Kompromis w związku

Kompromis jest sztuką, która przynosi równowagę w stosunkach międzyludzkich. Wszystkie związki formalne bądź też nieformalne napotykają na sytuacje, w których obie strony pragną czegoś innego, np. jedna osoba chce iść do kina, druga obejrzeć film w domu. Znalezienie rozwiązania wymaga od nas pójścia na ustępstwo, dzięki czemu każdy będzie zadowolony. Sztuka kompromisu jest niezbędny, gdyż dzięki niemu możliwe jest uniknięcie kłótni oraz lepsze poznanie oczekiwań drugiej strony. Jak wypracować kompromis w związku? Jak się kłócić w sposób zdrowy, prowadzący do porozumienia?

1. Znaczenie rozmowy w związku

Kompromis w związku
Kompromis w związku

Życie w związku polega na wzajemnej komunikacji i kompromisach, tylko wtedy relacje będą budowane na...

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Nie zawsze jesteśmy chętni do zawierania kompromisu, ponieważ nasze cechy osobowościowe nie pozwalają nam na pójście na ustępstwo. Należy pamiętać, że kompromis wymaga od nas niejednokrotnie wyrzeczeń i poświęcenia, w wyniku tego postępujemy w sposób, który będzie właściwy nie tylko dla nas, lecz także dla naszego partnera. Powinno to być działanie dobrowolne, wynikające z naszych szczerych intencji wobec drugiej osoby.Powodem wielu niepotrzebnych sprzeczek w związku jest brak komunikacji między partnerami. Często zapominamy o tym, co jest dla nas ważne, dlaczego jesteśmy razem i co sprawiło, że wybraliśmy tę, a nie inną osobę. W natłoku codziennych obowiązków zapominamy często o rozmowie. Poruszamy tylko tematy związane z pracą, bieżącymi wydatkami, dziećmi, kredytem. Te kwestie są bardzo ważne i bez nich nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie, lecz warto jest pamiętać o poruszaniu tematów związanych ze sferą emocjonalną naszego życia. O tym, co czujemy, co czuje nasz partner, co nam się podoba, a z czego nie jesteśmy zadowoleni, co powinniśmy zmienić.

Często pomijamy te tak z pozoru błahe tematy, a jednocześnie bardzo ważne dla równowagi związku. Ignorowanie sfery emocjonalnej skutkuje tym, że pary z reguły na tym tracą. Efektywna komunikacja sprawi, że dzięki kilku minutom szczerej rozmowy z partnerem poznamy bliżej jego punkt widzenia na łączące nas sprawy, dowiemy się, co czuje, czy jest szczęśliwy, czy jest spełniony w związku. Rozmowa w związku jest niezbędna, aby budować zdrowe relacje z partnerem. Brak komunikacji często prowadzi do kłótni, której słabe związki mogą nie przetrwać. Sprawy niewyjaśnione, spory i żale, które w nas drzemią, powodują narastające napięcie. Nastaje moment, gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem i wyładowujemy swoje frustracje na partnerze. Często nie panując nad tym, co mówimy. Kłótnia w związku ma za zadanie oczyścić atmosferę i prowadzić do rozwiązania problemu. Nie jest ona przyjemnym zdarzeniem, lecz jest niezbędna i chyba nie ma związku, który nie kłóciłby się od czasu do czasu.

2. Jak rozmawiać z żoną?

Dlaczego mężczyźnie jest trudno porozmawiać ze swoją żoną? Od dawien dawna wiadomo, że kobiecy punkt widzenia różni się od męskiego postrzegania rzeczywistości. Kobiety jako istoty bardziej wrażliwe potrzebują więcej uwagi i zainteresowania. Najłatwiej rozmawia im się z przyjaciółkami, którym można powiedzieć wszystko. Gdy wychodzą za mąż, często oczekują, że z mężem będą mogły porozmawiać o wszystkim i oczekują tego samego od niego. Panowie nie zawsze tak myślą, dlatego tak trudno jest im rozmawiać z żonami o problemach. Bardzo ważna jest rozmowa z żoną, która pomoże rozwiązać problemy, może wysłuchać i doradzić, niejednokrotnie nakrzyczy i zwróci uwagę. Nie bójmy się rozmawiać, gdyż konstruktywny dialog to podstawa budowania fundamentu zdrowej relacji. Jeżeli odważymy się na szczerą rozmowę, z pewnością żona to doceni i wysłucha, nie jest przecież naszym wrogiem, lecz osobą, która chce naszego dobra.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!