariacie.

Przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Baylor badanie, opublikowane w "Sociological Perspectives" dotyczyło badań na ponad 1300 parach w wieku między 18 i 45 lat oraz ich poglądów na temat małżeństwa, a także jak często udzielają się oni jako wolontariusze, ile czasu spędzili samotnie, będąc razem i jak często uczestniczyli w nabożeństwach.

Według badania pary odróżniały się od siebie tym czy uważały siebie za bratnie dusze i stawiały siebie nawzajem na szczycie listy priorytetów, co stanowiło nieco ponad połowę badanych; czy też również podkreślali inne potrzeby i wartości, takie jak wychowanie dzieci i zobowiązania finansowe.

Pojęcie bratniej duszy żon było związane z większym efektem tłumienia ich własnego zaangażowania w wolontariat i zaangażowania ich mężów niż pojęcie bratnich dusz u mężów. Innymi słowy, kiedy kobiety miały bardziej romantyczne spojrzenie na małżeństwo, zarówno mąż, jak i żona mieli tendencję do mniejszego zaangażowania w wolontariat.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Żony wpływają na zaangażowanie mężów w wolontariat
Żony wpływają na zaangażowanie mężów w wolontariat (Shutterstock)

Być może wynika to z tego, że kobiety znalazły emocjonalną satysfakcję, której potrzebują u swoich mężów. Badanie wykazało, że romantyczne pojmowanie małżeństwa przez mężczyzn nie wydaje się związane z wolontariatem, a czas, który para spędza osobno, w rzeczywistości wydaje się mieć pozytywny wpływ na działalność charytatywną.

Średni czas spędzony na wolontariacie to jedna do dwóch godzin w miesiącu.

Zdaniem naukowców, ich badania dotyczą idei "zachłannego małżeństwa", w którym małżonkowie są mniej chętni niż single, aby praktykować wolontariat. "Te odkrycia sugerują, że chciwy charakter małżeństwa jest częściowo określony przez jego uczestników, czyli to, jak definiują i zarządzają ich małżeństwem."

Autorzy zauważyli, jaką rolę w chęci wolontariatu odgrywa płeć, ponieważ to żona ma większy wpływ na wolontariat mężów. Jednak to nie może być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że inne badania wykazały, że kobiety są zazwyczaj bardziej hojne niż mężczyźni, jeśli chodzi o ich czas i pieniądze.

ZOBACZ TAKŻE:

"Time" zauważa, że podczas gdy duże datki finansowe są często wykonywane wspólnie przez mężczyzn i kobiety, to kobiety coraz częściej dają drobne datki i poświęcają swój czas. "Różnica może być wytłumaczona przez ich motywację" – pisze "Time".

"Kobiety są bardziej chętne niż mężczyźni, aby pomagać ludziom w potrzebie, przynosi im to większe szczęście niż wydawanie pieniędzy na siebie, i kobiety częściej definiują sukces hojnością zamiast bogactwem".

Jeden odrębny element, który zdziwił autorów to czas spędzany przez małżeństwo wspólnie na wolontariacie. Współautor badania Young-Il Kim, z Instytutu Nauk o Religii w Baylor, w oświadczeniu wydanym przez Uniwersytet powiedział, że jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że pary, które inwestują więcej czasu w ich małżeństwo, częściej mają lepsze relacje i mężowie w takich małżeństwach mogą być bardziej podatni na namowy żon, które mogą ich zmotywować do większego zaangażowania w wolontariat.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze