Trwa ładowanie...

Koronawirus. Bill Gates: Inne kraje lepiej od USA poradziły sobie z pandemią SARS-CoV-2

Amerykański miliarder Bill Gates ocenił, jak Stany Zjednoczone poradziły sobie z pandemią koronawirusa. Podczas gdy USA wiodły światowy prym w leczeniu i diagnozowaniu takich chorób jak ospa, polio i HIV, to z COVID-19 poradzili sobie zdecydowanie gorzej, niż inne kraje - uważa Gates.

Zobacz film: "Wysypka objawem groźnej choroby"

1. Bill Gates o koronawirusie w USA

"Wiele krajów zareagowało znacznie szybciej niż Stany Zjednoczone" - powiedział Bill Gates, założyciel Microsoft. Wraz z żoną Melindą, Gatesowie prowadzą fundację finansującą wiele inicjatyw związanych ze zdrowiem. Od początku epidemii koronawirusa w USA, Gatesowie wspierali ośrodki pracujące nad powstaniem szczepionki przeciwko COVID-19.

Bill Gates o koronawirusie
Bill Gates o koronawirusie (Youtube)

W ocenie Billa Gatesa, USA historycznie wiodły prym, jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie nowych chorób. Tak przykładowo było w przypadku ospy, polio oraz HIV. Jednak w przypadku epidemii koronawirusa, reakcja USA była zbyt bardzo powolna.

"Kraje z wcześniejszym doświadczeniem w walce z SARS lub MERS były najszybszymi i stworzyły silne modele (do walki z epidemią - red.) - powiedział Gates. - Jeśli przyznawać punkty dla USA, to nasza reakcja na rynku krajowym była słaba" - powiedział miliarder.

Jednocześnie Gates zaznaczył, że jeśli chodzi o badania nad szczepionkami i lekami na COVID-19, to reakcja USA "była najlepsza na świecie”.

2. Bill Gates krytykuje powolne testy na koronawirusa w USA

Bill Gates zwrócił też uwagę na to, że dopiero teraz w kraju zaczęto mówić, że na wyniki testów w kierunku koronawirusa trzeba czekać zbyt długo. "Testowanie nie może trwać tak długo" - powiedział miliarder.

W swoich wcześniejszych wypowiedziach Bill Gates powiedział, że większość testów wykrywających koronawirusa przeprowadzanych w USA to "całkowite marnotrawstwo". Chodzi bowiem o to, że wyniki testów przychodzą zbyt późno i nie da się w ten sposób powstrzymać epidemii, ponieważ zakażeni nie są szybko izolowani.

Zobacz także: Bill Gates: Szczepionka na koronawirusa może być gotowa za dziewięć miesięcy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.