Trwa ładowanie...

MZ ogłasza zmiany w refundacji leków od 1 marca 2022. Obejmą m.in. chorych na mukowiscydozę

Podczas konferencji zorganizowanej przez resort wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski ujawnił, że od 1 marca pojawi się refundacja leków stosowanych w chorobach rzadkich: mukowiscydozie, pierwotnej hiperoksalurii typu 1 oraz w dystrofii mięśniowej Duchenne'a.

spis treści

1. Refundacja leku na mukowiscydozę

Resort poinformował o refundacji określonych leków od 1 marca
Resort poinformował o refundacji określonych leków od 1 marca (PAP)
Zobacz film: "Profesor Marcin Drąg o lekach na COVID-19"

- Ostatnio udało nam się zakończyć negocjacje z firmą, która jest właścicielem właściwie wszystkich leków wykorzystywanych w mukowiscydozie (...) Ma jedyne leki przyczynowe w tej chorobie, pierwsze, które uzyskały rejestrację. Pierwsza rejestracja najnowszego leku, który jest najbardziej skuteczny, Kaftrio była w drugiej połowie 2020 roku. Teraz właśnie zakończyliśmy negocjacje. Dotyczyły całego zakresu portfolio firmy. Są to trzy technologie lekowe ukierunkowane w zależności od wieku i poszczególnych wskazań medycznych - wyjaśnił wiceminister.

Dodał, że najnowsza terapia dostępna od 1 marca w Polsce obejmie około tysiąc pacjentów, a jej roczny koszt wyniesie 500 mln zł. Środki pochodzić będą z Funduszu Medycznego.

Równocześnie wiceminister podkreślił, że terapię będzie prowadzić kilkanaście ośrodków w całej Polsce.

- Trzy ośrodki mają już umowę na terapię Kalydeco, pozostałe ośrodki będą zakontraktowane od początku marca. Myślę, że w terminie pilnym (około 1 maja) pozostałe ośrodki, które nie mają jeszcze umowy na ten zakres, będą mogły to udostępnić - powiedział.

2. Kto jeszcze może liczyć na refundację?

Pozostałe terapie dotyczyć będą chorych z pierwotną hiperoksalurią typu 1 oraz dystrofią mięśniową Duchenne'a.

- Druga technologia, która jest w tym zakresie, to jest Oxlumo na leczenie chorych na pierwotną hiperoksalurię typu 1. To jest choroba ultrarzadka, finansowana z pierwszej listy technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności - zaznaczył Miłkowski.

Z kolei pacjenci z dystrofią mięśniową Duchenne'a od drugiego roku życia i z wagą powyżej 12 kg "otrzymają dostęp do znanej od wielu lat technologii (Translarna +ataluren, przyp. PAP), ale do tej pory nierefundowanej".

- Widzimy, że jest istotna efektywność tego leku, wydłużająca o pięć lat czas normalnego funkcjonowania, chodzenia. Ta choroba postępuje i w młodym wieku osoby umierają. To pierwsza terapia zarejestrowana w chorobie Duchenne'a. Tylko dla około 10-15 proc. (pacjentów - PAP) pozostała populacja nie ma jeszcze leku - powiedział Miłkowski.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza