Trwa ładowanie...

Kolorowa iluzja optyczna. Widzisz odcienie zielonego czy niebieskiego?

Naukowcy z Optical Express przygotowali quiz, który wywołał poruszenie wśród ankietowanych. Optycy zestawili obok siebie prostokąty w odcieniu niebieskiego oraz zielonego i poprosili o określenie kolorów prostokątów. Kolorowa iluzja optyczna podzieliła odpowiadających.

Zobacz film: "Badanie oczu pozwala wcześnie wykryć demencję"

Kolorowa iluzja optyczna. Widzisz zielony czy niebieski?
Kolorowa iluzja optyczna. Widzisz zielony czy niebieski? (dailymail.co.uk)

1. Niebieski czy zielony?

Kolorowa iluzja optyczna składa się z 5 umieszczonych obok siebie prostokątów w odcieniach zieleni i błękitu. Są one bardzo do siebie podobne. Optycy poprosili, żeby ankietowani powiedzieli, czy poszczególne prostokąty pochodzą od koloru zielonego czy niebieskiego.

Test miał na celu pokazanie, że każdy z nas indywidualnie postrzega odcienie i barwy. Najwięcej kłopotów sprawił kolor znajdujący się pod numerem 4. Jest to odcień zastrzeżony dla firmy produkującej biżuterię. Tiffany Blue, bo o nim mowa, jest odcieniem zieleni. 40 proc. osób wskazało, że jest to odcień błękitu.

Fakt, że nie rozpoznajemy subtelnych różnic między odcieniami nie znaczy, że mamy problemy z rozróżnianiem kolorów. Nasz mózg postrzega kolor na swój indywidualny sposób.

2. Jak mózg interpretuje odcienie?

To jak postrzegamy kolory w dużej mierze zależy od percepcji naszego mózgu. Światło, wpadając do oka, przechodzi przez soczewkę i koncentruje się na siatkówce. Następnie przetwarzane jest w sygnał elektryczny, który przemieszcza się wzdłuż nerwu wzrokowego do mózgu.

Produkty spożywcze korzystnie wpływające na wzrok
Produkty spożywcze korzystnie wpływające na wzrok [6 zdjęć]

Dieta uboga w składniki odżywcze nie służy naszym oczom. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak...

zobacz galerię

Mózg dokonuje własnej interpretacji sygnału, co sprawia, że każda osoba postrzega kolor nieco inaczej. Dodatkowo nasze postrzeganie danego odcienia zmienia się wraz z otoczeniem, w którym dana barwa się znajduje. Łatwiej rozpoznać kolory przeciwstawne niż te, które mają bardzo podobny odcień.

3. Odpowiedź na pytanie

Skoro postrzeganie barwy jest indywidualną sprawą, jak odpowiedzieć na pytanie, w jakim kolorze są poszczególne prostokąty? Jedynym sposobem jest sprawdzenie spektrum RGB, które rozkłada każdy kolor na kompozycję czerwonej, zielonej i niebieskiej wiązki światła.

Kolorowa iluzja optyczna
Kolorowa iluzja optyczna (dailymail.co.uk)

Tak przedstawiają się wyniki RGB dla tych pięciu odcieni:

  1. R23, G103, B150 - co sprawia, że odcień jest niebieski.
  2. R0, G122, B116 - co sprawia, że odcień jest zielony.
  3. R118, G195, B230 - co sprawia, że odcień jest niebieski.
  4. R113, G208, B197 - co sprawia, że odcień jest zielony.
  5. R35, G151, B128 - co sprawia, że odcień jest zielony.

Zgadzacie się z tym?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.