Trwa ładowanie...

Komórki nosa mogą pomóc naprawić uszkodzenia chrząstek w stawie kolanowym

Avatar placeholder
25.10.2016 19:06
Komórki nosa mogą pomóc naprawić uszkodzenia chrząstek w stawie kolanowym
Komórki nosa mogą pomóc naprawić uszkodzenia chrząstek w stawie kolanowym

W małym badaniu obejmujacym 10 pacjentów z uszkodzonym stawem kolanowym lekarze pobrali komórki z ich nosów i uzyskali z nich nową tkankę chrzęstną, którą przeszczepili do uszkodzonych kolan.

Badania ukazały nową obiecującą metodę leczenia uszkodzeń chrząstki stawu kolanowego
Badania ukazały nową obiecującą metodę leczenia uszkodzeń chrząstki stawu kolanowego (Shutterstock)

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „The Lancet” szwajcarski zespół opisuje, jak po 2 latach od przeszczepu u większości pacjentów rozwinęła się nowa tkanka podobna do normalnej chrząstki, a pacjenci zgłaszali poprawę funkcji stawu kolanowego i jakości życia oraz zmniejszenie bólu.

Jednak autorzy podkreślają, że choć wyniki I fazy badań są obiecujące i pokazują, że taka forma leczenia jest możliwa i bezpieczna, jest jeszcze długa droga, zanim ta procedura zostanie zatwierdzona do rutynowego leczenia.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Podkreślają również fakt, że w badaniu obserwowano jedynie niewielką liczbę pacjentów, nie było grupy kontrolnej, a badania kontrolne były dość krótkie. W celu uwiarygodnienia wyników leczenia należy przeprowadzić dłuższą obserwację, z zastosowaniem próby losowej, z którą będzie można porównać wyniki leczenia metodami konwencjonalnymi.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Nie ma wątpliwości, że dla zdrowych stawów kluczowa jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna.

zobacz galerię

"Ponadto, w celu rozszerzenia możliwości zastosowania tej techniki u osób starszych lub osób z patologiami zwyrodnieniowymi chrząstki, takimi jak zapalenie kości i stawów, należy przeprowadzić więcej podstawowych i przedklinicznych prac badawczych" - dodaje autor badania, Ivan Martin, profesor inżynierii tkankowej na Uniwersytecie w Bazylei i pracownik Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei w Szwajcarii.

Każdego roku u około 2 mln osób w Europie i Stanach Zjednoczonych diagnozuje się uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego w wyniku kontuzji lub wypadku.

Chrząstka stawowa jest to warstwa gładkiej tkanki na końcach kości, która ułatwia ruch, chroni i amortyzuje powierzchnię stawu tam, gdzie stykają się kości.

Ponieważ tkanka nie ma dopływu krwi, jeśli zostanie uszkodzona, nie może się sama regenerować. Jeśli chrząstka się wytrze, a kości zostaną odsłonięte, zaczynają się o siebie ocierać, co wywołuje stan zapalny, który prowadzi do bolesnych chorób, takich jak zapalenie kości i stawów.

Istnieją techniki medyczne, takie jak chirurgia mikrozłamań, które mogą zapobiec lub opóźnić wystąpienie degeneracji chrząstki po kontuzji lub wypadku, ale nie regenerują zdrowej chrząstki, aby chronić stawy.

Znane są również próby wykorzystania komórek chrząstki lub chondrocytów pobranych ze stawów pacjentów, aby utworzyć nową chrząstkę w stawie, ale nie były one bardzo udane, gdyż komórki nie stworzyły właściwej struktury i nie spełniały funkcji amortyzacyjnej.

ZOBACZ TAKŻE:

Jedną z unikalnych cech nowego badania jest to, że prof. Martin i współpracownicy wykorzystali chondrocyty zebrane z miejsca oddalonego od uszkodzonych stawów, z przegrody nosowej pacjentów. Komórki te mają unikalną zdolność do tworzenia nowej tkanki chrzęstnej.

Na potrzeby badań zespół wybrał 10 pacjentów (wiek 18-55 lat) i wykonał biopsję ich przegrody nosowej. Przez kolejne dwa tygodnie hodowali pobrane chondrocyty, stymulując je do wzrostu.

Następnie wyhodowane nowe komórki zostały umiejscowione na kolagenowym rusztowaniu i rosły tam przez kolejne 2 tygodnie. W wyniku tych działań uzyskano dwumilimetrowej grubości chrząstki do przeszczepu o wymiarach około 30-40 milimetrów.

Pacjenci byli następnie poddawani zabiegowi chirurgicznemu, w którym uszkodzona chrząstka stawu była zastępowana hodowaną.

Po 2 latach prześwietlenia pokazały, że nowa tkanka o podobnym składzie do naturalnej chrząstki urosła w uszkodzonych miejscach. Pacjenci zgłaszali ogólną poprawę funkcji stawu i nie podkreślali żadnych negatywnych skutków.

Specjaliści podkreślają fakt, że jest to znaczący postęp w kierunku nieinwazyjnych metod leczenia uszkodzeń chrząstki. Co więcej, wiek pacjenta wydaje się nie mieć wpływu na powodzenie zabiegu.

Jednak naukowcy podkreślają, że wyniki ich badań wymagają dalszych analiz i testów, aby sprawdzić jakość naprawionej tkanki na przestrzeni lat, zanim metoda zostanie wprowadzona do leczenia klinicznego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze