Trwa ładowanie...

Koncerny farmaceutyczne ograniczają działalność w Rosji. "W aptekach obserwuje się paniczny zakup leków"

Avatar placeholder
26.03.2022 17:58
Koncerny farmaceutyczne ograniczają działalność w Rosji. “W aptekach obserwuje się paniczny zakup leków”
Koncerny farmaceutyczne ograniczają działalność w Rosji. “W aptekach obserwuje się paniczny zakup leków” (Getty Images)

Producenci leków zawieszają lub wstrzymują działalność w Rosji. Coraz więcej międzynarodowych koncernów farmaceutycznych decyduje się na ten krok z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Eksperci uważają, że te działania uderzą najbardziej w rosyjskich pacjentów. Rosjanie już obawiają się o braki w aptekach i masowo wykupują leki.

spis treści

1. Wiele firm farmaceutycznych ogranicza działalność w Rosji

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie spora część koncernów farmaceutycznych ogłosiła ograniczenie lub zawieszenie działalności na rynku rosyjskim. Na przykład amerykańska firma farmaceutyczna Eli Lilly nie tylko wstrzymała w Rosji prowadzenie wszelkich inwestycji i działań promocyjnych, ale także eksport niektórych preparatów leczniczych. Producent ma tylko dostarczać leki niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjentów między innymi cierpiących na cukrzycę i chorobę nowotworową.

Podobny krok wykonali inni, znani producenci leków. Wśród nich znajdują się przedsiębiorstwa farmaceutyczne takie jak: Bayer, Merck & Co., Pfizer, Novo Nordisk, Novartis, a także Roche. O całkowitym zawieszeniu działalności w Rosji poinformował amerykański producent leków estetycznych AbbVie.

Zobacz film: "Omicron będzie wymagał nowych leków? Dr Szułdrzyński wyjaśnia"

Koncerny farmaceutyczne podjęły decyzję o wstrzymaniu inwestycji i operacji klinicznych na rynku rosyjskim. Zapewniają, że nie pozostawią pacjentów stosujących ich leki bez żadnej pomocy. Co więcej spółka Pfizer z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, oświadczyła, że wszystkie fundusze płynące z rosyjskiego rynku, przekaże Ukrainie w ramach wsparcia.

2. Jest obawa, że zabraknie leków w aptekach

Sektor farmaceutyczny nie wycofuje się całkowicie z Rosji, gdyż produkty lecznicze, jak i sprzęt medyczny zostały uznane za niezbędne produkty ze względów humanitarnych. Celowo wyłączono je spod sankcji.

Sprawę skomentował globalny badacz zdrowia i bioetyki Anant Bhan w wywiadzie dla agencji Reutera. Według niego "każdy krok w celu zawieszenia dostaw medycznych, nawet w przypadku nieistotnych przedmiotów, może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia pacjentów w Rosji".

Najważniejsze leki w Rosji są dostępne, ale wkrótce mogą pojawić się problemy z ich produkcją i dostawami. Dyrektor handlowy RNC Pharma, Pavel Rasshchupkin, powiedział na łamach "The Wall Street Journal", że "rosyjskie firmy farmaceutyczne mają trudności z importem głównych składników".

Rosjanie wykupują leki w obawie przed wzrostem cen
Rosjanie wykupują leki w obawie przed wzrostem cen (Getty Images)

Do tej pory w Rosji nie było problemów z dostępnością leków, ale nastąpił wzrost cen z powodu dewaluacji rubla. Jak dodał Rasshchupkin, teraz "w aptekach obserwuje się paniczny zakup leków" w obawie przed zakłóceniami w dostawach i jeszcze większym wzrostem cen.

3. Może dojść do opóźnień w produkcji i dostawach leków

Dotąd wszystkie produkty lecznicze i składniki były dostarczane do Rosji drogą lądową przez terytorium Ukrainy lub samolotami. Obecnie nie jest to możliwe.

W opinii Julie Swann, profesor inżynierii przemysłowej i systemowej na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej, istnieje obawa, że niebawem mogą pojawić się problemy z lekarstwami w Rosji. Podkreśliła w wywiadzie dla "The Wall Street Journal", że firmy będą musiały korzystać z usług pośredników i dostarczać produkty bardzo okrężną drogą przez Indie i Chiny. Może to być przyczyna opóźnień w produkcji lekarstw w Rosji, a także zakłóceń w dystrybucji.

4. WHO zawiesza proces zatwierdzania szczepionki Sputnik V

Inwazja wojsk rosyjskich wpłynęła również na prace związane z oceną rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Poinformowała o tym fakcie dr Mariângela Simão, asystent dyrektora generalnego ds. dostępu do Leków i Produktów Zdrowotnych w WHO.

Rosyjski preparat przeciw COVID-19 miał uzyskać zezwolenie do użytku w ponad 70 krajach, ale do tego nie dojdzie. Plany dotyczące produkcji szczepionki są w zawieszone z powodu sankcji narzuconych na Rosję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze