Trwa ładowanie...

Kongres Gospodarki Senioralnej, czyli starość nie jest chorobą

Avatar placeholder
22.06.2017 08:46
III Kongres Gospodarki Senioralnej
III Kongres Gospodarki Senioralnej

Dnia 9 czerwca 2017 roku odbył się III Kongres Gospodarki Senioralnej. W tym roku eksperci i 300 uczestników konferencji, skupiali się na ogromnym wyzwaniu w Europie, jakim jest gwałtownie starzejące się społeczeństwo. Pierwszy raz w historii naszego kraju osoby po 60-tym roku życia stanowią ponad 23 proc. społeczeństwa. To 8,8 mln osób! Seniorów w Polsce już dziś jest o 2 mln więcej niż dzieci i młodzieży do 17 r.ż. Co trzecie dziecko dziś urodzone w Europie dożyje 100 lat! Na progu XX wieku oczekiwana długość życia wynosiła 45 lat, a dziś 80 lat. To pokazuje, że rozwój cywilizacyjny i osiągnięcia medycyny pozwalają nam coraz dłużej żyć.

W trakcie otwierającego wystąpienia, Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej powiedziała: “Starość nie jest chorobą”, co ma zmienić postrzeganie osoby starszej jako tej wykluczonej z życia społecznego. Istnieje wiele zagadnień, które ściśle wiążą się ze starzeniem naszego społeczeństwa. Przede wszystkim ogromne znaczenie mają emerytury, które powinny seniorom zapewnić godne życie po zakończeniu aktywności zawodowej.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Marzena Rudnicka - Prezes KIGS
Marzena Rudnicka - Prezes KIGS

Skoro zwiększa się długość życia, coraz więcej osób pobiera zasiłki emerytalne, a mniej ludzi pracuje i płaci podatki dochodowe. Rodzi się obawa, że w przyszłości może zabraknąć wystarczających środków na wypłatę emerytur. Może też wzrosnąć opodatkowanie pracy kurczącej się, aktywnej zawodowo części społeczeństwa. Te wskaźniki są alarmujące i pokazują, że ludzie, którzy dzisiaj są w wieku produkcyjnym, w przyszłości sami będą musieli zadbać sobie o dodatkowe źródła finansowania życia senioralnego.

Według ekspertów 90 proc. teoretycznie nieaktywnych zawodowo seniorów, pełni bardzo ważne role społeczne i rodzinne. To oni opiekują się swoimi wnukami i prawnukami, gdy młodsze pokolenia pracują. Tu również warto zwrócić uwagę na tych emerytów, którzy na wcześniejsze emerytury idą, żeby opiekować się swoimi starszymi rodzicami.

Od 1 października 2017 roku nastąpi powrót do poprzedniego obniżonego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Ponad 80 proc. tych młodszych emerytów deklaruje chęć skorzystania z wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Pomysłem gości i ekspertów III Kongresu Gospodarki Senioralnej jest wprowadzenie “Małego ZUS-u”, który miałby być rozwiązaniem problemu chociażby rosnącego wieku aktywnych zawodowo pielęgniarek i opiekunów medycznych.

Średnia wieku pielęgniarek w naszym kraju to 51 lat. Propozycja „Małego ZUS” opiera się na zasadzie po pierwsze dobrowolności, a po drugie realnej zachęty finansowej dla emeryta, który nie skorzysta z wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Szczegóły założeń będą zaprezentowane w Rekomendacjach rozwoju gospodarki senioralnej, które zostaną złożone na ręce rządu i opublikowane na stronie Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej w najbliższym czasie.

Jednak emerytury nie były jedynym tematem, którym zajęli się eksperci. Pojawił się również istotny wątek w dziedzinie budownictwa. Nowością na rynku mieszkaniowym mają być mieszkania dla seniorów. To nowoczesne budownictwo będące odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa - nowoczesne technologie włączające telemedycynę i urządzenia monitorujące stan zdrowotny seniora, a także rozwiązania architektoniczne. Uczestnicy debaty zauważyli, że określenie senior jest jednak dużym uogólnieniem potrzeb starzejącego się społeczeństwa.

Osoby aktywne fizycznie często potrzebują jedynie opieki działającej na zasadach asysty, czyli towarzystwa socjalnego, będącego łącznikiem między pustym domem, a życiem towarzyskim. Takie rozwiązanie zyskało miano “srebrnego facebooka”, czyli konieczności stworzenia transparentnego w obsłudze komunikatora, umożliwiającego kontakt seniorom ze światem zewnętrznym - innymi seniorami i rodziną.

Wraz z postępem chorób wynikających z wieku , potrzeby seniorów się zwiększają, a tym samym pojawia się konieczność większej ingerencji i monitorowania ich życia, by było ono nie tylko komfortowe, ale również bezpieczne. Wkroczenie inteligentnych mieszkań dla seniorów jest udogodnieniem dla rodzin, które często nie mają możliwości osobistej opieki nad seniorem, a z pewnych względów nie chcą również zamykać ich w Domach Seniora. Eksperci zwracają uwagę, że najważniejsze w projektowaniu mieszkania dla seniora jest jego wygoda i granica prywatności, którą należy respektować w każdym względzie. Nie może ona zakrawać o sfery życia, które senior chce zachować dla siebie.

Podczas III Kongresu Gospodarki Senioralnej poruszono również temat postrzegania seniora, jako osoby, która jest zaradna życiowo i przede wszystkim zabezpieczona finansowo. Podczas jednej z debat paneliści zwrócili uwagę na to, że młodzi ludzie nie mają świadomości problemów swoich dziadków. Tym samym edukowanie społeczeństwa o wyzwaniach wieku senioralnego jest kluczowe, nie tylko pod kątem niesienia pomocy, ale przede wszystkim w poszukiwaniu niestandardowych i nowatorskich rozwiązań mających na celu polepszenie jakości życia osób starszych.

Kolejny, IV Kongres Gospodarki Senioralnej już za rok. Za miesiąc ukaże się lista wniosków i rekomendacji wypracowanych 9 czerwca w Ministerstwie Gospodarki podczas III edycji Kongresu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze