Kofeina nie wywołuje zaburzeń rytmu serca u pacjentów z niewydolnością serca

Badanie dotyczące pacjentów z niewydolnością serca wykazuje, że spożywanie dużych dawek kofeiny nie podnosi ryzyka wystąpienia arytmii.

Kofeina nie wpływa na zwiększone ryzyko arytmii u osób z niewydolnością serca
Kofeina nie wpływa na zwiększone ryzyko arytmii u osób z niewydolnością serca (Shutterstock)

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „JAMA Internal Medicine”. Proces przeprowadzania badania nadzorował Luis E. Rohde z Uniwersytetu Federalnego Rio Grande do Sul w Porto Alegre w Brazylii oraz szef kardiologii w Szpitalu de Clinicas de Porto Alegre.

Arytmia - dosłownie "bez rytmu" – pojawia się tam, gdzie jest problem z tempem lub rytmem bicia serca. Może się objawiać uczuciem trzepotania lub krótkich przerw w jego pracy.

Istnieją dwa główne rodzaje zaburzeń rytmu: jeden, w którym serce bije zbyt szybko (tachykardia) oraz drugi, gdy pracuje zbyt wolno (bradykardia).

ZOBACZ TAKŻE:

Większość lekkich arytmii nie jest szkodliwa. Jednak w niektórych przypadkach stan ten może być poważny, a nawet zagrażający życiu, jeśli serce nie może wpompować odpowiedniej ilości krwi. Brak przepływu krwi może doprowadzić do uszkodzenia ważnych narządów, w tym mózgu i samego serca.

Badacze twierdzą, że ich wyniki podważają ideę, że pacjenci z chorobami serca i ryzykiem arytmii powinni ograniczyć spożycie kofeiny.

Badanie na tej grupie pacjentów nie jest pierwszą próbą dostrzeżenia związku pomiędzy spożyciem kofeiny a problemami z sercem. Na przykład, na początku tego roku na Uniwersytecie Kalifornia badacze z San Francisco zgłaszali, że regularne spożywanie kofeiny nie ma związku z przyspieszeniem pracy serca.

10 zaskakujących korzyści z kofeiny
10 zaskakujących korzyści z kofeiny [9 zdjęć]

Kofeina wzmacnia i przyspiesza działanie leków przeciwbólowych. Jeśli ból głowy spowodowany jest zwężeniem...

zobacz galerię

W nowym badaniu autorzy zgłaszają, że pomimo dziesięcioleci badań kwestia, czy spożycie kofeiny powoduje arytmie, pozostaje nierozwiązana i otoczona kontrowersjami.

Powszechnie lekarze i pracownicy służby zdrowia doradzają pacjentom w grupie ryzyka arytmii, aby zmniejszyć spożycie kofeiny, pomimo braku dowodów naukowych na poparcie tego zalecenia.

W badaniach klinicznych zauważono, że niektóre badania na zwierzętach sugerowały, że istnieje związek pomiędzy zaburzeniami rytmu serca i przyjmowaniem dużych dawek kofeiny, jednak wyniki te nie zostały powtórzone w badaniach na ludziach.

7 znaków, które świadczą o tym, że pijesz za dużo kawy
7 znaków, które świadczą o tym, że pijesz za dużo kawy [7 zdjęć]

Dolegliwości układu trawiennego nie zawsze są wynikiem przejedzenia czy spożycia nieświeżej żywności....

zobacz galerię

"W szczególności, niewiele wiadomo na temat związku pomiędzy spożyciem kofeiny i zaburzeniami rytmu serca u pacjentów z niewydolnością serca, głównie przy wyższych dawkach" - dodają badacze.

Na potrzeby badania, do próby losowej zrekrutowano 51 pacjentów. Zespół przypisał 25 osób do otrzymywania kofeiny w postaci proszku do rozpuszczania w bezkofeinowej kawie i 26 otrzymywało placebo w postaci laktozy w proszku rozpuszczanej w bezkofeinowej kawie.

Obie grupy spożywały swoje napoje w odstępach 1 godziny przez 5 godzin, aż do wysokości 500 mg kofeiny albo placebo. Jest to równowartość około pięciu 5 filiżanek kawy.

Cała prawda o kofeinie
Cała prawda o kofeinie [9 zdjęć]

Uwielbiasz colę? Tylko filiżanka espresso jest w stanie postawić cię na nogi? Zastnawiałaś się kiedyś,...

zobacz galerię

Badacze nie znaleźli związku pomiędzy spożyciem kofeiny i epizodami arytmii, nawet podczas testu na bieżni, gdy uczestnicy przeszli po 1 godzinie od wypicia ostatniej kawy z kofeiną lub placebo.

Autorzy przyznają, że na wyniki może mieć wpływ fakt, że połowa pacjentów regularnie piła kawę, ale sugerują, że to jest mało prawdopodobne.

Jednak należy pamiętać, że to badanie nie może zagwarantować, że spożywanie dużych dawek kofeiny przez długi okres nie będzie powodować arytmii u pacjentów z niewydolnością serca.

"Częste spożywanie dużych dawek kofeiny może wywoływać zaburzenia rytmu serca u chorych z przewlekłą chorobą skurczową zarówno w spoczynku, jak i podczas ograniczonej aktywności fizycznej. Do tej pory nie ma solidnych dowodów na poparcie ogólnie przyjętego zalecenia, aby ograniczyć spożycie kofeiny u pacjentów z ryzykiem zaburzeń rytmu serca" - mówi Luis E. Rohde i jego współpracownicy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy