Trwa ładowanie...

Kółko do ćwiczeń – zasady, działanie, zalety

Avatar placeholder
23.04.2021 12:26
Kółko do ćwiczeń – zasady, działanie, zalety
Kółko do ćwiczeń – zasady, działanie, zalety (iStock)

Kółko do ćwiczeń to sprzęt do ćwiczeń mięśni brzucha. Jego wygląd może zmylić niejednego twardziela. Ćwiczenia na niepozornie wyglądającym kółku do ćwiczeń są niezwykle trudne i męczące, jednak warte poświęcenia. Jeżeli dasz rade wykonać na nim trening, to z całą pewnością możesz cieszyć się mocnymi mięśniami brzucha. Jak wykonywać poprawnie ćwiczenia z pomocą kółka do ćwiczeń?

spis treści

1. Kółko do ćwiczeń – zasady

Kółko do ćwiczeń inaczej nazywane jest „ab wheel”, wałkiem do ćwiczeń czy kółkiem do treningów. Kółko do ćwiczeń pomaga na wypracowanie bardzo mocnych i zarysowanych mięśni brzucha. Kółko do ćwiczeń zbudowane jest z mocnego okręgu, a po bokach przymocowane są uchwyty, dzięki którym możemy oprzeć ciało. Kółko ma możliwość kręcenia się do przodu i do tyłu. Zdarzają się także podwójne kółka.

Jednak wykonując ćwiczenia na kółku do ćwiczeń, należy zadbać o poprawną technikę ich wykonywania, ponieważ bez odpowiedniej techniki nie będziemy w stanie w ogóle wykonać jednego powtórzenia.

Zobacz film: "Ćwiczenie na dolne partie brzucha"

Otóż ćwiczenia na kółku do ćwiczeń polegają na odciąganiu i przyciąganiu do siebie kółka, a wraz z nim naszego ciała. Zaczynając ćwiczenia z kółkiem, należy uklęknąć na twardym podłożu, jednak pod kolana warto podłożyć coś miękkiego. Kolejno chwytany mocno za uchwyty kółka. Nadgarstki powinny być proste. Plecy również prostujemy, a głowa patrzy przed siebie i stanowi przedłużenie kręgosłupa. Zjeżdżamy nisko na kółko jak najniżej i wracamy do pozycji wyjściowej.

Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń

zobacz galerię

Ćwiczenia z kółkiem do ćwiczeń można wykonywać na wprost, na ukos albo z pozycji stojącej. Z całą pewnością każde z tych ćwiczeń sprawi nam problem, jednak nie można się poddawać, bo to trening czyni mistrza.

2. Kółko do ćwiczeń – działanie

Kółko do ćwiczeń bardzo dobrze oddziałuje na mięśnie brzucha, ale nie tylko. Kółko do ćwiczeń wpływa bardzo dobrze na mięśnie pleców, a także odcinek lędźwiowy. Dzięki wzmocnieniu mięśni głębokich mamy możliwość zachowania poprawnej postury ciała. Ćwiczenia na kółku do ćwiczeń wzmacniają także mięśnie rąk. Regularne ćwiczenia pomogą w wyrzeźbieniu ładnej sylwetki i uwidocznią mięśnie, jednak muszą być połączone z odpowiednio zbilansowaną dietą.

3. Kółko do ćwiczeń – zalety

Jak już zostało napisane, ćwiczenia na kółku do ćwiczeń wzmacniają mięśnie pleców, brzucha czy rąk. Podczas ćwiczeń pracują także mięśnie czworogłowe ud. Wykonując ćwiczenia na kółku do ćwiczeń poprawnie, nauczymy się trzymać poprawną postawę ciała.

Kółko do ćwiczeń poprawia także naszą koordynację ruchową, jak również równowagę. Ćwiczenia z pomocą kółka do ćwiczeń nie są głównym ćwiczeniem treningowym, ale jedynie dodatkiem do treningu. Mogą stanowić jedno z ćwiczeń podczas ćwiczeń siłowych lub być uzupełnieniem innego rodzaju treningu. Wykonując tylko i wyłącznie ćwiczenia z kółkiem do ćwiczeń nie spalimy tkanki tłuszczowej, tkanki tłuszczowej pozbędziemy się ćwiczeniami cardio i dietą.

Po treningu z kółkiem do ćwiczeń na pewno wystąpią zakwasy, a ćwiczenia mogą powodowa ból pleców. Taka sytuacja wynika z tego, że właśnie te mięśnie są bardzo słabo i niedostatecznie wzmacniane i ćwiczone. Kółko do ćwiczeń pomoże pozbyć się tego problemu i da nam możliwość cieszenia się mocnymi mięśniami pleców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze