Trwa ładowanie...

Kontuzja stopy Lewisa Hamiltona zmusiła go do opuszczenia testów Pirelli

Avatar placeholder
14.10.2016 12:44
Kontuzja stopy Lewisa Hamiltona zmusiła go do opuszczenia testów Pirelli
Kontuzja stopy Lewisa Hamiltona zmusiła go do opuszczenia testów Pirelli

W środę Lewis Hamiliton, brytyjski kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz świata Formuły 1 miał testować ogumienie Mercedesa na sezon 2017. Jednak dzień wcześniej uznał drobnej kontuzji stopy. Po tym incydencie kierowca uznał, że rezygnuje z testów Pirelli, aby jak najlepiej przygotować się do Grand Prix w Stanach Zjednoczonych.

Kierowca rajdowy Lewis Hamilton doznał kontuzji stopy
Kierowca rajdowy Lewis Hamilton doznał kontuzji stopy (Shutterstock)

Kontuzjowanego Hamiltona na hiszpańskim torze pod Barceloną zastąpił rezerwowy kierowca Mercedesa i zawodnik Manora, Niemiec Pascal Wehrlein. Ma on już za sobą testowanie nowych opon Pirelli, co odbyło się w zeszłym miesiącu na torze Paul Ricard w południowej Francji.

Kontuzje stopy to poważny problem wielu sportowców. Często są to kontuzje „ukryte”, czyli takie, które ujawniają się od czasu do czasu, ale nieleczone nawracają.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Najczęstsze dolegliwości bólowe stopy związane są z rozcięgnem podeszwowym i powięzią stopy. Rozcięgno podeszwowe to pasmo tkanki łącznej przebiegające od guza piętowego przez podeszwową część stopy aż do paliczków wszystkich palców. Jest to przedłużenie mięśnia trójgłowego łydki. Ból pochodzący z rozcięgna najczęściej zlokalizowany jest w okolicach przyczepu rozcięgna do kości piętowej.

Momentami ból staje się ostry i kłujący w jednym punkcie lub możemy odczuwać uczucie „rozlania” po całej stopie. Najczęściej dolegliwość dotyczy jednej stopy. W tym przypadku, zalecany jest odpoczynek stopy i rozluźnianie jej. Można wtedy wykonywać masaż rolkami, kostką lodu pamiętając także o łydkach.

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?
Co twoje stopy mówią o zdrowiu? [6 zdjęć]

Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych

zobacz galerię

Stopa ma każdego dnia ciężką pracę do wykonania, ma też jednak granice swojej wytrzymałości.  U kierowców rajdowych stopa jest szczególnie obciążona. Ból u sportowca może mieć wiele przyczyn, od banalnych (niewłaściwie dobrane obuwie) po poważniejsze (wady wrodzone, schorzenia układowe).

Ból pięty może być spowodowany  stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego, przeciążeniem, ale też może to być choroba zwana ostrogą piętowąOstroga piętowa są to zmiany zwyrodnieniowe kości piętowej, które powodują zapalenie rozcięgna podeszwowego i ból.

Jest to dolegliwość nawracająca, pojawiająca się po każdym większym przeciążeniu stopy. Leczenie polega na wykonywaniu ćwiczeń rozluźniających, masaży i zabiegów fizykoterapeutycznych oraz przyjmowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych (maści, tabletek, plastrów). Cięższe przypadki wymagają interwencji chirurgicznej.

ZOBACZ TAKŻE:

Czym jest i jak leczyć ostrogę piętową

Jeśli zaś ból stopy ma charakter pieczenia, mrowienia i palenia w okolicy kostki przyśrodkowej, to mogą być to objawy zespołu kanału stępu. Jest to schorzenie występujące w wyniku ucisku na nerwy oraz jego gałązki, które występują w obrębie kanału stępu.

Objawy najczęściej są wynikiem wysiłku fizycznego stopy. U pacjentów, u których objawy utrzymują się dłużej niż trzy miesiące a dodatkowo występuje deficyt siły mięśniowej, leczenie jest bardzo trudne i często przynosi niezadowalające efekty. Im wcześniejsze zdiagnozowanie oraz podjęcie prawidłowego leczenia, tym lepsze rokowania i szanse na wyleczenie.

Sportowcy mogą też doznać kontuzji ścięgna Achillesa. Jest to najmocniejsze ścięgno w ciele człowieka. Za osłabienie jego wytrzymałości często odpowiada mozno rozwinięta masa mięśniowa. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie i rozciągnięcie stopy przed jej wysiłkiem. Dotyczy to także kierowców rajdowych.

Czasem ból stóp po wysiłku fizycznym jest po prostu wynikiem ich przemęczenia bądź przeciążenia. W takich przypadkach wystarczy ciepła kąpiel z dodatkiem soli lub ziół lub masaż. Jednak, gdy ból powraca i widzimy, że ze stopą dzieje się coś niepokojącego, łagodzenie objawów nie wystarczy. Ważna jest konsultacja ortopedyczna i wskazanie ewentualnej odpowiednio dobranej rehabilitacji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze