Trwa ładowanie...

Kolejne fale koronawirusa. Prof. Szuster-Ciesielska: Historia nas uczy, że zwykle pandemie występują w trzech falach (WIDEO)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zbliżającej się nieuchronnie trzeciej fali koronawirusa. Jak zaznaczają eksperci, tylko od stosowania się do obostrzeń zależy, jak szybko będzie przybierała na sile i jak dużo ofiar ze sobą zabierze. Czy jest to ostatnia fala koronawirusa? Na ile fal musimy się przygotować? Kiedy możemy się spodziewać następnych? Gościem programu "Newsroom" WP była prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- Historia nas uczy, że zwykle pandemie występują w trzech falach, tak jak to było na przykład z grypą hiszpanką, gdzie druga fala była największa i pochłonęła najwięcej ofiar. Przypuszczam, że taki scenariusz może się sprawdzić również w przypadku tego koronawirusa - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. - Tę drugą falę, bardzo wysoką i niebezpieczną mamy za sobą i czekamy na trzecią falę, która już dosyć szeroko otworzyła drzwi - podkreśla wirusolog.

Jak dodaje ekspertka, możemy obserwować już wyraźny wzrost zachorowań w wielu krajach. Przede wszystkim są to Czechy, Słowacja, Portugalia. Ostrzeżenia przed trzecią falą są także w Szwecji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, czy Kanadzie. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska uważa, że trzecia fala nie ominie naszego kraju, ale ekspertka prognozuje, że wzrost zakażeń nie będzie tak wysoki jak jesienią.

- Prawdopodobnie uciekniemy przed wirusem, jeśli uda się wyszczepić odpowiednią liczbę osób - dodaje wirusolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.