Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kobiety są bardziej zestresowane niż meżczyźni. Nowe badania naukowców

Kobiety są dwa razy bardziej narażone na stres niż mężczyźni – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Cambridge. Wynika to z większej liczby obowiązków – zarówno zawodowych, jak i tych dotyczących pracy w domu.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Zaburzenia lękowe, związane z długotrwałym, silnym stresemjednym z najczęściej występujących schorzeń psychicznych. Tylko w Wielkiej Brytanii cierpi na nie około 3 miliony osób. Eksperci twierdzą, że to znak „naszych czasów”.

Aby poznać przyczynę permanentnego stresu oraz próbować mu zapobiec, zespół badaczy z Uniwersytetu Cambridge przeanalizował 48 badań z całego świata. Naukowcy doszli do wniosku, że kobiety są o 1,9 raza bardziej narażone na stres niż mężczyźni i częściej też cierpią na zaburzenia z nim związane. To swego rodzaju trend, który stale się utrzymuje.

Jaka jest przyczyna? Badacze wskazują, że kobiety coraz częściej godzą pracę zawodową z opieką nad dziećmi i prowadzeniem domu. A to prowadzi do wypalenia psychicznego.

Oprócz tego, naukowcy stwierdzili, że stres dotyczy najczęściej osób poniżej 35. roku życia. Mowa tutaj zarówno o kobietach, jak i mężczyznach. Bardziej narażone na nerwy są osoby mieszkające w krajach rozwiniętych z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej niż tych dopiero się rozwijających.

Dlaczego te badania są tak istotne? Zwracają uwagę na różnice biologiczne pomiędzy kobietami a mężczyznami oraz wskazują odmienne radzenie sobie z przyczynami stresu. Różne są także objawy stresu.

Według naukowców, kobiety zazwyczaj są skłonne do rozmyśleń nad niepowodzeniami, a to potęguje stres. Natomiast mężczyźni – mimo że łatwiej przychodzi im uzewnętrznianie emocji – częściej uciekają w alkohol lub narkotyki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza