Trwa ładowanie...

Kolejny wirus atakuje w Chinach. Koronawirus SADS-CoV jest groźny przede wszystkich dla jelit

W Chinach potwierdzono zespół ostrej biegunki świń SADS-CoV
W Chinach potwierdzono zespół ostrej biegunki świń SADS-CoV (123rf)

Eksperci ze Swine Health Information Center potwierdzają wykrycie w Chinach koronawirusa SADS-CoV. Wirus atakuje przede wszystkim jelita. Przeniósł się z nietoperzy na świnie, ale potwierdzono, że potencjalnie mogą się nim zarazić również ludzie.

1. Zespół ostrej biegunki świń SADS-CoV

Naukowcy na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) ostrzegają przed zespołem ostrej biegunki świń. Podkreślając, że warto przyjrzeć się patogenowi, by w porę skutecznie zahamować jego rozprzestrzenianie.

"Pojawienie się nowych ludzkich i zwierzęcych koronawirusów wymaga nowatorskich strategii. Dane pokazują, że SADS-CoV ma szeroki zakres żywicieli i wrodzony potencjał do rozprzestrzeniania się między żywicielami zwierzęcymi i ludzkimi, być może wykorzystując świnie jako gatunek pośredni" - piszą autorzy badań poświęconych patogenowi na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

2. SADS-CoV może się przenosić na ludzi

Wirus został wykryty w 2004 r. Pierwsze objawy kliniczne u świń zaobserwowano pod koniec grudnia 2016 r., kiedy potwierdzono przypadki zakażenia u prosiąt w czterech gospodarstwach w prowincji Guangdong. W październiku 2017 r. Grupa ds. Monitorowania i Analiz SHIC zaleciła dalsze obserwowanie tego wirusa w celu śledzenia jego rozprzestrzeniania się.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Zapaść służby zdrowia możliwa w ciągu miesiąca. Wiceprezydent Krakowa komentuje"

Celem badania była ocena podatności ludzi na przenoszenie i replikację SADS-CoV między gatunkami. Najnowsze badania sugerują, że zespół ostrej biegunki świń (SADS-CoV) jest wysoce zjadliwym wirusem i teoretycznie może się przenosić również na ludzi. Na razie nie odnotowano takich przypadków. Naukowcy wskazują, że został prawdopodobnie przeniesiony na świnie z nietoperzy.

SADS-CoV należy do tej samej rodziny wirusów co SARS-CoV-2. Badania potwierdziły, że atakuje przede wszystkim jelita i wątrobę, ale może replikować w płucach.

Eksperci ze Swine Health Information Center ostrzegają, że na razie wirus jest groźny przede wszystkim z punktu widzenia hodowców, może doprowadzić do krachu firm zajmujących się produkcją i eksportem wieprzowiny.

Co ważne w badaniach in vitro wykazano, że remdesivir skutecznie blokował replikację wirusa SADS-CoV.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze