Kofeina. Recepta na łysienie?

Dwóch na trzech mężczyzn w Polsce cierpi z powodu łysienia. Mimo, że utrata włosów to powszechny problem, niewielu panów decyduje się podjąć jakiekolwiek działania, by mu przeciwdziałać.

Ten fakt może dziwić, bo z przeprowadzonych badań wynika, że blisko 75 proc. mężczyzn uważa, że utrata łysienie negatywnie wpływa na ich samoocenę.

Zobacz film: "Jak modelować twarz makijażem?"

Wypadanie włosów a samoocena

W ankiecie, przepropwadzonej przez GfK Polonia, dotyczącej przyczyn wypadania włosów, w której wzięło udział 1012 mężczyzn w wieku powyżej 18 lat, aż 89 proc. respondentów przyznało, że wygląd zewnętrzny jest dla nich ważny lub bardzo ważny.

Podobnie sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o ich stosunek do własnych włosów. Panowie uważają bowiem, że jest to dla nich istotna sprawa, która w znaczący sposób wpływ na ich życie i postrzeganie samych siebie.

Polacy uważają również, że zdrowe włosy zawsze podnoszą samoocenę oraz przykuwają uwagę kobiet. Niemal połowa uznała także, że atrakcyjność ma wpływ na postrzeganie przez partnera.

Mężczyźni byliby zdolni do bardzo dużych poświęceń, aby zatrzymać proces łysienia. Blisko 40 proc. badanych przyznało, że zrezygnowałoby na rok z picia alkoholu na rzecz zdrowych włosów. 10 proc. wybrałoby brak możliwości korzystania z telefonu komórkowego.

Natomiast 7 proc. respondentów wpłaciłoby równowartość swojej rocznej pensji na cele charytatywne. Taka sama liczba badanych wolałaby żyć o rok krócej, ale za to nie mieć problemów z łysieniem. Inni na rok zrezygnowaliby z Internetu lub z seksu w zamian za piękne włosy.

Przyczyny utraty włosów

Najwięcej badanych, bo aż 40 proc. uważa, że główną przyczyną wypadania włosów są uwarunkowania genetyczne. Nie bez znaczenia pozostają też takie czynniki jak stres, poziom testosteronu czy niewłaściwa dieta.

Dziedziczna utrata włosów, znana jako łysienie androgenowe, jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn, ze względu na działanie dihydrotestosteronu (DHT) na genetycznie predysponowane mieszki włosowe.

Mimo że proces androgenetycznej utraty włosów jest identyczny dla wszystkich osób, istnieje jednak zmienna, która decyduje, że może być dodatkowo wzmocniony innymi przyczynami prowadzącymi do szybszej utraty włosów w młodszym wieku.

Zalicza się do nich stres, gwałtowną utratę wagi, niektóre leki (w tym sterydy), niedobór witaminy D.

Kofeina zapobiega wypadaniu włosów

Pocieszający jest jednak fakt, że istnieje skuteczny sposób na walkę z wypadaniem włosów i nie chodzi tu wcale o przeszczep.

Receptą na problemy z łysieniem może być... kofeina. W raporcie opublikowanym przez "International Journal of Dermatology" specjaliści z Uniwersytetu w Jenie (Niemcy) wskazują, że ta zawarta w kawie substancja pobudza wzrost włosa, ponieważ blokuje efekty działania DHT.

Dzięki kofeinie, cebulki włosów dostają odpowiednią dawkę energii do wzrostu, pomimo osłabienia przez testosteron. Kofeina również hamuje ich wypadanie.

Nie chodzi jednak o to, by codziennie pić kilka filiżanek kawy i w ten sposób rozprawić się z łysieniem. Kofeina zadziała na włosy tylko wtedy, gdy będzie aplikowana bezpośrednio na skórę głowy.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji włosów (szamponów, odżywek, specjalnych płynów), które w swoim składzie ja zawierają.

Należy jednak pamiętać, że aby kuracja była skuteczna, trzeba ją zacząć stosować już w momencie, kiedy zauważymy problem. Stosowanie szamponu kofeinowego od młodzieńczych lat wspomaga bowiem aktywność cebulek włosów. Niestety kofeina nie pomoże w poroście nowych włosów na łysej już głowie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Problemy z włosami
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13
Artykuły Problemy z włosami
Problemy z włosami

5 domowych sposobów na suchą skórę głowy

5 domowych sposobów na suchą skórę głowy

o włosy? Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy dobrze wpływa na stan włosów, ale może przynieść ulgę również swędzącej skórze głowy. Ocet przywraca prawidłowe pH (...) jest świetnym lekarstwem na problemy skóry głowy. Aplikowany...

Problemy z włosami

6 zaskakujących faktów na temat męskiego łysienia

6 zaskakujących faktów na temat męskiego łysienia

na psychikę. Wielu panów ma z powodu łysienia kompleksy. Są jednak i tacy, którzy brak włosów na głowie przekuwają w swój atut. Medycyna (...) sobie z postępującym wypadaniem włosów. O czym jeszcze warto wiedzieć...

Problemy z włosami

4 skuteczne sposoby na wypadanie włosów

4 skuteczne sposoby na wypadanie włosów

Specjalistyczne zabiegi Nie w każdym przypadku dieta będzie receptą na problemy z wypadającymi włosami. Jeśli cierpimy na łysienie androgenowe (...) Powszechny problem Wypadanie włosów to powszechny...

Problemy z włosami

9 przyczyn wypadania włosów

9 przyczyn wypadania włosów

przyczyna utraty włosów. W celu spowolnienia wypadania włosów można stosować minoksydyl. Należy wcześniej skontaktować się ze specjalistą (...) (nie jest on wskazany dla kobiet w ciąży). Łysienie telogenowe Łysienie...

Problemy z włosami

Choroby powodujące nadmierne wypadanie włosów

Choroby powodujące nadmierne wypadanie włosów

Choroby powodujące nadmierne wypadanie włosów Codziennie gubimy ich od 50 do ok. 100 i jest to zjawisko zupełnie normalne, ale nadmierne wypadanie (...) włosów to już nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny....

Problemy z włosami

Sześć czynników, przez które siwiejesz

Sześć czynników, przez które siwiejesz

raczej nikogo nie zdziwi. Dermatolodzy nazywają to zasadą 50-50-50. - Pięćdziesiąt proc. populacji ma około 50 proc. siwych włosów w wieku 50 (...) siwizną pokrywają się Afroamerykanie. Naukowcy jeszcze nie odkryli, skąd biorą się te...