Komórki nosa mogą pomóc naprawić uszkodzenia chrząstek w stawie kolanowym

W małym badaniu obejmujacym 10 pacjentów z uszkodzonym stawem kolanowym lekarze pobrali komórki z ich nosów i uzyskali z nich nową tkankę chrzęstną, którą przeszczepili do uszkodzonych kolan.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „The Lancet” szwajcarski zespół opisuje, jak po 2 latach od przeszczepu u większości pacjentów rozwinęła się nowa tkanka podobna do normalnej chrząstki, a pacjenci zgłaszali poprawę funkcji stawu kolanowego i jakości życia oraz zmniejszenie bólu.

Jednak autorzy podkreślają, że choć wyniki I fazy badań są obiecujące i pokazują, że taka forma leczenia jest możliwa i bezpieczna, jest jeszcze długa droga, zanim ta procedura zostanie zatwierdzona do rutynowego leczenia.

Podkreślają również fakt, że w badaniu obserwowano jedynie niewielką liczbę pacjentów, nie było grupy kontrolnej, a badania kontrolne były dość krótkie. W celu uwiarygodnienia wyników leczenia należy przeprowadzić dłuższą obserwację, z zastosowaniem próby losowej, z którą będzie można porównać wyniki leczenia metodami konwencjonalnymi.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również dbanie o regularną zmianę pozycji podczas czytania,...

"Ponadto, w celu rozszerzenia możliwości zastosowania tej techniki u osób starszych lub osób z patologiami zwyrodnieniowymi chrząstki, takimi jak zapalenie kości i stawów, należy przeprowadzić więcej podstawowych i przedklinicznych prac badawczych" - dodaje autor badania, Ivan Martin, profesor inżynierii tkankowej na Uniwersytecie w Bazylei i pracownik Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei w Szwajcarii.

Każdego roku u około 2 mln osób w Europie i Stanach Zjednoczonych diagnozuje się uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego w wyniku kontuzji lub wypadku.

Chrząstka stawowa jest to warstwa gładkiej tkanki na końcach kości, która ułatwia ruch, chroni i amortyzuje powierzchnię stawu tam, gdzie stykają się kości.

Ponieważ tkanka nie ma dopływu krwi, jeśli zostanie uszkodzona, nie może się sama regenerować. Jeśli chrząstka się wytrze, a kości zostaną odsłonięte, zaczynają się o siebie ocierać, co wywołuje stan zapalny, który prowadzi do bolesnych chorób, takich jak zapalenie kości i stawów.

Istnieją techniki medyczne, takie jak chirurgia mikrozłamań, które mogą zapobiec lub opóźnić wystąpienie degeneracji chrząstki po kontuzji lub wypadku, ale nie regenerują zdrowej chrząstki, aby chronić stawy.

Znane są również próby wykorzystania komórek chrząstki lub chondrocytów pobranych ze stawów pacjentów, aby utworzyć nową chrząstkę w stawie, ale nie były one bardzo udane, gdyż komórki nie stworzyły właściwej struktury i nie spełniały funkcji amortyzacyjnej.

Jedną z unikalnych cech nowego badania jest to, że prof. Martin i współpracownicy wykorzystali chondrocyty zebrane z miejsca oddalonego od uszkodzonych stawów, z przegrody nosowej pacjentów. Komórki te mają unikalną zdolność do tworzenia nowej tkanki chrzęstnej.

Na potrzeby badań zespół wybrał 10 pacjentów (wiek 18-55 lat) i wykonał biopsję ich przegrody nosowej. Przez kolejne dwa tygodnie hodowali pobrane chondrocyty, stymulując je do wzrostu.

Następnie wyhodowane nowe komórki zostały umiejscowione na kolagenowym rusztowaniu i rosły tam przez kolejne 2 tygodnie. W wyniku tych działań uzyskano dwumilimetrowej grubości chrząstki do przeszczepu o wymiarach około 30-40 milimetrów.

Pacjenci byli następnie poddawani zabiegowi chirurgicznemu, w którym uszkodzona chrząstka stawu była zastępowana hodowaną.

Po 2 latach prześwietlenia pokazały, że nowa tkanka o podobnym składzie do naturalnej chrząstki urosła w uszkodzonych miejscach. Pacjenci zgłaszali ogólną poprawę funkcji stawu i nie podkreślali żadnych negatywnych skutków.

Specjaliści podkreślają fakt, że jest to znaczący postęp w kierunku nieinwazyjnych metod leczenia uszkodzeń chrząstki. Co więcej, wiek pacjenta wydaje się nie mieć wpływu na powodzenie zabiegu.

Jednak naukowcy podkreślają, że wyniki ich badań wymagają dalszych analiz i testów, aby sprawdzić jakość naprawionej tkanki na przestrzeni lat, zanim metoda zostanie wprowadzona do leczenia klinicznego.

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...