Kompromis w związku

Kompromis jest sztuką, która przynosi równowagę w stosunkach międzyludzkich. Wszystkie związki formalne bądź też nieformalne napotykają na sytuacje, w których obie strony pragną czegoś innego, np. jedna osoba chce iść do kina, druga obejrzeć film w domu. Znalezienie rozwiązania wymaga od nas pójścia na ustępstwo, dzięki czemu każdy będzie zadowolony. Sztuka kompromisu jest niezbędny, gdyż dzięki niemu możliwe jest uniknięcie kłótni oraz lepsze poznanie oczekiwań drugiej strony. Jak wypracować kompromis w związku? Jak się kłócić w sposób zdrowy, prowadzący do porozumienia?

Polecane wideo:

Znaczenie rozmowy w związku

Kompromis w związku

Życie w związku polega na wzajemnej komunikacji i kompromisach, tylko wtedy relacje będą budowane na trwałych fundamentach.

Nie zawsze jesteśmy chętni do zawierania kompromisu, ponieważ nasze cechy osobowościowe nie pozwalają nam na pójście na ustępstwo. Należy pamiętać, że kompromis wymaga od nas niejednokrotnie wyrzeczeń i poświęcenia, w wyniku tego postępujemy w sposób, który będzie właściwy nie tylko dla nas, lecz także dla naszego partnera. Powinno to być działanie dobrowolne, wynikające z naszych szczerych intencji wobec drugiej osoby.Powodem wielu niepotrzebnych sprzeczek w związku jest brak komunikacji między partnerami. Często zapominamy o tym, co jest dla nas ważne, dlaczego jesteśmy razem i co sprawiło, że wybraliśmy tę, a nie inną osobę. W natłoku codziennych obowiązków zapominamy często o rozmowie. Poruszamy tylko tematy związane z pracą, bieżącymi wydatkami, dziećmi, kredytem. Te kwestie są bardzo ważne i bez nich nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie, lecz warto jest pamiętać o poruszaniu tematów związanych ze sferą emocjonalną naszego życia. O tym, co czujemy, co czuje nasz partner, co nam się podoba, a z czego nie jesteśmy zadowoleni, co powinniśmy zmienić.

Często pomijamy te tak z pozoru błahe tematy, a jednocześnie bardzo ważne dla równowagi związku. Ignorowanie sfery emocjonalnej skutkuje tym, że pary z reguły na tym tracą. Efektywna komunikacja sprawi, że dzięki kilku minutom szczerej rozmowy z partnerem poznamy bliżej jego punkt widzenia na łączące nas sprawy, dowiemy się, co czuje, czy jest szczęśliwy, czy jest spełniony w związku. Rozmowa w związku jest niezbędna, aby budować zdrowe relacje z partnerem. Brak komunikacji często prowadzi do kłótni, której słabe związki mogą nie przetrwać. Sprawy niewyjaśnione, spory i żale, które w nas drzemią, powodują narastające napięcie. Nastaje moment, gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem i wyładowujemy swoje frustracje na partnerze. Często nie panując nad tym, co mówimy. Kłótnia w związku ma za zadanie oczyścić atmosferę i prowadzić do rozwiązania problemu. Nie jest ona przyjemnym zdarzeniem, lecz jest niezbędna i chyba nie ma związku, który nie kłóciłby się od czasu do czasu.

Jak rozmawiać z żoną?

Dlaczego mężczyźnie jest trudno porozmawiać ze swoją żoną? Od dawien dawna wiadomo, że kobiecy punkt widzenia różni się od męskiego postrzegania rzeczywistości. Kobiety jako istoty bardziej wrażliwe potrzebują więcej uwagi i zainteresowania. Najłatwiej rozmawia im się z przyjaciółkami, którym można powiedzieć wszystko. Gdy wychodzą za mąż, często oczekują, że z mężem będą mogły porozmawiać o wszystkim i oczekują tego samego od niego. Panowie nie zawsze tak myślą, dlatego tak trudno jest im rozmawiać z żonami o problemach. Bardzo ważna jest rozmowa z żoną, która pomoże rozwiązać problemy, może wysłuchać i doradzić, niejednokrotnie nakrzyczy i zwróci uwagę. Nie bójmy się rozmawiać, gdyż konstruktywny dialog to podstawa budowania fundamentu zdrowej relacji. Jeżeli odważymy się na szczerą rozmowę, z pewnością żona to doceni i wysłucha, nie jest przecież naszym wrogiem, lecz osobą, która chce naszego dobra.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Randki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Randki
Randki

Sztuka kompromisu

Sztuka kompromisu

Życie w związku polega na wzajemnej komunikacji i kompromisach, tylko wtedy relacje będą budowane na trwałych fundamentach.

Randki

Podryw krok po kroku

Podryw krok po kroku Odtwórz wideo

Podryw ma na celu zainteresowanie sobą inną osobą, z którą chciałoby się nawiązać kontakt seksualny. Podczas pierwszego spotkania liczy się dobre wrażenie, które można osiągnąć poprzez efektowny wygląd, interesującą rozmowę oraz czarujące spojrzenie....

Randki

Seks bez miłości

Seks bez miłości Odtwórz wideo

Seks w związku kształtuje relacje, buduje zaufanie i poczucie bliskości. Pozwala zbliżyć się do siebie na poziomie psychicznym i fizycznym, partnerzy znają swoje potrzeby i są odpowiedzialni na siebie. Jednak, w ostatnich czasach seks stał się sposobem...

Randki

Jak poderwać dziewczynę?

Jak poderwać dziewczynę? Odtwórz wideo

Coraz więcej osób zastanawia się - jak poderwać dziewczynę i zostać w jej pamięci na dłużej. Uważa się, że kobiety bardziej pociągają osoby o męskim charakterze i fizjonomii. Wielu z nich przybiera maskę, aby tylko zainteresować swoją osobą i skupić...

Randki

Związek partnerski

Związek partnerski

Idealny związek polega na grze obustronnych kompromisów. Pierwszym ruchem wdrażania zmian między tobą i partnerem jest swój własny rachunek sumienia.

Randki

Gwałt na randce

Gwałt na randce Odtwórz wideo

tylko pierwszej randki - równie dobrze może mieć miejsce na którymś spotkaniu z kolei. Kobieta powinna zwrócić uwagę, aby nie wybierać miejsca spotkania

Randki

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku

Sporadyczne kłótnie mogą utrwalać i cementować związek. Gdy jednak stają się regularne i spowodowane błahostkami - niszczą go.

Randki

Postawa mężczyzny

Postawa mężczyzny

Zauroczony mężczyzna zazwyczaj przybiera pozycje ciała, w których wygląda na wyższego, większego i silniejszego.

Randki

Kłótnia - przyczyny, zasady, rozwiązywanie problemów

Kłótnia to nieuniknione doświadczenie. Nawet najlepszym parom zdarzają się konflikty. Powodów kłótni może być tysiące: niewyrzucone śmieci, niezapłacone rachunki, brak zrozumienia czy poczucie skrzywdzenia. Kłótnia to nie koniec świata, co więcej - jest...